Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 24 maja 2024r.   imieniny: Estera,Joanna, Maria, Zuzanna

Reklama

Sodaspeed

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

29 września w sali konferencyjnej Barlineckiego Ośrodka Kultury, odbyło się uroczyste podpisanie umów na realizację zadań inwestycyjnych w Gminie Barlinek. Dokumenty podpisywali – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński oraz Prezes Barlineckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Elżbieta Walczyńska.

Wyżej wymienione umowy dotyczyły: budowy miejskiego targowiska „Mój Rynek”, szlaku przygody nad Jeziorem Barlineckim oraz modernizacji energetycznej sześciu wielorodzinnych budynków mieszkaniowych w Barlinku i termomodernizacji budynku biurowego przy ul. Szpitalnej 4. O budowie targowiska miejskiego „Mój Rynek” już pisaliśmy. Przypomnijmy tylko, iż jego usytuowanie określane jest na ul. 31-go stycznia, jednak wchodzić ono będzie w ul. Długą (droga vis-a-vis sklepu „Lidl”).

Projekt ma zostać zrealizowany w 2018 roku. Jego koszt to milion sześćset tysięcy złotych z czego sześćset tysięcy wykłada Gmina Barlinek, reszta to środki zewnętrzne. Drugim podpisanym dokumentem, była budowa szlaku przygody nad Jeziorem Barlineckim. W ramach zadania planuje się realizację trasy turystycznej pieszo-rowerowej wokół Jeziora Barlineckiego oraz zagospodarowanie wzdłuż jej biegu na cele rekreacyjno - wypoczynkowe.

REKLAMA

Pierwszy etap projektu obejmuje realizację ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od plaży miejskiej do ul. Polana Lecha wraz z pomostami i zagospodarowaniem nadbrzeża na wysokości ośrodka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz na „dzikiej plaży” przy ul. Polana Lecha. Na tej trasie znajdą się – tablica informacyjna z zaproszeniem do wędrówki, stacja serwisowa dla rowerów, witacz z postaciami Królowej Puszczy i Skrzatów, wiata edukacyjna, figury roślin z tablicami edukacyjnymi. Na wysokości PUM wybudowany zostanie pomost z możliwością cumowania łodzi, stopniowane nabrzeże oraz parking dla rowerów. Przy pomoście stanie figura Boginki Moriany wraz z tablicą informacyjną. W pobliżu punktu wypoczynkowego powstanie też plac aktywności ruchowej, relaksu i zabaw dla dzieci. Naprzeciw posadowione będą dwie figury owadów – pająk i mrówka - atrakcja edukacyjna dla dzieci.

W obrębie skrzyżowania z ulicą Polana Lecha planuje się usytuowanie miejsca wypoczynku i rekreacji dla turystów i mieszkańców. Zostanie tu wybudowany drugi pomost z możliwością cumowania łodzi oraz pasaż przybrzeżny i zadaszona wiata dla turystów. Obok pomostu stanie oryginalna ławka w kształcie dwóch łabędzi. Drugi etap projektu obejmuje realizację ciągu pieszo - rowerowego na terenie gminnym położonym wzdłuż Jeziora Barlineckiego od strony Moczkowa na odcinku o długości 1.100 m, od terenów leśnych w południowej części Jeziora na wysokości ul. Wichrowej w stronę miasta. Na polanie zwanej „Spalonką” planuje się wykonanie punktu wypoczynkowego. Znajdą się tu elementy infrastruktury takie jak: drewniana wiata wypoczynkowa, tablica informacyjna, ławka w kształcie pająka oraz tablica edukacyjna i ruchome elementy edukacyjne, które wykona Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Natomiast Gmina Barlinek w ramach działań własnych wykona pomost z możliwością cumowania łodzi, miejsce parkingowe dla rowerów, plac aktywności ruchowej dla dzieci wraz z liną do zjeżdżania, urządzenia sprawnościowe oraz miejsce na ognisko. Po około 400 m od „Spalonki” powstanie kolejny punkt wypoczynkowy. Od strony skarpy ustawiona zostanie drewniana wiata wraz z dwiema długimi ławkami od strony jeziora. Koszt przedsięwzięcia wynosi 3.800.000 zł z czego uzyskane dofinansowanie to 45% tj. 1.700.000 zł. Realizacja tego zadania nastąpi do końca 2018r. W kolejnych etapach w latach 2018 - 2020 realizowane będą pozostałe etapy szlaku tj. przebudowa ul. Polana Lecha oraz odcinka od Moczkowa do terenów Starego Tartaku i istniejących ścieżek przy ul. Jeziornej.

Ostatnie dwie umowy podpisane przez Wicemarszałka Jarosława Rzepę i Prezes BTBS Elżbietę Walczyńską, dotyczą modernizacji energetycznej sześciu wielorodzinnych budynków mieszkaniowych w Barlinku i termomodernizacji budynku biurowego przy ul. Szpitalnej 4. Modernizacja energetyczna dotyczyć będzie budynków przy ulicach Dworcowa 7, 1-go Maja 16, Strzelecka 15, Pełczycka 1, Tunelowa 47, Odrzańska 6 i obejmie prace - ocieplenie ścian i stropów, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Koszt przeprowadzonych prac to dwa miliony złotych Dofinansowanie projektu ze środków unijnych wynosi 1.677.533 zł. tj. 85% kosztów. Termin realizacji projektu: maj 2018 – listopad 2019r. W ramach tego programu zostanie również przeprowadzana termomodernizacja budynku biurowego przy ul. Szpitalnej 4 w zakresie: termomodernizacji budynku – ocieplenie ścian i stropów, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacji oświetlenia – instalacja fotowoltaiczna. Wartość projektu szacowana jest na kwotę ponad 507.000 zł. Dofinansowanie projektu ze środków unijnych wynosi ponad 431.000 zł. tj. 85% kosztów. Termin realizacji projektu: styczeń – grudzień 2018r.

Na zakończenie spotkania Wicemarszałek Jarosław Rzepa nadmienił, iż czynione są starania na odłączenie Gorzowskiego i Barlineckiego Parku Krajobrazowego. Nie będzie więc Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego a do końca tego roku park zostanie podzielony na dwa osobne : Barlinecki i Gorzowski.
monikary

Komentarze

+5

Guest

Z miejscem do cumowania łodzi... ekstra... tylko muszą być te łodzie, bo z takim dofinansowaniem to niedługo jedyny klub żeglarski zdechnie a ich budynki się zawalą ze starosci...
-8

Guest

Trafna inwestycja, tylko ne zapominajmy o tym, że do tego pięknego miejsca trzeba jakoś dotrzeć, a po drodze mamy piękny rynek i park, w którym już tak pięknie nie jest, niestety. :(
-8

Guest

Nad czym tu się zachwycać, wszystko wybrukowane, gdzie natura. Wszystko od linijki. Rozumiem pomosty, odsłonięcie linii brzegu, aby można było zobaczyć jezioro, ale wycinka w pień roślinności aż do sportowej.?
+8

Guest

Do Guest5 wielodzietne rodziny zamiast dorabiac dzieci niech zaczna zarabiac na własne mieszkanie niech sie zadłuża na długie lata jak każdy a nie patrza na pomoc z urzedu
-11

Guest

Odnosząc się do jednego z komentarzy my ludzie nie oczekujemy ciepłych wyremontowanych mieszkań bo takich nie ma to MY dbamy o te mieszkania i płacimy nie małe czynsze a idąc do pani ze wspólnoty usłyszałam niech sobie pani sama ociepla to taniej pani odkupi od nas mieszkanie. A co róbmy wszystko za nich a im tylko płacić
+4

Guest

Cytuję Guest:
Brawo!!! Tylko szkoda ze my mieszkańcy musimy się prosić o remonty kamienic bo w nich po prostu nie da sie mieszkać a Btbs sie nie interesują!!! Mam nadzieję ze to ostatnia zima w zimnym mieszkaniu!

Cytuję Guest:
Brawo!!! Tylko szkoda ze my mieszkańcy musimy się prosić o remonty kamienic bo w nich po prostu nie da sie mieszkać a Btbs sie nie interesują!!! Mam nadzieję ze to ostatnia zima w zimnym mieszkaniu!

A, CO MA PIERNIK DO WIATRAKA?!
+13

Guest

Fajna inicjatywa, tylko się cieszyć i czekać na realizację.A, co do remontów, to inna kwestia i inne pieniądze...Mieszkam w kamienicy z początku ubiegłego wieku i remont kamienicy, to nie jest sprawa miasta, a sprawa właścicieli, podobnie , jak ogrzewanie, okna, dach...Ot, taka normalność w normalnym wolnorynkowym świecie. Nie czekam, ze ktoś mi da, bo niby z jakiej racji...skoro to moja własność, to muszę sam zapłacić, to chyba normalne i nikomu się nie żalę, wiele osób myśli zupełnie innymi kategoriami. Myślą, że wszystko im się należy, ale dlaczego, to nie wiem?!
+17

Guest

Szkoda, że XXI w. są wciąż ludzie, którzy uważają, ze gmina i państwo powinni im wszystko zapewnić (ciepłe, wyremontowane mieszkanko, by godnie żyć:( podczas gdy inni ciężko pracują, oszczędzają i spłacają latami kredyty. A inwestycje dla wszystkich mieszkańców pozwalają na godny wypoczynek całej rodziny!
+14

Guest

Świetny pomysł. A osoby, które pytają o remonty kamienic, niech sprawdzą na jakich zasadach się to odbywa, a nie piszą bzdury.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież