Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Święto Patrona w ZSP Nr 1
Andrzej Romocki „Morro” w momencie śmierci miał 21 lat, czyli był niewiele starszy od uczniów naszej szkoły. Pomimo to był ucieleśnieniem ideałów, które stały się symbolem tak zwanego pokolenia Kolumbów. Pokolenia, które urodziło się i wychowało w odrodzonej Polsce i które w momencie najważniejszej próby jakim była II wojna światowa zdało na piątkę egzamin z patriotyzmu. 

Romocki i jego przyjaciele niczym się nie różnili od nas. Mieli plany na życie, aspiracje, chcieli się bawić i żyć.  Przyszło jednak im żyć w czasach, w których musieli podejmować trudne wybory. Dojrzewali bardzo szybko, bo nie było sposobu na normalne życie. Często w wieku kilkunastu lat ryzykowali życiem, a co najgorsze patrzeli na śmierć koleżanek i kolegów. „W czasach pogardy” próbowali normalnie żyć, pisali wiersze, zawierali związki małżeńskie. Powstanie warszawskie dla tych młodych ludzi stało się okresem, kiedy musieli dać z siebie wszystko, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

REKLAMA

Powstańcy walczyli w warunkach ekstremalnych. Walczyli często całymi dniami, nie mieli czasu na jedzenie, mycie się a nawet sen. Nieustanne bombardowanie i naloty lotnicze powodowały, że straty były niewyobrażalne. Pomimo to walczyli bo uważali, że jest to ich obowiązek. Wśród nich był także nasz patron - Andrzej Romocki „Morro”. To właśnie on stał się jednym z najbardziej znanych dowódców powstańczych młodego pokolenia. Jako jedyny pośmiertnie, w wieku 21 lat został awansowany do stopnia kapitana. Kompania Rudych, którą dowodził została uznana przez komendanta głównego Armii Krajowej generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego za najlepszy oddział powstańczy.  

Święto Patrona w naszej szkole obchodziliśmy od 15 do 19 września i było to dobrą okazją, aby w szeregi uczniów naszej szkoły wcielić klasy pierwsze, a wspólne przeżywanie pieśni i poezji niepokoju, oraz lekcje historii dostarczyło wszystkim niezapomnianych wzruszeń i cennych refleksji.

TYDZIEŃ PATRONA PRZEBIEGAŁ W NASTĘPUJĄCY SPOSÓB:
Dzień 1. - Apel. Spotkanie z powstańcem p. Z. Piaseckim, konkurs pieśni , wierszy oraz strojów patriotycznych. Ślubowanie pierwszaków (Panorama).
Dzień 2. i 3. – lekcje historii z p. A. Rudnickim
Dzień 4. - Spływ kajakowy „Morro” rzeką Drawą.
Dzień 5. – Konkurs o patronie. Gra uliczna i ognisko integracyjne.

Dzisiaj to do nas należy spróbować ideału tamtego pokolenia i wcielić je w życie. Nikt nie wymaga od nas walki na barykadach i poświęcenia życia. Obecnie możemy służyć ojczyźnie swoją nauką i pracą oraz tak jak uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku dbać o imię Patrona. Nad przebiegiem obchodów święta patrona czuwał Samorząd Uczniowski oraz zespół w składzie: I. Leszczyńska, W. Kozioł,  I. Ziobrowska, A. Rudnicki i K. Komorowski.

Dziękujemy  harcerzom 6 Barlineckiej Drużynie Harcerskiej „Sokół” im. ppor. Edwarda Niesobskiego w organizacji święta.

U.P. i I.L.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież