Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Seniorzy zwiedzają
Tak się złożyło, że maj obfitował w rozliczne imprezy i wycieczki organizowane przez Barlinecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Klub Seniora „Złota Strzecha”. W dniu 6 maja 22 osobowa  członków PKPS - Klubu Seniora i słuchaczy Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barlinku udała się na wycieczkę do Grzybnicy i Koszalina.

 

Wycieczkę rozpoczęliśmy od Grzybnicy. Pani  przewodnik – z 40 – letnim stażem oprowadziła nas  po cmentarzysku z kamiennymi kręgami,  pochodzącym z I-III wieku.  Mieszkańcami tej ziemi byli wtedy ludzie ze Skandynawii - Goci. Na porośniętym lasem terenie widzieliśmy 5 kamiennych  kręgów  (sędziowski, kobiecy, mistrzów, książęcy, kapłański) i kurhany. Cmentarzysko to zostało odkryte podczas badań archeologicznych w 1974r.  Kamienne kręgi wywarły duże wrażenie na uczestnikach wycieczki.

Następnym punktem programu był Koszalin. Podziwialiśmy piękny Park Książąt Pomorskich. Najładniejsza część parku znajduje się tuż obok starych murów miejskich. Przez park przepływa rzeka Dzierżęcinka - tworząc wspaniały krajobraz z otaczającą przyrodą. Zwróciliśmy  uwagę na walory przyrodnicze parku a szczególnie na  drzewa. Zainteresowanie wzbudziło najstarsze drzewo Koszalina -  klon jawor o bardzo rozwiniętej nasadzie pnia oraz buk zwyczajny- odmiany czerwonolistnej o szerokiej kulistej koronie a  także aleja platanów klonolistnych.

Smaczny obiad zjedliśmy w małej restauracji w Polskim Radiu Koszalin. Dalszym punktem zwiedzania była Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to najważniejszy i najcenniejszy koszaliński zabytek. Świątynia wzniesiona została w latach 1300-1333.W części środkowej ołtarza umieszczono postacie św. Jana Chrzciciela, Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Ewangelisty. Na skrzydłach znalazły się rzeźby 12 apostołów. Na uwagę zasługują- wczesnogotycka chrzcielnica- wykuta w XIII w oraz neogotyckie organy wykonane w 1899r.

REKLAMA

Jak się jest w Koszalinie to na pewno należy być na Górze Chełmskiej. Jest to jedna ze świętych gór Pomorza  w obrębie granic miejskich Koszalina a jej wysokość 136,2 m n.p.m.   Obecnie na Górze Chełmskiej znajduje się kaplica z wizerunkiem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, nad którą opiekę sprawują siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. 1 czerwca 1991 roku Górę Chełmska odwiedził Papież Jan Paweł II, dokonując konsekracji kaplicy Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej. Na Górze Chełmskiej znajduje się także wieża widokowa z 1888r. o wysokości 31,5m. Po wspaniałym spacerze na Górze Chełmskiej był czas na kawę i mały odpoczynek. Pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Barlinka.

W dniu 9 maja 2014 r. zorganizowaliśmy wyjazd do Filharmonii Gorzowskiej na spektakl pt. "Kobiecy punkt słyszenia". Dyrygował Krzesimir Dębski, wokal prezentowała Anna Jurksztowicz. Wspaniały spektakl trwał 2,5 godziny. Młoda orkiestra filharmonii prezentowała się znakomicie..

Z profesjonalizmem właściwym wielkim artystom, dyrygował nią Krzesimir Dębski, który oprócz tego jest utalentowanym multiinstrumentalistą , co udowodnił grając na  pianinie i na elektrycznych skrzypcach. Jest znakomitym gawędziarzem, jego spektakl skrzył się dowcipem. Jak każdy wielki artysta potrafił znakomicie nawiązać kontakt z publicznością. Talentem dorównywała mu znakomita piosenkarka Anna Jurksztowicz, śpiewająca w czterech językach. Oprócz polskich piosenek, śpiewała też w języku francuskim, hiszpańskim i angielskim.

14 maja 2014 roku słuchacze Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  oraz członkowie  PKPS – Klubu Seniora  uczestniczyli w wyjeździe do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Po Ogrodzie oprowadził seniorów  niezawodny  p. Grzegorz Przybylski.   Wchodząc  do Ogrodu  od razu zauważa się  pałac  (z 1800 roku) . Do roku 2004 był on totalną ruiną, jednak w latach 2004 - 2006 dzięki funduszom unijnym gminie udało się go  odbudować. Obecnie mieści się tam Botaniczne Centrum Badawczo - Wdrożeniowe należące do Ogrodu.  Grupa seniorów spacerowała  Aleją  Lilaków podziwiając piękne krzewy „bzów” i pięknych bukszpanów, rosnących naturalnie – bez cięcia. 

Dochodząc do Źródliska  można było, zauważyć  liczne gatunki klonów japońskich, wierzb, olsz. Rosną tam między innymi tulejniki.  Dalej byłą Aleja Świerków. Tuż przy pałacu znajduje się ogród japoński, gdzie rosną drzewa i krzewy pochodzenia azjatyckiego, między innymi symbol ogrodu - drzewo chusteczkowe, czyli Dawidia chińska.  Dalszy spacer – to Aleja Jaworowa i Aleja Nad Stawem. Wzdłuż brzegu biegnie Ścieżka Irysowa, przy której oprócz licznych kosaćców wysadzono tulipany, narcyzy, czosnki ozdobne i inne. Pięknie się prezentował Ogród Skalny i Wzgórze. Rosną tam liczne karłowate świerki i sosny oraz różnego rodzaju krzewy ozdobne. Po takim spacerze doszliśmy do miejsca z grillem. Tam „specjalna grupa męska” z p. Stasiem na czele  piekła dla  seniorów kiełbaski. Odpoczynek  w takim miejscu  wśród  seniorów była wspaniałą  okazją  na integrację grupy.  I po raz kolejny  nam się to udało… Wracając zwiedziliśmy Oranżerię z kolekcją roślin śródziemnomorskich.

W dniu 16 maja 2014 zorganizowaliśmy II  rajd Nordic Walking studentów UTW, który był częścią większej całości.  Całością koordynuje Stowarzyszenie "Akademia Złotego Wieku" - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie, Polska Federacja Nordic Walking, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Patronat honorowy nad marszem objął Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej. W Barlinku koordynacją zajęło się Centrum Informacji Turystycznej i Barlinecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat honorowy objął Burmistrz Barlinka - Zygmunt Siarkiewicz.

Przed rozpoczęciem rajdu złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II przy kościele, jako że był to rajd papieski. Trasa wiodła z Pustaci  do Mostkowa. Na rajd wyruszyło 20 osób a na trasie dołączyła grupa 20  uczniów ze szkoły im. Jana Pawła II w Mostkowie. Na miejscu w Mostkowie szkoła przygotowała poczęstunek w postaci kawy i ciasta oraz kiełbasek. W programie artystycznym wystąpił Chór „Sonata”. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Po czym powróciliśmy do Barlinka.

Maria Mitek, Kazimierz Borowski

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież