Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 12 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Euzebiusz, Feliks

Reklama

A A A
barlinek

W tym roku wyjątkowo, bo w niedzielę, odbył się najważniejszy dzień Barlineckich Świętojanek. 24 czerwca mieszkańcy Barlinka, poznali nową Królową Puszczy Barlineckiej, Boginkę Morianę i towarzyszące im Skrzaty. Widowisko na podstawie „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej” autorstwa Romany Kaszczyc, odbyło się na placu przy ul. Jeziornej.

Poprzedził je barwny korowód, w którym uczestniczyły m.in. postaci z barlineckich legend. Tego dnia scenę opanowały Leśne Rusałki, którym towarzyszyli Zielony Jan, Guślarz, Boginki, Mądra Baba, Duch Puszczy, Skrzaciki, Tęczowy Smok, Baba Jagodowa oraz Elfy. Ustępująca z funkcji Królowa Puszczy Barlineckiej 2017/2018 Weronika Motyka oraz Jej towarzyszka Boginka Moriana Aleksandra Motyka, podziękowały mieszkańcom Barlinka za ten wspaniały rok, w którym mogły reprezentować swoje miasto w Barlinku i poza granicami województwa i kraju. Szczególne podziękowania z rąk Królowej otrzymały Jej Skrzaciki. A były to – Karolina Jaworska, Oliwia Kaczmarczyk, Wanessa Borowska oraz Maja Słowińska.

REKLAMA

Po tych podziękowaniach nadszedł czas na najbardziej wzruszający moment obchodów Barlineckich Świętojanek – koronację nowej Królowej Puszczy Barlineckiej. Wiwatujący na placu tłum, okrzykami „Niech żyje Królowa!” powitał nową KPB 2018/2019 Katarzynę Grzybowską. Boginką Morianą została Nikola Zych. Skrzacikami– Eliza Stawicka, Hanna Napierała, Julia Sieradzka, Kalina Andrzejewska, Barbara Krawczyk oraz Zofia Bogusław. Widowisko uświetnił taniec zespołu Feeling Dance Group i Fabryki Tańca Barlinek. Po uroczystej koronacji, nowa Królowa wraz z poprzednimi Królowymi, które przybyły na tegoroczną uroczystość i w tym dniu prezentowały się na scenie, spotkała się z mieszkańcami miasta w specjalnie przygotowanym namiocie. Widowisko przygotowali pracownicy Barlineckiego Ośrodka Kultury i przyjaciele, według scenariusza Katarzyny Mielcarek.

W części artystycznej niedzielnych obchodów Dni Barlinka wystąpili - Anna i Romuald Spychalscy oraz zespół Selangor Education Heritage Culture Group (Ministry Of Education Malaysia) z Malezji. Gwiazdą wieczoru był zespół Red Lips. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje dodatkowe, takie jak - wesołe miasteczko, warsztaty artystyczne, średniowieczne obozowisko – grupa Wataha Hedeby, stoisko Echo z atrakcjami, animacje dla dzieci i konkursy z nagrodami przygotowane przez GBS Bank, Regaty o Puchar Burmistrza Barlinka Puchar Polski w klasie Omega, Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Barlinka i koncert sakralny „Msza Szopińskiego” w wykonaniu chóru „Halka”.  Tegoroczne Barlineckie Świętojanki zakończył się strefą kibica i wspólnym oglądaniem meczu Polska – Kolumbia. Sponsorzy – GBS Bank, SEC Barlinek, PWK Płonia Sp. z o.o.,  BTBS w Barlinku, Warta,  PGK Sp. z o.o., Echo, Hacon.

monikary

Foto: Mati

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież