niedziela 4 grudnia 2022r.   imieniny: Barbara, Biernat, Piotr

Reklama

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Wielkie Grzybobranie

W sobotę 17 października odbył się już trzynasty rajd organizowanym przez CIT i Nadleśnictwo Barlinek. W tym roku do organizacji włączyło się również - Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa – Młyn Papiernia. Na każdym rajdzie spotykają się pasjonaci jesiennych krajobrazów, nordic walking i grzybobrania. Rano o godzinie 10:00 około 50 osób (w tym dwie grupy zorganizowane z SP1 i PG2 z Barlinka) spotkało się w Parku E. Laskera, gdzie wszyscy otrzymali okolicznościowe znaczki. 

 

Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, a każda z nich inną leśną trasą wędrowała do celu, którym był Młyn Papiernia. „Wielkie Grzybobranie” jednak mimo wysiłków każdego z uczestników okazało się „małym grzybobraniem”. Udało się odnaleźć i zebrać tylko maleńkie opieńki. Wprawdzie w dzień rajdu było ciepło i mokro, jednak wcześniej warunki pogodowe nie sprzyjały wzrostowi grzybów. Jednym z zadań na trasach było także zebranie kasztanów i żołędzi. Z tym zadaniem każda z grup poradziła sobie bardzo dobrze. Na trasach rosło wiele kasztanowców i dębów.

Zbiory zostały przekazane Nadleśnictwu na dokarmianie zwierząt z naszej puszczy. Każdy z uczestników rajdu „zbierał” też informacje o przyrodzie i Barlinku, które posłużyły do odpowiedzi na przygotowane pytania. Celem grzybobrania była przede wszystkim popularyzacja idei ochrony przyrody w zakresie racjonalnego korzystania z jej zasobów. Rajd to integracja wielopokoleniowa poprzez zabawę, konkursy i edukację. Każda z grup wytyczoną inną trasą (zbierając grzyby, kasztany, żołędzie, kolorowe liście i gałązki) dotarła do młyna, gdzie miało miejsce zakończenie rajdu. Dla najbardziej wytrwałych zostały przewidziane niespodzianki. Otrzymali – edukacyjne gry, książki i gadżety o tematyce przyrodniczej.

REKLAMA

Nagrody zwycięzcom wręczali: Przedstawiciel Nadleśnictwa Barlinek Michał Zmarzlik oraz Pełnomocnik Burmistrza Barlinka ds. NW Katarzyna Mielcarek i Grzegorz Przybylski z UM w Barlinku, który przewodniczył jury. Najwięcej punktów i tym samym zwycięstwo przypadło grupie „borowików” (uczniom z SP 1), którą prowadziła wychowawca Bożena Rudnicka. Leśny bukiet - w nim najwięcej roślin trafnie rozpoznała i wygrała konkurs Mieczysława Kruzel i Stefania Tomiak. Obie Panie rozpoznały 22 rośliny zebrane w bukiecie.

Najwięcej grzybów jadalnych zebrał młody przyrodnik Konrad Więczkowski z SP 1. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i ciekawymi opowieściami Małgosi Cykalewicz o młynie i lesie.  Rajd zrealizowali pracownicy BOK- na czele z Katarzyną Mielcarek i Krzysztofem Kłosowiczem z CIT, Michał Zmarzlik, Mirosław Czarnecki z Nadleśnictwa Barlinek i Małgorzata Cykalewicz ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa – Młyn Papiernia. Zapraszamy na jesienne spacery po barlineckich lasach, opieńki już się pojawiły.

CIT

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.