Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 poniedziałek 25 września 2023r.   imieniny: Franciszek, Kleopatra

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Wieczór z legendami

30 października w Muzeum Regionalnym odbyło się spotkanie  "...o duchach, demonach i wierzeniach słowiańskich". Gościem specjalnym była Romana Kaszczyc, autorka wielu podań i legend, których tego dnia wszyscy mogli wysłuchać. Fragmenty baśni czytała „dobra czarownica”, która również wróżyła zwiedzającym.

 

Nie zabrakło słowiańskich naparów ziołowych poprawiających zdrowie i umysł oraz oczyszczania dymem z jałowca. Wieczór zorganizowany został głównie z myślą o dzieciach, bowiem mogły nie tylko bezpłatnie zwiedzić muzeum, ale również własnoręcznie wykonać kolorową maskę i pomalować twarz w straszne wzory.

REKLAMA

Nie trzeba było ich jednak do tego namawiać, bowiem do muzeum przyszły już przygotowane i przebrane za Dracule, potwory i czarownice. Organizator – Muzeum Regionalne, serdecznie dziękuje młodzieży i opiekunom ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom "Bratek " za przepiękne dekoracje oraz Annie Mioduszewskiej, Alicji Stadnik, Katarzynie Mielcarek, Monice Zajączkowskiej, Paulinie Gierczyńskiej i Rafałowi Kamińskiemu za pomoc w organizacji spotkania.

Image

Spotkanie miało na celu zapoznanie mieszkańców Barlinka z legendami i podaniami, których autorką jest Romana Kaszczyc. Zachęcamy do zapoznania się z książkami, które można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Barlinku.
monikary

Do użytkownika "adamad", prosimy o własne wypowiedzi w komentarzach.

1. "\" W Stanach, Kanadzie i Europie Zachodniej w nocy z 31 na 1 listopada na ulice wychodzą dzieci przebrane za duchy, wampiry i czarownice. Pukają do drzwi domów, wypowiadając przy tym formułkę Trick or Treat? (Psikus czy poczęstunek?), co ma nakłonić gospodarza do poczęstowania dzieci garścią wcześniej zakupionych na ten cel słodyczy.
 
Szaleństwo Halloween ogarnia cały kraj: młodzież prócz domowych imprez i bali przebierańców często odwiedza Scary Farm (straszne farmy), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, przypominające scenerię filmu grozy. Już miesiąc wcześniej dzieci odrabiają prace domowe związane z tym świętem, kompletują przebrania (im bardziej odrażające, tym lepiej) i planują, jak udekorować dom. Posesje stają się więc zamkami wampirów, sztuczne nagrobki wystają z większości ogródków. Strach się bać. 31 października w szkołach odbywają się Halloween Partys, na których szaleją dzieciaki w krwawych kreacjach.
 
Po raz pierwszy zetknąłem się z tym świętem po przybyciu do Detroit  opowiada ks. Jan Karpowicz, chrystusowiec pracujący w Stanach Zjednoczonych  W ciemny i dość zimny wieczór mój kolega postanowił pokazać mi coś, czego dotąd nie znałem. Zobaczyłem na ulicach dzieci przebrane za wiedźmy, kościotrupy, wilkołaki. Apogeum zdziwienia, a może bardziej przerażenia, wywołał we mnie płonący dom (dla niektórych święto było wspaniałą okazją, by spalić opuszczone domostwa). Patrząc z perspektywy czasu, było to dla mnie niepokojące spotkanie z inną kulturą.
 
Jednak do głębszej refleksji zmobilizował mnie film Halloween Trick or Treat, który w jasny sposób wskazał, że korzenie tego święta wywodzą się z czarnej magii, a nawet satanizmu.  Nie jest przypadkiem, że Anton Szandor La Vey, autor Biblii szatana, powiedział, że Halloween jest najważniejszym dniem w roku dla kościoła szatana opowiada specjalista od sekt o. Aleksander Posacki SJ. Nie dziwi więc, że tę noc łączy się z praktyką tzw. czarnych mszy. \"

Annie Mioduszewskiej, Alicji Stadnik, Katarzynie Mielcarek, Monice Zajączkowskiej, Paulinie Gierczyńskiej i Rafałowi Kamińskiemu za pomoc w organizacji spotkania gdzie promuje się głupotę nie dziękuje bo po to kończycie szkoły i zdobywacie wiedzę by przekazywać ją innym a nie wprowadzać wirusy do kultury. Tu jest Polska i proszę promować coś co jest wartościowe."

2. http://www.dailymotion.com/video/xgwnhf_radoslaw-pazura-zycie-i-swiadectwo_lifestyle
RADOSŁAW PAZURA-ŻYCIE I ŚWIADECTWO

3. A co będzie promowało muzeum w grudniu -święto choinki?
\"Boże Narodzenie\", \"Wielkanoc\", \"Wszystkich Świętych\", a nawet \"karnawał\" - to słowa, których używania zakazano w belgijskich szkołach. Terminy te mają zniknąć z oficjalnych kalendarzy, bo... kojarzą się z chrześcijaństwem i mogą ranić wrażliwość wyznawców innych religii. (proszę samemu sprawdzić Inf. które podaje)
\"Nie sposób nie przypomnieć w tym miejscu, kto był tym, któremu jako pierwszemu przeszkadzało Boże Narodzenie. Ogromny strach przed narodzeniem Chrystusa czuł przecież król Herod. W obawie przed Zbawicielem zorganizował zakrojoną na wielką skalę zbrodnię rzezi niewiniątek. Nie zapomnijmy również, przyglądając się dzisiejszym poczynaniom rządów, urzędów i władz miast, oraz wszystkim tym, którzy namawiają do niszczenia Bożego Narodzenia, że to właśnie Herod jako pierwszy próbował namówić władców świata, by wystąpili przeciwko Synowi Bożemu.\"

Do użytkownika "adamad".
Wysłaliśmy dwa maile na adres podany podczas rejestracji i na żaden nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.