Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
WOPR przygotowany do sezonu
Nie tak dawno rozpoczęły się wakacje a wraz z nimi wypoczynek nad jeziorem. Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad brzegami Jeziora Barlineckiego mieszkańców Barlinka i turystów, jak co roku czuwa barlinecki WOPR.

15 ratowników wyposażonych w 4 łodzie motorowe patroluje jezioro w każdy weekend od samego rana do późnej nocy, począwszy od piątku na niedzieli skończywszy. Jednak każdego dnia ratownicy są na wezwanie. Wystarczy zadzwonić pod numer 601 100 100, pod którym natychmiast otrzymamy pomoc. Warto ten numer zapisać w telefonie – być może przyda nam się podczas wakacyjnego wypoczynku.

Barlineccy WOPR-owcy starają się również, aby po Jeziorze Barlineckim pływała łódź policyjna, bowiem nie mają oni takich możliwości prawnych jak policjanci. Jak mówią ratownicy często zdarzają się przypadki osób pod wpływem alkoholu, które wypływają na jezioro nie obawiając się konsekwencji swojego postępowania. Takie przypadki powinny być natychmiast wychwytywane a te osoby odpowiednio ukarane.

Niestety nie tylko alkohol może być przyczyną tragedii. Na początku lipca podczas patrolu WOPR jeden z ratowników zauważył mężczyznę, który postanowił przepłynąć z plaży do jednej z wysp. W połowie drogi złapał go skurcz i zaczął tonąć. Na szczęście ratownicy dopłynęli na czas i mężczyzna został uratowany. Nie przeceniajmy więc swoich możliwości. Ważne jest również, aby osoby które chcą odpłynąć daleko od brzegu miały na głowie żółty czepek bądź ciągnąć za sobą boję SP. Wszystko po to, aby były widoczne dla przepływających łodzi.

REKLAMA

Nie wskakujmy również do wody za osobą, która zaczyna tonąć, bez umiejętności i specjalnych szkoleń jest duże niebezpieczeństwo że i my możemy utonąć. Podajmy wiosło, gałęzie, ubranie – coś czego ta osoba może się chwycić i wezwijmy pomoc. Podczas zbierania materiału do tego artykułu, byliśmy świadkami akcji ratunkowej, podczas której z wody wyciągnięto kilka osób. Wszystko to za sprawą szkwału, który wywrócił kajaki. Na szczęście osoby te miały na sobie kapoki, co nie jest tak powszechne jakby się chciało. Jak powiedział nam Kamil Mielcarek z WOPR Barlinek „Każda z wypożyczalni sprzętu wodnego ma obowiązek wydać kapoki osobom wypożyczającym od nich sprzęt. Szkoda, że nie wszyscy to robią a my możemy jedynie poprosić te osoby o zawrócenie i pobranie ich z wypożyczalni”.

A oto kilka dobrych rad jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą:

Porady dotyczące wypożyczania sprzętu wodnego:
- pamiętajmy że dzieci poniżej 14 roku życia mogą pływać tylko z opieką osoby dorosłej.
- nigdy nie wchodzi na sprzęt wodny pod wpływem alkoholu !!!
- pamiętajmy też że na jedną osobę przypada jedna kamizelka ratunkowa, dopóki nie dostaniemy kamizelki nie mamy prawa wypłynąć na akwen
- podczas pływania zachowujmy się kulturalnie - zabrania się przybijania w miejscach do tego nie przeznaczonych, zanieczyszczania środowiska papierkami i butelkami po napojach, skakania ze sprzętu do wody
- w przypadku drobnych urazów typu skaleczenie, zadrapanie itp., można skorzystać z apteczki znajdującej się na terenie przystani
- gdy zauważymy, że komuś grozi utrata życia lub zdrowia podczas naszego wypoczynku należy jak najszybciej zawiadomić służby ratownicze np. WOPR, Pogotowie, Policje.   

Zanim wejdziesz do wody:
• do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik WOPR
• nie wolno pływać na szlakach wodnych i w pobliżu urządzeń hydrotechnicznych.
• sprawdź, czy w pobliżu są osoby, które w razie problemów mogą pomóc lub zawiadomić ratowników WOPR.
• w wodzie zanurzaj się stopniowo, nie skacz do wody prosto z plaży - różnice temperatur między nagrzanym ciałem a wodą mogą być znaczne, w wyniku szoku termicznego może ustać akcja serca.
• nie skacz do wody jeśli nie sprawdziłeś wcześniej dna, nawet jeśli robiłeś to dawniej, od tamtej pory na dnie mogły znaleźć się niebezpieczne przedmioty.
• nigdy nie kąp się pod wpływem alkoholu !!!
• nie pozwalaj dzieciom, szczególnie młodszym niż 7 lat, na samodzielne kąpiele; dzieci łatwiej ulegają panice, mają również mniej siły i doświadczenia, by walczyć np. z silnym nurtem.
• nie wolno się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
• „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.

Jakie niebezpieczeństwa zagrażają podczas kąpieli i jak sobie z nimi radzić?
• zmęczenie - jeśli podczas długiego pływania zaczniesz odczuwać zmęczenie najlepiej położyć się na plecach i spokojnie oddychać.
• skurcz mięśnia- najlepiej obrać wygodną pozycję i spróbować rozciągnąć mięsień.
• wodorosty- możesz się w nie zaplątać, zaś ich śliska, niemiła w dotyku powierzchnia, może wywoływać twoje gwałtowne ruchy, należy płynąć jak najbardziej płasko po powierzchni ruchami kraula.
• wyziębienie organizmu- w wodzie następuje o wiele szybciej niż na lądzie, towarzyszą mu zaburzenia świadomości i senność, w celu rozgrzania nie należy jednak wykonywać szybkich ruchów, gdyż w ten sposób traci się tylko energię, lepiej skulić się i oczekiwać na pomoc ratowników WOPR
• silny nurt- jeśli porwie nas nurt niebezpieczne są przeszkody, w które możemy uderzyć, aby się przed tym uchronić najlepiej trzymać ręce przed sobą i starać się płynąć bliżej wypukłego brzegu, gdzie nurt jest wolniejszy a woda płytsza.

Weźmy sobie te rady do serca a wakacje z pewnością będą bezpieczne.

monikary

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież