Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Seniorzy zwiedzają Zakopane
W dniach 19.09- 23.09.2013r 10 osobowa grupa członków Klubu Seniora "Złota Strzecha" w Barlinku uczestniczyła w wycieczce na trasie Zakopane, Północna Słowacja i Kraków. Była to wspólna wycieczka z grupą z Drezdenka i organizowaną przy pomocy biura turystycznego DRO-TOUR z Gorzowa Wlkp.

Po nocnej jeździe autokarem 2,5 godzinny pobyt w Termach Podhalańskich w Szaflarach był dla nas ukojeniem. Zwiedzanie Zakopanego rozpoczęliśmy od Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Teatru Witkacego), założonego w 1985r. Następnie podziwialiśmy Harendę- Muzeum Jana Kasprowicza i Mauzoleum (miejsce pochówku Jana i Marii Kasprowiczów), Willę  Koliba (jest to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza) położoną  przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego. Idąc dalej zwiedziliśmy zabytkowy kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku. Nazwiska na grobowcach na tym cmentarzu czyta się tu niczym księgę zasłużonych, m.in. Tytus Chałubiński, ks. Stolarczyk, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Marusarz i wielu, wielu innych.

Podziwialiśmy piękne widoki z Gubałówki na Zakopane i na Tatry, na ośnieżone już  szczyty gór Kasprowego Wierchu, Świnicy, Orlej Perci, Kościelca, Giewontu i Tatr Zachodnich, które na długo pozostaną nam w pamięci. Spacerowaliśmy też reprezentacyjną ulicą Zakopanego Krupówki, stanowiącą zakupowe, rozrywkowe oraz kulturowe centrum miasta.

Następnego dnia udaliśmy się na Słowację. Pierwszym zwiedzanym miejscem był Zamek Orawski - który stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. Znajduje się  on na 112 metrowej skale nad rzeką Orava, w mieście Oravský Podzámok. Zamek był żupnym grodem a zarazem siedzibą orawskich właścicieli posiadłości, do których należała prawie cała Orava.

REKLAMA

Dalszy etap wycieczki to Demianowskia Jaskinia Wolności w północnej stronie Tatr Niżnych. Podziwialiśmy bogactwo i różnorodność tworów krasowych każdego rodzaju. Oprócz białych nacieków widzieliśmy też nacieki zabarwione na kolor żółty, różowy, czerwony i fioletowy (od związków żelaza) oraz liczne podziemne jeziorka. Przeszliśmy ponad 900 schodów trasą tradycyjną, która ma 1150 m długości.

Do kolejnego miejsca wycieczki - miasta Keżmarok - jechaliśmy piękną autostradą podziwiając Tatry Słowackie. Keżmarok, dawne królewskie miasto położone jest na Spiszu pod Tatrami Wysokimi. Jest to miasto o wielu zabytkach - a najważniejsze z nich to - drewniany artikularny kościół protestancki z roku 1717 i protestanckie liceum z roku 1775. Rzymsko-katolicki kościół św. Krzyża z roku 1498 został przez papieża w roku 1998 podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Zainteresowanie też wzbudza swoją niezwykłą architekturą orientalną nowy ewangelicki kościół. Podziwialiśmy również ratusz miejski i zamek z XIV w.

W trzecim dniu naszej wycieczki zwiedzaliśmy Kraków. Zaczęliśmy od Smoczej Jamy na Wawelu. Dalej zwiedzaliśmy Wzgórze Wawelskie dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego, Katedrę Królewską, Groby i Dzwon Zygmunta. Traktem królewskim spacerowaliśmy w stronę Rynku. Zwiedziliśmy kościół św. Franciszka z Asyżu, słynne "Okno Papieskie ul. Franciszkańska 3", Collegium Novum główny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kościół św. Anny, który jest kościołem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Maius najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, Rynek Krakowski z Sukiennicami, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, mury obronne z Bramą Floriańską i Barbakanem oraz Pomnik Grunwaldzki.

Po czasie wolnym spędzonym na Rynku Krakowskim udaliśmy się w drogę powrotną do Barlinka. Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, dużo zwiedziliśmy a niezapomniane wrażenia i widoki długo pozostaną w naszej pamięci.

Tekst i foto: M. Mitek

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież