środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

0 1 1 1 1 1
Image
Mistrzostwa Ministrantów
W dniu 01.06.2013r  zostały zorganizowane w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku I Szachowe Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Organizatorem mistrzostw był Klub Szachowy LASKER Barlinek i  Parafia  Rzymskokatolicka p.w.  Niepokalanego Serca NMP Barlinek - ks. mgr Kryspin Gasiulewicz.

Patronat honorowy nad imprezą szachową objął Burmistrz Barlinka pan Zygmunt Siarkiewicz, który ufundował puchar, natomiast patronat medialny – Portal Internetowy Barlinek24.pl. Sędzią zawodów był Krzysztof Wolski. I Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Szczecińsko-kamieńskiej rozegrano na dystansie rund po 10 minut dla każdego zawodnika. Taka ilość rund umożliwiła rozegranie turnieju systemem kołowym - „każdy z każdym”.

Klasyfikację zawodów zrobiono osobno dla szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych i starszych zawodników. Na starcie zawodów stanęli zawodnicy z Barlinka, Myśliborza i Pełczyc. Punktualnie o godzinie 10.00 ks. dziekan prob. kan. Bronisław Lose rozpoczął modlitwą  zawody szachowe. Ponadto życzył młodym zawodnikom samych wygranych i wspaniałej rywalizacji na szachownicach. Podczas zawodów zawodnicy mieli obficie zaopatrzony bufet z napojami i smacznymi pączkami, kawą i herbatą. O bufet zadbał ks. Kryspin Gasiulewicz. Od samego początku zawodów trwała twarda i wyrównana walka.

Wszyscy liczyliśmy, że zawody wygra zawodnik reprezentujący Hetmana Myślibórz Wojciech Abratański posiadający aktualnie najwyższy ranking PZSzach 1800. Zawodnicy z Barlinka Grzegorz Berliński i Krzysztof Szefler posiadają rankingi 1600. Już w 2 rundzie zawodów doszło do rywalizacji miedzy Krzysztofem Szeflerem a Wojtkiem Abratańskim. Zwycięsko z tej potyczki wyszedł Abratański. W rundzie 3 doszło do potyczki Grzegorz Berliński - Wojciech Abratański. Bardzo dobrze 10 letni Grzesiu rozegrał debiut partii szachowej. Uzyskał przewagę gońca. Wygrana mogła być dużą sensacją.

Umiejętności Abratańskiego w grze środkowej i końcowej pozwoliły na zakończenie partii remisem. Do prawdziwej sensacji doszło w rundzie 6, gdzie Mieszko Górecki posiadający ranking 1200 niespodziewanie wygrał z Wojciechem Abratańskim. Wygrana Mieszka Góreckiego zapewniła w klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce dla Grzegorza Berlińskiego ponieważ rywalizacja pomiędzy Krzysztofem Szefler a Grzegorzem Berlińskim zakończyła się zwycięstwem tego drugiego.  Po rozegraniu wszystkich rund poznaliśmy zwycięzców.

W klasyfikacji ogólnej zwyciężył Grzegorz Berliński uzyskując 9,5 punktu na 10 możliwych. Grzesiu wygrał 9 partii szachowych i jedną zremisował. Drugie miejsce zajął Wojciech Abratański uzyskując 8,5 punktu, a na trzecim miejscu uplasował się Krzysztof Szefler uzyskując 8 punktów. W klasyfikacji szkół podstawowych zawody wygrał Grzegorz Berliński. Drugie miejsce zajął Krzysztof Szefler a trzecie Oskar Wagner. IV miejsce zajął Mieszko Górecki, V miejsce Miłosz Wagner, VI miejsce Piotr Łentek.

W klasyfikacji szkół gimnazjalnych zwyciężył Wojciech Abratański, a drugie miejsce zajął Jakub Górecki. Zawodnicy otrzymali od  Pana Burmistrza Zygmunta Siarkiewicza i ks. proboszcza dziekana kan. Bronisława Lose piękne puchar, dyplomy i pamiątkowe medale. Na wyróżnienie zasłużyli zawodnicy z Pełczyc Jakub Jagiełło i Kniaziewicz Kacper. Następnie wszyscy otrzymali od ks. Kryspina Gasiulewicza po czekoladzie. Zawody przebiegały w miłej i spokojnej atmosferze. Na zakończenie zawodów Pan Burmistrz podziękował wszystkim za start i zorganizowanie zawodów.

Natomiast  ks. proboszcz dziekan kan. Bronisław Lose Bronisław Lose podziękował i zaprosił na następne zawody szachowe. Zapraszamy na XIX Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Emanuela LASKERA, który odbędzie się 26-27-28 lipca 2013r w Barlinku – Europejskie Centrum Spotkań ul. Leśna nr 1, 74-320 Barlinek. Zapraszamy!