Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
XIV RAJD GÓRSKI ZNP
Ogólnopolski Rajd Górski „Sudety 2014” odbywający się w dniach 19-21 września, rozpoczął się dla barlineckiej grupy związkowców we wczesny piątkowy poranek. Jako, że mieliśmy do przebycia najdłuższą drogę ze wszystkich uczestników, Janusz - prezes barlineckiego oddziału ZNP zarządził wyjazd z Barlinka jeszcze przed świtem.

Naszym celem była Nowa Ruda, miasto położone „u wrót” Kotliny Kłodzkiej. Miasto od 1973 roku jest połączone w jedną aglomerację z miastem Słupiec, położone jest nad rzeką Włodzicą, u podnóża Gór Sowich. Nowa Ruda powitała nas bardzo przyjemną, słoneczną i wyjątkowo ciepłą aurą. Pierwszym naszym zadaniem na Dolnym Śląsku było zwiedzenie podziemnej trasy turystycznej w nieczynnej kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie. W kopalni, która została zamknięta w 1995 roku, wydobywano najwyższej jakości węgiel kamienny z pokładów położonych nawet poniżej 1000 m pod ziemią.

Trasę rozpoczęliśmy od muzeum górnictwa, ale dopiero gdy weszliśmy do podziemnych sztolni można było na własnej skórze poczuć jak nieprzyjazne jest kopalniane środowisko dla człowieka. 100-procentowa wilgotność, półmrok, pokłady o małej wysokości eksploatowane ręcznie, a do tego niebezpieczeństwa związane z wydobywaniem się ze złóż dwutlenku węgla i metanu. W kopalni zaskoczył nas Skarbnik, który napędził nam sporo strachu. Jego ofiarą padła Małgosia – jak się okazało, ślady węgla z twarzy wcale nie jest tak łatwo zmyć… ;-). Ostatnią atrakcją był przejazd oryginalną podziemną kolejką wożącą niegdyś górników i urobek. O czasach świetności kopalni świadczyć może dziś jedynie wielka hałda wydobytych skał, wśród których można znaleźć dużo śladów prehistorycznych roślin i zwierząt.

Naszą spacerującą grupę łatwo było rozpoznać w terenie. Przed wyjazdem zostaliśmy wyposażeni przez barlinecki GBS Bank w przeciwdeszczowe kurtki w kolorze zielonym. Przydały się one znakomicie podczas zwiedzania podziemi oraz podczas górskiej wyprawy. „Zieloni ludzie” z Barlinka byli dzięki temu widoczni z daleka i łatwo rozpoznawalni przez przewodników.

REKLAMA

Po zakwaterowaniu w hotelu w Nowej Rudzie niezwłocznie wyruszyliśmy do Słupca aby wziąć udział w zabawie terenowej. Idąc według wskazówek trzeba było odnaleźć charakterystyczne punkty i odpowiedzieć na kilkanaście pytań. Do mety dotarliśmy nieco zdyszani (czas też był istotny), ale udało nam się zobaczyć kilka ciekawych miejsc jak kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, przydrożne kapliczki i zabytkowy dom z piaskowca z 1913 roku. Po powrocie do hotelu i kolacji udaliśmy się małą grupą na wieczorny spacer do centrum Nowej Rudy. Jak się okazało był to świetny pomysł, bo zobaczyliśmy przepiękny ratusz stojący w centrum rynku i odrestaurowane kamienice, które są wieczorem nastrojowo podświetlone. Tuż obok zwrócił naszą uwagę imponujący, gotycki kościół Św. Mikołaja. Mijając Dom Kultury nie sposób ominąć Alei Gwiazd – znajdują się tu odciski dłoni osobistości polskiej kultury, które gościły w Nowej Rudzie. Znaleźliśmy tu np. ślady pobytu m.in. Leona Niemczyka, Jerzego Stuhra, Roberta Więckiewicza, Krzysztofa Kowalewskiego, Eleni, kabaretu Koń Polski i Formacji Chatelet oraz wielu innych. Nie omieszkaliśmy odcisnąć tu swych dłoni dla następnych pokoleń… ;-).

Kolejny dzień – sobota, była najważniejszym dniem Rajdu ZNP SUDETY 2014. Uczestnicy zostali podzieleni na 6 grup, każda wraz z przewodnikiem pokonywała inną trasę. My wybraliśmy ambitnie za cel zdobycie najwyższego szczytu Gór Sowich – Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.). Nasza trasa rozpoczynała się na Przełęczy Sokolej, skąd wyruszyliśmy ostro pod górę. Krótkie postoje dla złapania tchu przy schroniskach „Orzeł” i „Sowa” i wszystkim udało się (choć z pewnym wysiłkiem) zdobyć „Wielką Sowę”. Chwila na posiłek i podziwianie krajobrazów z wieży widokowej i ruszamy „cesarską drogą” w dół, obok „Małej Sowy” (972 m n.p.m.), drugiego szczytu Gór Sowich. W lesie porastającym góry napotykaliśmy mnóstwo grzybów wielkiej urody „jadalnych jednorazowo” z czerwonymi nakrapianymi kapeluszami ;-). Idąc żółtym szlakiem dotarliśmy do podziemnego kompleksu „Rzeczka” – fragmentu budowanego w czasie II Wojny Światowej podziemnego kompleksu „RIESE”. Drążone w litej skale tunele i hale były według jednej z hipotez przygotowywane na potrzeby podziemnych fabryk broni lub ośrodków badawczych. Do dziś ich przeznaczenie nie jest znane. Brak też jakichkolwiek planów obiektów. Skala inwestycji była ogromna – przy budowie pracowało kilkadziesiąt tysięcy więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, głównie Rosjan, którzy w tragicznych warunkach musieli wykonywać ciężką, fizyczną pracę. Ilość ofiar tej budowy do dziś nie jest znana. Z kompleksem sztolni z Gór Sowich wiąże się jeszcze wiele hipotez, ponieważ wiele obiektów nie zostało do końca poddanych eksploracji, a być może są w okolicy jeszcze inne, nie znane do dziś obiekty.

Po udanej wycieczce udaliśmy się na zasłużony posiłek, a wieczorem odbyła się zabawa integracyjna wszystkich (ponad 400) uczestników rajdu. Ponieważ nasza drużyna siatkarska walczyła w tym dniu z drużyną Niemiec o wejście do finału MŚ w siatkówce, prowadzący zabawę podawał co kilka minut aktualny wynik meczu. Zwycięstwo podniosło jeszcze atmosferę w sali gimnastycznej, na której odbywała się impreza, ale i tak wszyscy świetnie się bawili.

W niedzielę, na zakończenie XIV Rajdu ZNP „Sudety 2014” odbyły się prezentacje twórczości rajdowej – grupy rywalizowały poprzez występy artystyczne związane tematycznie i przygotowane w czasie turystycznej imprezy. Pucharami, statuetkami i nagrodami wyróżniono najlepszych artystów, zwycięzców zabawy terenowej, zwycięzców konkursu krajoznawczo-turystycznego oraz najlepszych piechurów, a każdy z uczestników otrzymał imienny dyplom uczestnictwa. Naszym najlepszym piechurom nagrody wręczała Pani Iwona Suszek (GBS Bank) oraz Pani Elżbieta Kasperkiewicz (puchary Burmistrza Barlinka).

W drodze powrotnej postanowiliśmy zobaczyć jeszcze jedną perełkę Dolnego Śląska, położone w sąsiedztwie Wałbrzycha Szczawno Zdrój. Piękny Dom Zdrojowy, pijalnia, w której posmakowaliśmy wód z trzech różnych źródeł i wspaniale utrzymany park z okazałymi pomnikami przyrody zrobiły na nas duże wrażenie. Do Szczawna Zdroju warto kiedyś wrócić, bo tym miejscem można się zachwycić.
Wspaniała atmosfera i wiele niezapomnianych wrażeń – tego dostarczył nam XIV Rajd Górski zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Komandorem Rajdu był Pan Jan Smolira i na jego ręce składamy jeszcze raz serdeczne podziękowania za udaną imprezę i wysiłek organizacyjny.
Serdecznie dziękujemy za przychylność sponsorom:
- Panu Bogdanowi Krenca – Dyrektorowi ds. klienta PZU Życie S.A. Oddział Korporacyjny w Szczecinie oraz naszemu opiekunowi - pani Ewie Turczyk,
- Burmistrzowi Barlinka Zygmuntowi Siarkiewiczowi za ufundowanie pucharów dla najaktywniejszych piechurów,
- Dyrektor GBS Bank Oddział Barlinek Pani Urszuli Rutkowskiej za ufundowanie pucharów i kurtek przeciwdeszczowych.

MiKa

Foto: Mirosław Kaliszuk

Foto: Tomasz Maj

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież