piątek 26 kwietnia 2024r.   imieniny: Artemon, Klaudiusz, Marcelin

barlinek

Bardzo udany weekend mają za sobą reprezentanci naszego regionu! Bartek Zmarzlik okazał się najlepszy podczas rundy Grand Prix na słynnym stadionie w Cardiff, a Hubert Czerniawski w piątek cieszył się ze srebra Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych.

Zacznijmy od tego młodszego, bo też jego turniej odbył się wcześniej. W piątek na gorzowskim stadionie odbyła się rywalizacja o medale MMPPK. Zdecydowanym faworytem do złota była ekipa Fogo Unii Leszno. Młodzieżowcy Stali Gorzów, z Hubertem Czerniawskim w składzie, chcieli jednak zatrzymać rówieśników z Leszna i wywalczyć najcenniejsze medale przed własną publicznością. To się jednak nie udało.

Juniorzy z Leszna nie tylko wygrali, oni po prostu zdominowali zawody. Zwyciężyli we wszystkich wyścigach podwójnie, co oznaczało, że wywalczyli komplet punktów. To także oznacza, że Hubert Czerniawski i Rafał Karczmarz przegrali podwójnie z Dominikiem Kuberą i Bartoszem Smektałą. Zostało więc jasne, że pozostaje walka o pozostałe miejsca na podium. I tak też było.

Gorzowianie przegrali jeszcze 2:4 wyścig z wrocławianami. O kolejności na podium miał decydować jednak ostatni bieg, w którym Stal mierzyła się z Falubazem. Zwyciężył Sebastian Niedźwiedź, ale za nim do mety dojechali dwaj miejscowi, co dało Stali srebrne medale. Podium uzupełnili wrocławianie, a tuż za najlepszą trójką był Falubaz.

Hubert Czerniawski był tym lepszym z gorzowskiego duetu. Wywalczył on 12 punktów, a Rafał Karczmarz dorzucił 9 "oczek".

- Na pewno trochę przekombinowaliśmy z ustawieniami na ten bieg z leszczynianami. Pierwszy bieg nie był zły, ale chcieliśmy jeszcze lepiej, a wyszło jak wyszło. Wiadomo, że cieszy nas srebro, ale jest też niedosyt. U siebie na torze byśmy chcieli więcej. Każdy by chciał wygrać na swoim torze. Wiadomo, że u siebie chce się pokazać z jak najlepszej strony - ocenił 17-letni Hubert Czerniawski.

W sobotę na słynnym Millennium Stadium, który od 2016 roku nosi nazwę Principality Stadium odbyła się kolejna runda tegorocznego cyklu indywidualnych mistrzostw świata. Obiekt w Cardiff był długo uważany za najlepszy i najbardziej prestiżowe. Trwało to do momentu, gdy na mapie cyklu nie pojawił się warszawski PGE Narodowy. Nie zmienia to jednak faktu, że GP Wielkiej Brytanii cieszy się wielkim uznaniem wśród zawodników.

W zeszłym sezonie Bartek Zmarzlik zakończył GP w Cardiff na czwartej pozycji. W sobotę widać było, że od samego początku wszystko mu pasuje na tym sztucznym obiekcie. Nasz 23-latek miał prędkość i nie dawał się wyprzedzać rywalom, a także dobrze rozgrywał wyścigi taktycznie. W końcu to był Bartek, którego pamiętamy z 2016 roku, gdy był trzecim zawodnikiem na świecie.

barlinek

Zmarzlik wygrywał bieg za biegiem, a najdalej do mety dojeżdżał na drugiej pozycji. W serii zasadniczej przegrał tylko z Gregiem Hancockiem i Taiem Woffindenem. W sumie dało mu to 13 punktów przed półfinałem.

Co ciekawe, do półfinału awansowali wszyscy czterej Polacy... i wszyscy pojechali w jednym wyścigu. W wewnętrznej walce najlepszy okazał się Bartek, a za nim do mety dojechał Maciej Janowski, a więc obaj zawodnicy, którzy byli także w finale przed rokiem w Cardiff. Do nich dołączyli Tai Woffinden i Greg Hancock.

W finale Zmarzlik prowadził od startu do mety. Nie dał się dogonić Woffindenowi, który bardzo chciał wygrać przed własną publicznością. To był jednak nasz wieczór w Cardiff! Bartek najlepszy, a na najniższym stopniu podium stanął Maciej Janowski.

W sumie żużlowiec z Kinic wywalczył w tej rundzie 19 punktów i zanotował znaczny awans w klasyfikacji przejściowej całego cyklu. Obecnie 23-letni Polak zajmuje piąte miejsce i traci już tylko 6 punktów do wicelidera. Zdecydowanym liderem jest Tai Woffinden, który ma przewagę 20 punktów nad Fredrikiem Lindgrenem.