BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 6 października 2022r.   imieniny: Artur, Artus, Bronisław

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
APTEKI W PORZE NOCNEJ ZAMKNIĘTE

W grudniu 2020 roku radni Rady Powiatu myśliborskiego, podjęli uchwałę dotyczącą dostępności do aptek w porze nocnej. Według niej wyznaczone apteki powinny dyżurować w godzinach od 23.00 do 7.00. Na stronie internetowej starostwa powiatowego ukazała się tabela z datą i godzinami dyżurów poszczególnych aptek, m.in. w Barlinku.

 

REKLAMA

 

Po jej opublikowaniu otrzymaliśmy sygnały od naszych czytelników, że to tylko teoria. W praktyce, apteki w Barlinku w porze nocnej są zamknięte. Dlaczego tak się dzieje? W tej sprawie zwróciliśmy się zarówno do władz powiatu myśliborskiego, jak i aptekarzy. Ci drudzy piszą:

 

„W odpowiedzi na zapytania odnośnie dyżurowania aptek w Barlinku pragniemy poinformować: Apteka Centrum Zdrowia w Barlinku ul. Niepodległości 12 dyżuruje zgodnie z godzinami otwarcia czyli w Pn-Pt od 8:00 do 20:00, oraz w soboty niedziele i święta od 8:00 do 18:00. Z wielu przyczyn nie ma możliwości podjęcia dyżurów w innych godzinach, o czym odpowiednie organy zostały poinformowane odpowiednio wcześnie. Za wszelką dezinformację w ustalaniu godzin dyżurowania odpowiedzialność ponosi Starostwo Powiatowe, które pomimo negatywnej rekomendacji Izby Aptekarskiej oraz bez zgody aptek przygotowało i opublikowało grafik dyżurów”.

W piśmie od Starostwa Powiatowego w Myśliborzu, pod którym podpisał się starosta Andrzej Potyra czytamy m.in.:

 

„… w sprawie dyżurów aptek uprzejmie informuję, iż apteki w Barlinku nie pełnią dyżurów w porze nocnej, bo jak twierdzą kierownicy tych aptek, nie wynika to z ich złej woli, lecz jest podyktowane brakiem fachowego personelu, który mógłby takie dyżury prowadzić.... W odpowiedzi na to pismo, w dniu 21 stycznia br. Starosta Myśliborski przypomniał, że pełnienie dyżurów nocnych i podczas dni wolnych od pracy wchodzi w zakres ustawowych zadań aptek ogólnodostępnych i do kierownika apteki należy takie organizowanie pracy, aby placówka ten obowiązek mogła realizować... Powiat nie ma środków prawnych umożliwiających kontrolę, czy też nadzór nad realizacją harmonogramu dyżurów aptek w porze nocnej. Egzekwowanie i kontrola wykonywania przez apteki dyżurów leży w kompetencji właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Mając na uwadze powyższe, powiadomiliśmy wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w Szczecinie o zaistniałych nieprawidłowościach oraz wnieśliśmy o podjęcie przez niego działań mających na celu, wyegzekwowania realizacji dyżurów aptek w Barlinku, wynikających z uchwały podjętej przez Radę Powiatu w Myśliborzu. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że w pozostałych miastach naszego powiatu, apteki zapewniają dostępność w porze nocnej, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jak tylko otrzymamy stanowisko inspektora farmaceutycznego w tej sprawie, powiadomimy Państwa o tym fakcie w osobnym piśmie”.

Do władz starostwa zwrócili się także kierownicy barlineckich aptek. Pisali m.in. że w dobie trwającej obecnie pandemii, kiedy zamykane są przychodnie lekarskie, apteki nie mają możliwości pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych. Związane jest to m.in. przebywaniem pracowników aptek na kwarantannach lub w izolacji. Według farmaceutów rada Powiatu nie przeprowadziła badań dotyczących realnego zapotrzebowania na dyżury aptek. Zgodnie z prawem dyżur w aptece może pełnić tylko magister farmacji. Tych ostatnich jest za mało. A to nie pozwala na całodobową pracę aptek. Jak podkreślają kierownicy aptek, nie ma podstaw prawnych i moralnych, aby zmusić kogokolwiek do pracy ponad siły i możliwości.  

 

W odpowiedzi farmaceutom, władze starostwa piszą m.in.:

 

Rada Powiatu wzięła rzeczywiste potrzeby ludności dążące do optymalnego zaspokojenia oczekiwań lokalnej społeczności, dotyczących dostępności do aptek. W piśmie podkreślono, że organ podejmujący przedmiotową uchwałę, nie może brać pod uwagę hipotetycznych trudności, jakie może mieć podmiot prowadzący aptekę. Zaznaczono, że przed podjęciem uchwały, zwrócono się o opinie m.in. do burmistrzów. Procedura ta nie nakazuje zwrócić się w tej sprawie do przedsiębiorców i farmaceutów. Według starostwa praca aptek w godzinach nocnych i dnia świątecznych jest ustawowym zadaniem aptek ogólnodostępnych. Dostęp ten powinien być nieprzerywalny. Ponadto podmiot prowadzący regulowana działalność aptekarska, powinien ją prowadzić również zgodnie z prawem miejscowym.

 

Jacek Słomka 

 

APTEKI W PORZE NOCNEJ ZAMKNIĘTE

 

Komentarze

+1

Guest

Cytuję Guest:
COVID paraliżuje , apteki , lekarzy rodzinnych (porady telefoniczne), tylko nie rusza obsługi stacji paliw , pracowników gazowni , energetyki , pracowników BARLINEK S.A (ruch ciągły 24 godz. na okrągło). Oj wybiórczo atakuje.

I tu kolejny szok raptem raz w tygodniu po chleb mama wychodziła a dbała o dezynfekcjie aż dla rodziny to chore było.... No cóż kobieta 70 lat i Covid, antybiotyki wcześniej bo recepta wydana łącznie ze skierowaniem. Bierze co dali i jeszcze daje rade ale biegunka, niestrawność, bóle, brzucha, suchość w jamie ustnej teraz kwarantanna bo jakoś trzeba przetrwać.. Ok ma inne choroby ale dajcie szansę jako lekarze dostać się do Was....
+6

Guest

Jak zawsze każdy ma swoje racje. Fakt jest faktem, że ostatnio zmieniono przepisy farmaceutyczne i na każdej zmianie w aptece musi być magister. W nocy również. A niestety już w tej chwili magistrów na rynku brakuje, nawet do obsadzenia dwóch zmian, techników jest zdecydowanie więcej. Z drugiej strony, jedna apteka w mieście chyba mogłaby w nocy działać, może apteka szpitalna mogłaby tą pustkę wypełnić?
+8

Guest

Cytuję Guest:
COVID paraliżuje , apteki , lekarzy rodzinnych (porady telefoniczne), tylko nie rusza obsługi stacji paliw , pracowników gazowni , energetyki , pracowników BARLINEK S.A (ruch ciągły 24 godz. na okrągło). Oj wybiórczo atakuje.

Zapomniałeś/łas o pracownikach ogromnych sklepów spód żywczych. Ci ludzie maja super moce chyba. Dlaczego w pierwszej kolejnosci Oni nie zostali zastrzepieni skoro codziennie maja do czynienia z ogromna iloscia ludzi

Guest

Trzeba zaznaczyć, że dyżury wyznaczone przez Starostwo miały być tylko telefoniczne, w godzinach 20.00-7.00. Co oznaczałoby, że dyżur na telefon byłby tylko pod realizację recepty (z tego samego dnia). A takich osób jest znikoma ilość. Za czasów, kiedy apteka była całodobowa, 90% pacjentów, to były osoby kupujące igły i strzykawki oraz pojemniki na mocz. W pilnych przypadkach można otrzymać pomoc na Świątecznej Opiece.
+14

Guest

COVID paraliżuje , apteki , lekarzy rodzinnych (porady telefoniczne), tylko nie rusza obsługi stacji paliw , pracowników gazowni , energetyki , pracowników BARLINEK S.A (ruch ciągły 24 godz. na okrągło). Oj wybiórczo atakuje.
+9

Guest

Cytuję Guest:
Do specjalisty i lekarza rodzinnego tylko przez teleporadę, to po co do apteki po godzinach chodzić?

Jest opieka nocna i świąteczna, recepta wystawiona i nie ma gdzie wykupić. Trzeba czekać do rana co gorsze z dzieckiem... Dużo przypadków jest w okresie weekendu i tu już pojawia się mega problem bo z goraczkujacym dzieckiem trzeba szukać apteki w Gorzowie i tam jechać po ciemku. Zanim wykupi rodzic lek i poda dziecku wraca do domu i czuwa czy te leki zaczynają działać...

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.