Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 12 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Euzebiusz, Feliks

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Jednym z ważniejszych dni w roku każdego Polaka jest dzień 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Minęło już 99 lat odkąd Polska, po 123 latach, odzyskała wolność. Z tej okazji dnia 14 listopada, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mostkowie odbył się uroczysty apel.

Spotkanie rozpoczęto od hymnu państwowego oraz prezentacji multimedialnej, przedstawiającej smutną historię naszej Ojczyzny podczas zaborów. Były brzozowe krzyże, symboliczny znicz i pobudzająca wyobraźnię scenografia. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały pieśni o tematyce patriotycznej w wykonaniu szkolnego zespołu „Promyczki”.  

Widzowie nie mogli oprzeć się temu, aby przyłączyć się do śpiewania „Roty”, "Białych róż", czy utworu "My, pierwsza brygada”. To one towarzyszyły naszym przodkom w drodze do upragnionej wolności. Następnie uczniowie szkoły zatańczyli „Poloneza Ogińskiego” dla Niepodległej oraz zaprezentowali część artystyczną, która dla wszystkich zgromadzonych była wzruszającą lekcją patriotyzmu. Scenka przedstawiała strajk dzieci we Wrześni, które w 1901 roku sprzeciwiły się germanizacji szkół i przymusowi odmawiania pacierza i nauczania religii w języku niemieckim. Ukazano również, protest rodziców przeciw biciu uczniów przez pruskie władze szkolne.

REKLAMA

Ideą tego podniosłego apelu było przypomnienie wszystkim zebranym bezimiennych bohaterów heroicznej walki o niepodległość, a uczniom pokazanie, jak wyglądało życie szkolne ich rówieśników w tamtych latach.

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
 
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
 
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

 „Niepodległość” - Marcin Wolski

SP Mostkowo

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież