pldaenfrdeuk

 poniedziałek 25 maja 2020r.   imieniny: Grzegorz, Maria Magdalena, Urban

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)

Od wielu lat, Szkoła Podstawowa nr 4 w Barlinku, bierze udział w projekcie „Młodzi głosują”. W tym roku, koordynator projektu – Anna Mariańska, zaprosiła do współpracy klasę VIII d. W skład zespołu weszły następujące osoby:  Oliwia Matwiej, Ola Olchowa, Martyna Paluch, Zuzia Sikorska, Maja Smorąg, Nela Staszkiewicz, Zosia Wilk i Mateusz Zabłocki. Co udało im się zorganizować?

Akcję profrekwencyjną w szkole i naszej miejscowości (grupa projektowa przygotowała ulotki zachęcające do głosowania); informacje znalazły się też na stronie szkoły. W klasie VIII b została przeprowadzona lekcja „Świadomy wybór”- młodzież oglądała spoty wyborcze z wyborów prezydenckich w 1995 r. Dwie klasy VIII ( a i c ) wykonały plakaty profrekwencyjne, które można było oglądać na szkolnym korytarzu. Grupa projektowa, wśród uczniów i nauczycieli, przeprowadziła sondaż dotyczący wiedzy polskim o parlamencie - wyniki były zaskakujące. 9 października 2019 r. w szkole odbyły się Młodzieżowe Wybory do Parlamentu - głosowali uczniowie klas siódmych i ósmych.

REKLAMA

W realizacji projektu wykorzystano materiały przysłane przez  Centrum Edukacji Obywatelskiej. Udział młodzieży w projekcie był prawdziwą lekcją demokracji. Jak mówi koordynator projektu Anna Mariańska - Mam nadzieję, że z uczniów wyrosną odpowiedzialni OBYWATELE! A jak głosowali uczniowie? W Młodzieżowych Wyborach do Parlamentu, wzięło udział 150 osób (uprawnionych było 171). Oddano 148 głosów ważnych i 2 nieważne. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i  Niepodległość – 53 głosy, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 41 głosów, Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – 25 głosów, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska  PO .N IPL Zieloni – 24 głosy, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe – 5 głosów.

Jednak nie samymi wyborami uczeń i nauczyciel żyje. 16 października, uczniowie klas: VI a, VI b i VI c wraz z wychowawczyniami:  A. Mariańską, D. Kowalską, R. Sufletą i J. Solińską, pojechali na warsztaty tematyczne do Dworku Tradycja. Piękny dom położony jest w niewielkiej wsi Bełczna, otoczonej polami i lasami. W murach domu mieścił się kiedyś zajazd i pastorówka. Po wojnie umieszczono tu archiwum powiatowe, a przed kilkudziesięciu laty pełnił on także funkcję wiejskiej szkoły. Dzisiaj, to miejsce to zagroda edukacyjna, w której odbywają się liczne warsztaty tematyczne.

Uczniowie zdobyli tam wiedzę na temat leczniczej właściwości ziół, przygotowali woreczki zapachowe wypełnione aromatyczną lawendą, własnoręcznie wykonali kolorowe łapacze snów, piekli samodzielnie zrobione bułeczki z makiem. Gospodarze ugościli wszystkich uczestników warsztatów tradycyjną zupą pomidorową i ciastem z jabłkami. Program zajęć w Dworku Tradycja łączy intensywne zdobywanie wiedzy z dobrą zabawą. Właściciele domu oferują fachową opiekę, wyposażenie i oryginalną scenerię, która pomaga w uczeniu  i  rozwijania kolejnych umiejętności. Wykonane przez siebie rzeczy uczniowie mogli zabrać do domu.

Była także możliwość zakupienia pysznego chleba i smakowitych, robionych na miejscu powideł z gruszki. Zaopatrzeni w nową, ciekawą wiedzę i umiejętności, pełni pozytywnych wrażeń, uczniowie waz z nauczycielami z SP nr 4, wrócili do Barlinka

Anna Mariańska
Renata Sufleta

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi".