LISTY DO REDAKCJI - 40 LECIE POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH
- Odsłony: 1464

30 sierpnia, minęło czterdzieści lat od momentu podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Porozumienia te, pozwoliły na utorowanie drogi do zawiązania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.
31 sierpnia 1980 roku, Porozumienia podpisane zostały w Gdańsku a trzy dni później w Jastrzębiu. W związku z tą rocznicą, nasza redakcja otrzymała list, który poniżej publikujemy.
REKLAMA |
„Przypominanie o kruchości demokracji i trudnej przeszłości jest ważne”
W dniu 30 sierpnia br., przypadła 40 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Szczecińskiej. To bardzo ważna data, o której powinniśmy zawsze pamiętać i przypominać o niej kolejnym pokoleniom. Niestety tak się nie dzieje.
Warto pamiętać, że znaczącą rolę w tamtym czasie odegrał ZUO Bomet w Barlinku, który przystąpił do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego przy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Zakład zatrudniał wtedy 1600 pracowników.
Strajk okupacyjny rozpoczął się 25.08.1980r. i uczestniczyła w nim cała załoga. Zakończył się sukcesem 30.08.1980r. Strajkiem kierował wybrany demokratycznie przez aklamację Jan Chojnacki, oprócz którego w skład Komitetu Strajkowego wchodziło 16 członków. W tamtym czasie było to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, gminy oraz całego województwa gorzowskiego. Atmosfera udzieliła się wszystkim mieszkańcom. Nie była ona jednak pozbawiona lęku o przyszłość strajkujących oraz o przyszłość Polski. Pod zakład przychodziły rodziny i przyjaciele strajkujących wspierając ich dobrym słowem, motywując i przynosząc pożywienie. Według większości historyków tamte strajki były największym bezkrwawym zwycięstwem w historii Polski, ponieważ przyczyniły się do obalenia systemu komunistycznego w całej Europie Wschodniej. Powinniśmy być z tego dumni i wspólnie świętować czas Solidarności. Niestety tak się w Barlinku nie dzieje. Wygląda na to, że nie zdajemy sobie sprawy z ważności tamtych dni, że włodarze miasta nie mają w nawyku utrwalania kolejnym pokoleniom tamtych sierpniowych wydarzeń, a szkoda. Bez uświadamiania trudno będzie wymagać od młodzieży i dzieci poszanowania wolności i demokracji. Bez przypominania o kruchości tego systemu i trudnej przeszłości, która spotkała nasz kraj, tak ważna historia przestanie mieć dla nas znaczenie. Funkcja edukacyjna jest bardzo potrzebna w budowaniu przyszłości kolejnych pokoleń.
Rocznica 40 lecia podpisania Porozumień Sierpniowych została uczczona w symboliczny sposób przez przedstawicieli Komitetu Strajkowego: Jana Chojnackiego i Romana Kłodę oraz przedstawiciela załogi Andrzej Szmidta. Złożyli oni biało-czerwoną wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze pod tablicą pamiątkową Solidarności przed kościołem pw. NSNMP w Barlinku.
Jan Chojnacki
https://barlinek24.pl/aktualnosci/12515-listy-do-redakcji-40-lecie-porozumien-sierpniowych.html#sigProIdf2980953b6
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas
Komentarze
Guest
Guest
Strajki, stan wojenny, wolne wybory?
Po co to komu? Ważne, że teraz mamy 500+.
Guest
Guest