Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Ostatni remont barlinecka fontanna przechodziła w 2008 roku. Czas zrobił swoje i kolejny raz musieli się nią zająć fachowcy, którzy pod nadzorem konserwatora zabytków fontannę remontują. W trakcie prac uzupełnione zostaną ubytki piaskowca na trzonie, na którym stoi Gęsiarka. Fontanna zostanie fachowo wyczyszczona i zakonserwowana, tak aby kolejne lata przyciągać do siebie rzesze turystów i mieszkańców miasta. Koszt prac oszacowano na kwotę około 11 tys. złotych. 

Od 1912 roku środek rynku ozdabia fontanna darowana przez dwóch synów miasta, dzieło rzeźbiarza Ackermanna. Ta fontanna jest potocznie nazwana „Gęsiareczką”. – tak można o niej przeczytać w niemieckojęzycznym przewodniku Heimatkreis Soldin/Neumark. Jednak chyba każdy mieszkaniec Barlinka zna lub słyszał o „Legendzie o Gęsiarce”, której autorką jest Romana Kaszczyc. W biednej rodzinie przyszła na świat mała dziewczynka. Rodzice nadali jej imię Bogumiła, aby Bóg miał nad nią pieczę. Wkrótce ojciec dziecka został oskarżony o kradzież garstki zboża, przez co zostaje stracony. Wkrótce ze zgryzoty umiera również matka dziewczynki. Skazana na samotność, musiała sobie radzić w okrutnym świecie. 

REKLAMA

Znalazła wreszcie gospodarstwo, w którym za wyżywienie i nocleg miała opiekować się stadem gęsi. I tak mijały dni, kiedy Bogumiła wraz ze swymi białymi przyjaciółmi wychodziła na pola i łąki, aż któregoś razu wyszła za daleko. Znalazła się na „Katowskiej łące”. Dojrzał ją tam właściciel łąki, miejscowy kat, który ujrzawszy uśmiech dziewczynki i jej życzliwość, której nigdy wcześniej nie zaznał, oskarżył ja o czary. Sąd nad Bogumiłą odbył się na rynku i tam skazano ją na śmierć. Jednak tuż przed wykonaniem wyroku stało się coś nadzwyczajnego. Z szubienicy zaczęły wyrastać zielone liście a na niebie pojawiło się ogromne stado gęsi. Poderwało dziewczynkę do góry i tak ją trzymając, pofrunęły w nieznanym kierunku. Kat nie mógł się z tym pogodzić i sam popełnił samobójstwo. Od tej pory w mieście zapanował pokój i dobro. Ludzie zaczęli być dla siebie życzliwi i pomocni. Według legendy, podobno tak jest do dziś. Z całą pewnością dziś fontanna z Gęsiarką jest symbolem miasta i ulubionym miejscem spotkań zarówno mieszkańców Barlinka jak i turystów. 

Źródła:
1) Heimatkreis Soldin/Neumark, Die Gesichichte eines ostdeutschen Heimatkreises 1981 rok, Eigenverlag Heimat Kreis Soldin 3040 Soltau
2) „Gęsiarka i kat” Romana Kaszczyc

js

100 lat Gęsiarki Barlineckiej >>> 
Gęsiarka znów na Rynku! >>>  

Komentarze

Guest

Trzeba stworzyć tradycje ,świecka tradycje by wszycy przyjezdni wrzucali po pięć złoty do fontanny za każdy dzień i będzie na remont , przyjezdni pierwszy raz po 10 zł , A poważnie to dobrze ze się dba o Nią to taki niepowtarzalny symbol Barlinka ,mało miast może się takim z tradycjami pochwalić .

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież