Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 poniedziałek 2 października 2023r.   imieniny: Dionizy, Stanimir, Teofil

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Królowa ma swój salonik

Od prawie dwóch lat na terenie gminy realizowany jest duży projekt „Promocja bioróżnorodności w Gminie Barlinek”. Składa się on z wielu zadań, działań i etapów. Prócz materialnych elementów jak np. mapy, foldery, gra edukacyjna, w terenie tablice informacyjne, zadaniem projektu jest również przekazanie umiejętności i ugruntowanie wiedzy o naszym bogactwie przyrodniczym.

   

Jeden z etapów programu przewidywał powstanie w Muzeum Regionalnym, Saloniku Królowej Puszczy Barlineckiej. I tak też się stało. W czwartkowe popołudnie, 5 lutego, salonik otwarto. W uroczystości udział wzięli m.in. burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Maciejewski, dyrektor gabinetu marszałka województwa zachodniopomorskiego Arkadiusz Mazepa. Oczywiście nie mogło zabraknąć Królowej Puszczy Barlineckiej Jolanty Pietrasik, wraz z jej świtą.

Wśród licznie zebranej publiczności była Romana Kaszczyc osoba, która ma swój wielki wkład w to, że Barlinek ma swoją królową. Byli radni miejscy i powiatowi. Byli uczniowie barlineckich szkół, ich nauczyciele i wiele innych osób, które śledzą na co dzień realizację wspomnianego projektu. Salonik już na stałe zagości w murach muzeum. Można go zwiedzać w godzinach jego otwarcia. Oprócz figury Królowej i Jej Świty, znajduje się w nim m.in. makieta Jaru Libberta.

REKLAMA

Podstawowym celem projektu było polepszenie stanu środowiska naturalnego, zwiększenie świadomości ekologicznej, a także poprawa atrakcyjności turystycznej gminy Barlinek i wyeksponowanie walorów przyrodniczych wraz z aktywną promocją różnorodności biologicznej Ziemi Barlineckiej.

Inwestycja zakładała m.in. budowę ścieżek dydaktycznych, stworzenie makiety Jaru Libberta oraz zakup wyposażenia saloniku Królowej Puszczy Barlineckiej jako ekspozycji osobliwości przyrodniczych regionu. Ponadto, w ramach projektu, zorganizowano cykl warsztatów związanych z wystawą fotografii przyrody -gatunki chronione oraz szkolenia liderów ochrony przyrody.

Całkowity koszt zadania to prawie 380 tysięcy złotych. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, które zagwarantowała umowa podpisana w końcu stycznia ub.r., wyniosło ponad 280 tysięcy złotych.

Projekt został zrealizowany w ramach 4 Osi Priorytetowej „Infrastruktura ochrony środowiska”, Działania 4.5. „Ochrona przyrody i zapobieganie zagrożeniom”, Poddziałania 4.5.1 „Promowanie bioróżnorodności i ochrona przyrody (w tym NATURA 2000)” RPO WZ na lata 2007-2013.

Js

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.