pldaenfrdeuk

 niedziela 5 lipca 2020r.   imieniny: Antoni, Bartłomiej, Jakub

Reklama

A A A
2.6666666666667 1 1 1 1 1 Ocena 2.67 (3)

Co roku w miejscowości Ługi (wieś nad Jeziorem Osiek k/Dobiegniewa) odbywa się Piknik Seniorów. Jest to konkurs śpiewaczy chórów. Co roku w tym konkursie brał udział Chór z Barlinka działający przy Klubie Seniora „Złota Strzecha”. W tym roku Piknik Seniorów w Ługach odbywający się pod hasłem „I znów zakwitły jabłonie” był szczęśliwy dla Chóru „Barliniacy”.

Na ogólną liczbę 21 chórów biorących udział w konkursie, m.in. „Senioryści” z Dobiegniewa, „Fajne Panie i Panowie” ze Strzelec Kraj., „Na Luzie” z Krzyża, „Bartki” Stare Kurowo, „Drzeń” i Kapela „Ra Dwa Trzy” z Drezdenka, „Nadzieja” z Chłopowa, „Pogodni” z Dobiegniewa i wiele innych „Barliniacy” zdobyli nagrodę Główną „Złoty Mikrofon”.

Jeżeli już mowa o działalności Klubu Seniora „Złota Strzecha” to seniorzy z tego Klubu organizują wiele wycieczek krajoznawczych w kraju i za granicą. Ostatnio w kraju w dniu 5 czerwca była to wycieczka do podziemnego miasta na Wolinie i do Świnoujścia. W Świnoujściu - na wyspie Wolin - znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami.

REKLAMA

W czasie II wojny światowej stały tu potężne działa, które chronione setkami ton betonu miały chronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano a schrony połączono kilometrami podziemnych korytarzy tworząc w pełni autonomiczne podziemne miasto. To stąd według założeń militarnych (w razie konfliktu NATO – Układ Warszawski) polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek wojska polskiego w Skandynawii (Dania).

Ostatnią wycieczką zagraniczną był wyjazd do Drezna w dniu 20 maja br. Drezno to piękne miasto, jest tam co zwiedzać. W czasie II wojny światowej naloty dywanowe na to miasto przeprowadzone przez aliantów w dniach 13 i 14 lutego zniszczyły ogromną część miasta. Drezno było zniszczone porównywalnie do Warszawy ale znacznie dłużej podnosiło się z ruin niż Warszawa. Dopiero w latach 70. XX w. rozpoczęły się intensywne prace nad odbudową miasta i praktycznie trwają one do dzisiaj. Wszędzie widać dźwigi budowlane.

Z tych najważniejszych obiektów zwiedziliśmy Kościół Mariacki zbudowany w latach 1905/06 na wzgórzu przy Gottfried Keller Street dla katolickiej społeczności zachodnich przedmieść Drezna. Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Nazwa „Zwinger” pochodzi od położenia budynku, na obszarze, który niegdyś znajdował się pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi (niem. zwischen – „pomiędzy”). Katedra św. Trójcy (niem. Kathedrale Ss. Trinitatis) – świątynia katolicka usytuowana nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście w centrum Drezna; znana również w literaturze jako Kościół Dworski (niem. Hofkirche). Orszak książęcy (niem. Fürstenzug) – malowidło ścienne zdobiące zewnętrzną ścianę gmachu „Langer Gang” ograniczającego od północy dziedziniec (Stallhof) dawnego średniowiecznego kompleksu królewskiej rezydencji w Dreźnie. Malowidło stanowi największy na świecie ceramiczny obraz ścienny. Ma 101,90 metrów długości i 10,51 metrów wysokości. Kafelki o rozmiarach 20,5 × 20,5 centymetrów zajmują łącznie powierzchnię ponad 1000 m², a całość stanowi znaczące świadectwo sztuki malowania na kafelkach porcelanowych i zajmuje ważne miejsce w dziejach sztuki miasta. W dolnej części umieszczono także 35 herbów, w tym herby Polski i Litwy.

Tekst: K. Borowski
Foto: K. Borowski i J. Borowska

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi".