Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Przyjemne z pożytecznym
Pytanie retoryczne, bo odpowiedź jest oczywista! Najprzyjemniej mija czas na barlineckich rajdach Nordic Walking! Najlepiej spytać uczestników. A poniżej kilka migawek z naszych jesiennych spacerów.

Wielkie Grzybobranie
Już po raz dziesiąty został zorganizowany jesienny rajd po Puszczy Barlineckiej z udziałem Nadleśnictwa Barlinek. W 2004 roku, 19 września - w roku, w którym powstało Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku, zorganizowano pierwszy wspólny rajd jesienny. Był to Rajd Szlakiem Dębów. W kolejnych latach odbywały się nawet dwa rajdy, dlatego „Wielkie grzybobranie” był rajdem dziesiątym - jubileuszowym.

Tematyka rajdu nawiązywała do ogólnopolskiej akcji promującej pozyskiwanie grzybów z polskich lasów. Wielkie grzybobranie zostało przeprowadzone w dwóch turach - dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. W grupie szkolnej konkurs przeprowadzili leśnicy, którzy prowadzili kilkunastoosobowe grupy. Każda szkoła miała do rozwiązania konkursy na orientację, z wiedzy o grzybach i lasach. Najwyżej punktowana była ostatnia konkurencja, czyli ilość nazbieranych grzybów. Trasa rajdu wiodła do Okna, gdzie na polu biwakowym odbyło się podsumowanie i zakończenie rajdu. Puchar Burmistrza - zwycięzcy „Wielkiego Grzybobrania” wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 1.

REKLAMA

Grupa zebrała ok. 10 kg grzybów i świetnie rozwiązała przyrodnicze zagadki. Bardzo dobre wyniki uzyskały również reprezentacje PG2 i PG1. Szczęściarze, którzy znaleźli największe okazy również otrzymali nagrody, a na pamiątkę każdy z uczestników otrzymał znaczek z rajdu. Na koniec rozlosowano nagrody niespodzianki wśród uczestników.  Grupa dorosłych rajowiczów również rywalizowała w sztuce grzybobrania - mistrzem została Monika Rossakiewicz, która oprócz Pucharu Burmistrza otrzymała kijki Nordic Walking od Banku Zachodniego. Wśród uczestników rozlosowano drugi komplet kijków, wiele koszulek, czapeczek i innych niespodzianek.

Foto: Nadleśnictwo Barlinek

Rajd Papieski
Tego samego dnia lecz nieco później wyruszył z Barlinka drugi Rajd NW - Rajd Papieski organizowany przez Parafię przy kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku. Jego uczestnicy dołączyli do uczestników „Wielkiego grzybobrania” na terenie ośrodka w Oknie. Podczas spotkania zostało poświęcone nowe miejsce kultu, które powstało przy Leśniczówce. Na pniu pomnikowego dębu została umieszczona figurka św. Huberta – patrona leśników i myśliwych. Poświęcenia dokonał ks. Dziekan Bronisław Lose.

Spotkanie zakończyło się biesiadą i wspominkami przy ognisku. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz (również pasjonat NW) i Królowa Puszczy Barlineckiej, którzy wraz z Katarzyną Mielcarek przekazali na ręce Pana Mirosława Czarneckiego, przedstawiciela Nadleśnictwa Barlinek, pamiątkowy puchar. Burmistrz serdecznie podziękował za dotychczasową współpracę w dziedzinie turystyki przyrodniczej i życzył następnych udanych rajdów po Barlineckiej Puszczy.

Foto: Nadleśnictwo Barlinek

II Papieski Rajd Nordic Walking z olimpijczykami – Szczecin
W sobotę 20.10.2012 pod pomnikiem Jana Pawła II zebrała się spora grupa uczestników rajdu. Po oficjalnym otwarciu i złożeniu wiązanki pod pomnikiem polskiego papieża przez delegację olimpijczyków, cała grupa ruszyła na trasę. Rajdowcom towarzyszyli olimpijczycy, laureaci medali paraolimpiady w Londynie oraz wioślarz Marek Kolbowicz. Grupa z Barlinka liczyła ponad 40 osób, młodzież szkolną reprezentowała grupa z SP1. Trasa marszu wiodła przepięknymi o tej porze roku parkami, aż do Jeziora Głębokie. Trzeba przyznać, że Szczecińskie parki mają swój niepowtarzalny urok. Na polanie w Lesie Arkońskim czekał na uczestników poczęstunek, tu też odbyło się zakończenie rajdu. Wszyscy dotarli o czasie na miejsce zbiórki, razem około 150 osób.

Uczestnicy, którzy pokonali około sześciokilometrową trasę otrzymali pamiątkowe znaczki z rajdu. Barlinecka grupa udała się następnie do Polic, gdzie zwiedziła teren byłej Hydrierwerke Politz AG – największej fabryki produkującej benzynę syntetyczną dla III Rzeszy. Terenem fabryki opiekuje się Stowarzyszenie Przyjació1) Ziemi Polickie SKARB, które organizuje w każdą sobotę zwiedzanie z przewodnikiem. Pozostałości wielkich budowli fabryki, w której pracowało ponad 50 000 osób, zrobiły ogromne wrażenie. Nasza wycieczka zwiedziła też bogatą ekspozycję muzealną. W poniemieckich schronach napotkaliśmy bogatą kolekcję eksponatów z okresu II wojny światowej. W jednym ze schronów znajduje się wystawa poświęcona filii obozu Stutthow, która mieściła się nieopodal w Mścicach i innym siedmiu obozom koncentracyjnym, gdzie przetrzymywano jeńców pracujących w fabryce. Wizyta w tym swoistym muzeum była bardzo ciekawą i pouczającą lekcją historii regionu.

Ostatnim punktem zwiedzania było Jezioro Szmaragdowe, które otaczają skarpy pełne kolorowych drzew tworzące uroczy jesienny krajobraz. Jezioro o niepowtarzalnej, szmaragdowej barwie przyciąga turystów prawie cały rok.

Foto: K. Kłosowicz

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież