BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 6 października 2022r.   imieniny: Artur, Artus, Bronisław

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Szpital Barlinek

Zapraszamy Państwa do przeczytania wywiadu z prezesem spółki Szpital Barlinek, Arkadiuszem Cyskiem. Kiedy zakończy się tak długo oczekiwana inwestycja, jak będzie wyglądał teraz szpital, czy Gmina Barlinek przejmie udziały spółki, plany na przyszłość? Wszystkie odpowiedzi znajdą Państwo poniżej.

   

Red.: Już pół roku upłynęło od ostatniej informacji zamieszczonej na naszych łamach dotyczącej rozbudowy szpitala w Barlinku. Co się zmieniło od tego czasu?

A.C.: Bardzo wiele. Po podpisaniu trójstronnej umowy wsparcia miasto Barlinek - powiat myśliborski - Szpital Barlinek, Szpital uzyskał dostęp do źródeł finansowania w postaci emisji obligacji.  

Szczególne podziękowania chciałbym złożyć Panu Burmistrzowi oraz barlineckim radnym za wsparcie w tym jakże ważnym dla spółki momencie. Bez zaangażowania ze stron barlineckich włodarzy pod dużym znakiem zapytania stanąłby dalszy rozwój naszego Szpitala. Dzięki uzyskanym środkom rozpoczęta inwestycja rozbudowy Szpitala zostanie zakończona. W międzyczasie Szpital odstąpił od umowy z dotychczasowym generalnym wykonawcą inwestycji ze względu na nie wywiązanie się z przedmiotu umowy.

Red.: Rozumiem, że prace nad zakończeniem inwestycji powierzono komuś innemu?

A.C.: W wyniku rozstrzygniętego ponownego postępowania przetargowego na dokończenie inwestycji, po rozstrzygnięciu postępowania zgodnie z zasadami określonym w Ustawie o zamówieniach publicznych, w dniu 10 lipca 2015r. podpisano umowę na dokończenie budowy z nowym podwykonawcą. Zgodnie z umową zakończenie inwestycji nastąpi do końca marca następnego roku.

Red.: Czy oznacza to, że od 1 kwietnia 2016r. pacjenci będą mogli leczyć się już w komfortowych warunkach?

A.C.: Stan zaawansowania robót stanowi ok. 70% całej inwestycji. Nowobudowany obiekt wyposażony jest we wszystkie instalacje teletechniczne. W chwili obecnej trwają roboty związane z wylewaniem podłoży i posadzek w całym obiekcie. Do całkowitego zakończenia robót pozostały prace z zakresu montażu: sufitów podwieszanych, osprzętu elektrycznego wraz z aparatami elektrycznymi, malowanie, układanie tapet, układanie terrakoty na posadzkę, montaż stolarki okiennej. Pozostaje również do dokończenia skomunikowanie nowego budynku z budynkiem "A" poprzez wykonanie przeszklonego łącznika. Planujemy, aby już w styczniu 2016r. izba przyjęć oraz oddział ginekologiczno - położniczy i noworodki funkcjonowały w nowym obiekcie. Pozostają dwa miesiące na modernizację pomieszczeń w budynku "A" szpitala. Data 31.03.2016r. jest więc datą kończąca całą inwestycję.

Red.: Jakie możliwości rozwoju otwiera tak duże przedsięwzięcie?
 
A.C.: Przede wszystkim będziemy mogli oferować pacjentom nowe zakresy świadczonych usług np. 4-łóżkowy oddział intensywnej opieki medycznej, rozbudowaną izba przyjęć. Poza tym dzięki rozbudowie oraz modernizacji szpital w znacznym stopniu będzie spełniał wymagania określone rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia, w których udzielane świadczenia medyczne. Co równie ważne - warunki, w jakich będą przebywać pacjenci będą o wiele lepsze. Np. przeniesiony zostanie oddział ginekologiczno-położniczy, który w nowym budynku zapewni komfortowe warunki leczenia i pobytu pacjentek. Także warunki pracy personelu będą o wiele lepsze. Mam nadzieję, że będzie też to argument, który ułatwi pozyskanie nowej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej.

Red.: Czym mógłby się pochwalić Szpital Barlinek sp. z o.o.?

A.C.: Wolałbym, żeby to nas chwalono... A myślę, że jest za co. Najświeższym sukcesem jest zakontraktowana z NFZ od lipca poradnia onkologiczna. Zatrudnieni lekarze onkolodzy prowadzą konsultacje u osób zarówno z podejrzeniem procesu nowotworowego, jak i już rozpoznaną chorobą: m.in. planowanie niezbędnych badań, zabiegi diagnostyczne (biopsje) i małe zabiegi chirurgiczne, prowadzenie leczenia w trybie ambulatoryjnym, badania kontrolne u chorych po zakończeniu terapii przeciwnowotworowej. Cieszymy się także z faktu, iż od już prawie dwóch lat funkcjonuje przy Szpitalu Barlinek nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

W roku bieżącym wykorzystamy środki z PUP w Myśliborzu, dzięki którym nasze pielęgniarki będą mogły skorzystać z fachowych szkoleń. Takie szkolenia planowane są także w roku następnym. Rodzice dzieci w wieku szkolnym wiedzą, że przy współpracy z pielęgniarkami medycyny szkolnej ramach programu "Zdrowe dzieci - zdrowe społeczeństwo"  przebadaliśmy bezpłatnie ok. 70 dzieci w kierunku wykrycia cukrzycy. Takie akcje będą powtarzane w przyszłym roku szkolnym w innych szkołach i różnych zakresach. Poza tym dzięki podpisanej z Urzędem Wojewódzkim Karcie Dużej Rodziny, rodziny wielodzietne mogą korzystać z pewnych ulg na wskazane usługi medyczne oraz sprzedawane posiłki. No i oczywiście cieszymy się, że nasza inwestycja budowlana dobiega końca. Jestem przekonany, iż realizacja tego przedsięwzięcia naprawdę przyniesie same korzyści dla naszych pacjentów.

Red.: Czy przyzna się Pan do jakiś porażek?

A.C.: Z przykrością muszę stwierdzić, iż do chwili obecnej nie udało nam się znaleźć lekarza endokrynologa. Kontaktowaliśmy się już chyba ze wszystkimi specjalistami z tej dziedziny z województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Daliśmy ogłoszenia w fachowej prasie. O pomoc prosiliśmy również Konsultantów Wojewódzkich z dziedziny endokrynologii. Niestety, ilość tych specjalistów w porównaniu do potrzeb jest niewielka. Mam nadzieję, że w końcu trafimy do lekarza specjalisty, który wyrazi gotowość pracy w poradni endokrynologicznej w Barlinku.

Image 

Zdaję sobie również sprawę, że są dziedziny działalności Szpitala, które budzą zastrzeżenia pacjentów. Nie jest mi to objęte. Czasami, po prostu, potrzebny jest czas, żeby skutecznie rozwiązać pewne sprawy organizacyjne lub kadrowe. Mam również nadzieję, że nasi pacjenci są czujni i będą nam zwracać uwagę na rzeczy, które należałoby dopracować, poprawić, ulepszyć. Już niedługo będzie można przekazać swoje opinie przez nowotworzoną stronę internetową Szpitala.  A jedną z takich budzących emocje spraw jest brak miejsc parkingowych wokół szpitala. Liczę na to, że we współpracy z Gminą problem ten wspólnie rozwiążemy.

Red.: W maju informowaliśmy również czytelników o tym, iż władze miasta wystąpiły do powiatu myśliborskiego z wnioskiem o przejęcie 100 procent udziałów w szpitalnej spółce. Czy może Pan coś więcej zdradzić w tej sprawie? 

Zgodnie z posiadanymi przeze mnie informacjami w Starostwie trwa proces przygotowywania przekazania udziałów Gminie Barlinek.

Red.: Jakie plany na przyszłość szpitala ma Prezes spółki Szpital Barlinek?
 
A.C.: Pracujemy nad nowymi dwoma projektami, dzięki którym poprawimy nie tylko finanse spółki, ale będziemy mogli zaoferować naszym pacjentom nowe świadczenia medyczne.

Chętnie otworzylibyśmy nowe poradnie np. diabetologiczną, psychiatryczną, chirurgii dziecięcej, reumatologiczną itd., ale jesteśmy uzależnieni od procesu kontraktowania usług medycznych określanego przez NFZ. Bowiem kontrakty z NFZ to podstawa finansowania Szpitala.

Po zakończeniu inwestycji rozbudowy szpitala w marcu 2016r. planujemy dalej rozpoczęcie prac modernizacyjnych w budynku "D" szpitala (były hotel). Modernizując niewykorzystane powierzchnie chcemy zwiększyć dostęp do coraz bardziej potrzebnej pacjentom długoterminowej opieki medycznej.

Dzięki rozbudowie szpitala spółka będzie miała nowe możliwości rozwoju, a tym samym będzie mogła zaoferować społeczeństwu rozszerzony zakres usług medycznych.

Red.: Dziękuję za rozmowę.  

Miasto dla szpitala >>>  
Szpital się rozbudowuje >>>  
Milion dla szpitala >>>    

ERKA - Przepraszamy za "wysoki poziom moralno - intelektualny". 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.