Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Niesamowita wizyta w SP1
Partnerski Projekt Szkół realizowany jest w ramach  LLP Comenius, a finansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Bierze w nim udział 10 szkół z różnych krajów europejskich: Austria, Estonia, Grecja, Hiszpania, Niemcy,  Polska (my), Rumunia, Szkocja, Turcja i Włochy.

Motywem przewodnim projektu jest sól, bo jak mówi ludowe porzekadło: „Życie bez soli nie jest słodkie”. Uczniowie z całej Europy dowiadują się o pochodzeniu, znaczeniu soli, historii soli, szlakach kupieckich, sposobach pozyskiwania soli, wykonują doświadczenia quasi-chemiczne, czytają legendy z różnych krajów, podróżują i wykonują dokumentację swoich wycieczek, wykonują prace plastyczne i techniczne, doskonalą swoje umiejętności obsługi komputera, pracę z różnymi programami, oglądają filmy i korespondują ze sobą.

Nauczyciele mają okazję łączyć wiedzę z różnych dziedzin nauki w spójną i zrozumiałą dla dzieci całość dzięki nadrzędności tematu; doskonalą swój warsztat pracy i podglądają pracę swoich kolegów  zza granicy.

Uczniowie mieli dzięki projektowi okazję m.in. 
- wziąć udział w Warsztatach Teatralno-Muzycznych prowadzonych przez Międzynarodowy Teatr „Khudela” z Berlina, wynikiem jest e-book pt. „ Wyprawa po Kryształ Soli”. Każdy rozdział książki został stworzony w innym kraju biorącym udział w projekcie.
- zwiedzić kopalnię soli w Kłodawie
- wykonać szereg eksperymentów oraz nauczyć się dokumentować swoją pracę
- pracować z programami PowerPoint, PicSizer i Photostory 3
- wysyłać i otrzymywać pocztówki z całej Europy
- doskonalić umiejętności komunikacji w językach obcych
- wykonywać prace plastyczne i techniczne z wykorzystaniem soli.
Kilka razy do roku spotykaliśmy się w różnych  krajach: w Szkocji, we Włoszech, w Turcji, w Grecji i Niemczech.  Spotkanie finałowe odbyło się u nas w Barlinku. Przygotowania rozpoczęliśmy już w styczniu, a efekty naszej pracy okazały się naprawdę spektakularne. Wizytę finałową rozpoczęliśmy 28. maja wyjazdem do Berlina. Po krótkim spotkaniu w Grunschule im Beerwinkel- szkole koordynującej projekt, udaliśmy się ze wszystkimi delegatami do kopalni soli w Kłodawie.

REKLAMA

30. maja wieczorem 32 nauczycieli i 34 uczniów z dziewięciu krajów Europy przybyło do Barlinka, by następnego dnia wziąć udział w uroczystych obchodach Dnia Europejczyka. Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 celebrowała 10. Rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wszyscy uczniowie (nawet zerówki), nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice włożyli wiele trudu, zaangażowania i entuzjazmu w realizację tego przedsięwzięcia.

Rozpoczęliśmy odśpiewaniem Ody do Radości, później barwnym wielopaństwowym korowodem przemaszerowaliśmy ulicami Barlinka. Potem rozpoczęliśmy prezentację krajów całego kontynentu. Każda klasa w szkole wylosowała inny kraj Unii. Ich zadaniem było dowiedzieć się jak najwięcej o historii, kulturze, obyczajach i cechach charakterystycznych kraju. Dzieci wraz z wychowawcami i oczywiście rodzicami przygotowały stoiska i krótkie prezentacje dotyczące wylosowanego kraju.

Pierwsza prezentowała się Polska, która zaprosiła wszystkich obecnych: międzynarodowych gości, uczniów i nauczycieli do wspólnego poloneza. Widok to był niezwykły- korowód taneczny liczący kilkaset osób! Następnie prezentowały się wszystkie inne kraje – klasy naszej szkoły. Było tanecznie, zabawnie, kolorowo i smacznie. Trzy najlepsze prezentacje zostały specjalnie wyróżnione. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców zostaną wręczone w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego, wraz z certyfikatami Europejczyka z Klasą dla każdej klasy naszej szkoły. Tego samego dnia po południu przeprowadziliśmy Grę Miejską, w której wzięło ponad 80 nauczycieli i uczniów z całej Europy. Uczestnicy doskonalili umiejętności posługiwania się mapą, wykonywali rozliczne zadania, ale przede wszystkim trenowali współpracę i dobre relacje europejskie. Grę zakończyliśmy w Muzeum Regionalnym, ponieważ ostatnie zadanie wymyśliła dla graczy Tajemnicza Kobieta w Kapeluszu, czyli pani Katarzyna Mielcarek. Każdy z uczestników został odznaczony tytułem Honorowego Przewodnika po Barlinku. Trzy zwycięskie drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Naszą Radę Rodziców.

W sobotę 31. maja starsi delegaci odbyli dwa spotkania robocze, podsumowujące cały dwuletni projekt. Zaprezentowaliśmy na nich nasze produkty, rozstrzygnęliśmy konkursy przeprowadzone w czasie projektu, omówiliśmy metody pracy i osiągnięcia.
 
Rodzice naszych uczniów w tym czasie objęli opieką młodych delegatów. Dzieciaki spędziły czas bardzo różnorodnie i ciekawie, bo nasi rodzice mają zawsze wspaniałe pomysły.

W niedzielę wczesnym rankiem pożegnaliśmy wszystkich naszych gości. Teraz zostało nam tylko przeprowadzenie ewaluacji, zarejestrowanie produktów w Międzynarodowej Bazie Danych i napisanie sprawozdania z projektu.

Jedno jest pewne. Bez oddania i ciężkiej pracy rodziców, uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły nie bawilibyśmy się tak świetnie, nie osiągnęlibyśmy takich świetnych rezultatów, a nasi partnerzy nie wyjechaliby od nas zakochani w Polsce i w Barlinku. Serdecznie dziękujemy!

SP1

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież