Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 26 kwietnia 2024r.   imieniny: Artemon, Klaudiusz, Marcelin

Reklama

A A A

Co roku w miejscowości Ługi (wieś nad Jeziorem Osiek k/Dobiegniewa) odbywa się Piknik Seniorów. Jest to konkurs śpiewaczy chórów. Co roku w tym konkursie brał udział Chór z Barlinka działający przy Klubie Seniora „Złota Strzecha”. W tym roku Piknik Seniorów w Ługach odbywający się pod hasłem „I znów zakwitły jabłonie” był szczęśliwy dla Chóru „Barliniacy”.

Na ogólną liczbę 21 chórów biorących udział w konkursie, m.in. „Senioryści” z Dobiegniewa, „Fajne Panie i Panowie” ze Strzelec Kraj., „Na Luzie” z Krzyża, „Bartki” Stare Kurowo, „Drzeń” i Kapela „Ra Dwa Trzy” z Drezdenka, „Nadzieja” z Chłopowa, „Pogodni” z Dobiegniewa i wiele innych „Barliniacy” zdobyli nagrodę Główną „Złoty Mikrofon”.

Jeżeli już mowa o działalności Klubu Seniora „Złota Strzecha” to seniorzy z tego Klubu organizują wiele wycieczek krajoznawczych w kraju i za granicą. Ostatnio w kraju w dniu 5 czerwca była to wycieczka do podziemnego miasta na Wolinie i do Świnoujścia. W Świnoujściu - na wyspie Wolin - znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami.

REKLAMA

W czasie II wojny światowej stały tu potężne działa, które chronione setkami ton betonu miały chronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano a schrony połączono kilometrami podziemnych korytarzy tworząc w pełni autonomiczne podziemne miasto. To stąd według założeń militarnych (w razie konfliktu NATO – Układ Warszawski) polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek wojska polskiego w Skandynawii (Dania).

Ostatnią wycieczką zagraniczną był wyjazd do Drezna w dniu 20 maja br. Drezno to piękne miasto, jest tam co zwiedzać. W czasie II wojny światowej naloty dywanowe na to miasto przeprowadzone przez aliantów w dniach 13 i 14 lutego zniszczyły ogromną część miasta. Drezno było zniszczone porównywalnie do Warszawy ale znacznie dłużej podnosiło się z ruin niż Warszawa. Dopiero w latach 70. XX w. rozpoczęły się intensywne prace nad odbudową miasta i praktycznie trwają one do dzisiaj. Wszędzie widać dźwigi budowlane.

Z tych najważniejszych obiektów zwiedziliśmy Kościół Mariacki zbudowany w latach 1905/06 na wzgórzu przy Gottfried Keller Street dla katolickiej społeczności zachodnich przedmieść Drezna. Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Nazwa „Zwinger” pochodzi od położenia budynku, na obszarze, który niegdyś znajdował się pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi (niem. zwischen – „pomiędzy”). Katedra św. Trójcy (niem. Kathedrale Ss. Trinitatis) – świątynia katolicka usytuowana nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście w centrum Drezna; znana również w literaturze jako Kościół Dworski (niem. Hofkirche). Orszak książęcy (niem. Fürstenzug) – malowidło ścienne zdobiące zewnętrzną ścianę gmachu „Langer Gang” ograniczającego od północy dziedziniec (Stallhof) dawnego średniowiecznego kompleksu królewskiej rezydencji w Dreźnie. Malowidło stanowi największy na świecie ceramiczny obraz ścienny. Ma 101,90 metrów długości i 10,51 metrów wysokości. Kafelki o rozmiarach 20,5 × 20,5 centymetrów zajmują łącznie powierzchnię ponad 1000 m², a całość stanowi znaczące świadectwo sztuki malowania na kafelkach porcelanowych i zajmuje ważne miejsce w dziejach sztuki miasta. W dolnej części umieszczono także 35 herbów, w tym herby Polski i Litwy.

Tekst: K. Borowski
Foto: K. Borowski i J. Borowska

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież