pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 6 maja 2021r.   imieniny: Benedykta, Benita, Dytrych

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
APTEKI W PORZE NOCNEJ ZAMKNIĘTE

W grudniu 2020 roku radni Rady Powiatu myśliborskiego, podjęli uchwałę dotyczącą dostępności do aptek w porze nocnej. Według niej wyznaczone apteki powinny dyżurować w godzinach od 23.00 do 7.00. Na stronie internetowej starostwa powiatowego ukazała się tabela z datą i godzinami dyżurów poszczególnych aptek, m.in. w Barlinku.

 

REKLAMA

 

Po jej opublikowaniu otrzymaliśmy sygnały od naszych czytelników, że to tylko teoria. W praktyce, apteki w Barlinku w porze nocnej są zamknięte. Dlaczego tak się dzieje? W tej sprawie zwróciliśmy się zarówno do władz powiatu myśliborskiego, jak i aptekarzy. Ci drudzy piszą:

 

„W odpowiedzi na zapytania odnośnie dyżurowania aptek w Barlinku pragniemy poinformować: Apteka Centrum Zdrowia w Barlinku ul. Niepodległości 12 dyżuruje zgodnie z godzinami otwarcia czyli w Pn-Pt od 8:00 do 20:00, oraz w soboty niedziele i święta od 8:00 do 18:00. Z wielu przyczyn nie ma możliwości podjęcia dyżurów w innych godzinach, o czym odpowiednie organy zostały poinformowane odpowiednio wcześnie. Za wszelką dezinformację w ustalaniu godzin dyżurowania odpowiedzialność ponosi Starostwo Powiatowe, które pomimo negatywnej rekomendacji Izby Aptekarskiej oraz bez zgody aptek przygotowało i opublikowało grafik dyżurów”.

W piśmie od Starostwa Powiatowego w Myśliborzu, pod którym podpisał się starosta Andrzej Potyra czytamy m.in.:

 

„… w sprawie dyżurów aptek uprzejmie informuję, iż apteki w Barlinku nie pełnią dyżurów w porze nocnej, bo jak twierdzą kierownicy tych aptek, nie wynika to z ich złej woli, lecz jest podyktowane brakiem fachowego personelu, który mógłby takie dyżury prowadzić.... W odpowiedzi na to pismo, w dniu 21 stycznia br. Starosta Myśliborski przypomniał, że pełnienie dyżurów nocnych i podczas dni wolnych od pracy wchodzi w zakres ustawowych zadań aptek ogólnodostępnych i do kierownika apteki należy takie organizowanie pracy, aby placówka ten obowiązek mogła realizować... Powiat nie ma środków prawnych umożliwiających kontrolę, czy też nadzór nad realizacją harmonogramu dyżurów aptek w porze nocnej. Egzekwowanie i kontrola wykonywania przez apteki dyżurów leży w kompetencji właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Mając na uwadze powyższe, powiadomiliśmy wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w Szczecinie o zaistniałych nieprawidłowościach oraz wnieśliśmy o podjęcie przez niego działań mających na celu, wyegzekwowania realizacji dyżurów aptek w Barlinku, wynikających z uchwały podjętej przez Radę Powiatu w Myśliborzu. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że w pozostałych miastach naszego powiatu, apteki zapewniają dostępność w porze nocnej, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jak tylko otrzymamy stanowisko inspektora farmaceutycznego w tej sprawie, powiadomimy Państwa o tym fakcie w osobnym piśmie”.

Do władz starostwa zwrócili się także kierownicy barlineckich aptek. Pisali m.in. że w dobie trwającej obecnie pandemii, kiedy zamykane są przychodnie lekarskie, apteki nie mają możliwości pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych. Związane jest to m.in. przebywaniem pracowników aptek na kwarantannach lub w izolacji. Według farmaceutów rada Powiatu nie przeprowadziła badań dotyczących realnego zapotrzebowania na dyżury aptek. Zgodnie z prawem dyżur w aptece może pełnić tylko magister farmacji. Tych ostatnich jest za mało. A to nie pozwala na całodobową pracę aptek. Jak podkreślają kierownicy aptek, nie ma podstaw prawnych i moralnych, aby zmusić kogokolwiek do pracy ponad siły i możliwości.  

 

W odpowiedzi farmaceutom, władze starostwa piszą m.in.:

 

Rada Powiatu wzięła rzeczywiste potrzeby ludności dążące do optymalnego zaspokojenia oczekiwań lokalnej społeczności, dotyczących dostępności do aptek. W piśmie podkreślono, że organ podejmujący przedmiotową uchwałę, nie może brać pod uwagę hipotetycznych trudności, jakie może mieć podmiot prowadzący aptekę. Zaznaczono, że przed podjęciem uchwały, zwrócono się o opinie m.in. do burmistrzów. Procedura ta nie nakazuje zwrócić się w tej sprawie do przedsiębiorców i farmaceutów. Według starostwa praca aptek w godzinach nocnych i dnia świątecznych jest ustawowym zadaniem aptek ogólnodostępnych. Dostęp ten powinien być nieprzerywalny. Ponadto podmiot prowadzący regulowana działalność aptekarska, powinien ją prowadzić również zgodnie z prawem miejscowym.

 

Jacek Słomka 

 

APTEKI W PORZE NOCNEJ ZAMKNIĘTE

 

Pin It

Komentarze

+1

Guest

Cytuję Guest:
COVID paraliżuje , apteki , lekarzy rodzinnych (porady telefoniczne), tylko nie rusza obsługi stacji paliw , pracowników gazowni , energetyki , pracowników BARLINEK S.A (ruch ciągły 24 godz. na okrągło). Oj wybiórczo atakuje.

I tu kolejny szok raptem raz w tygodniu po chleb mama wychodziła a dbała o dezynfekcjie aż dla rodziny to chore było.... No cóż kobieta 70 lat i Covid, antybiotyki wcześniej bo recepta wydana łącznie ze skierowaniem. Bierze co dali i jeszcze daje rade ale biegunka, niestrawność, bóle, brzucha, suchość w jamie ustnej teraz kwarantanna bo jakoś trzeba przetrwać.. Ok ma inne choroby ale dajcie szansę jako lekarze dostać się do Was....
+6

Guest

Jak zawsze każdy ma swoje racje. Fakt jest faktem, że ostatnio zmieniono przepisy farmaceutyczne i na każdej zmianie w aptece musi być magister. W nocy również. A niestety już w tej chwili magistrów na rynku brakuje, nawet do obsadzenia dwóch zmian, techników jest zdecydowanie więcej. Z drugiej strony, jedna apteka w mieście chyba mogłaby w nocy działać, może apteka szpitalna mogłaby tą pustkę wypełnić?
+8

Guest

Cytuję Guest:
COVID paraliżuje , apteki , lekarzy rodzinnych (porady telefoniczne), tylko nie rusza obsługi stacji paliw , pracowników gazowni , energetyki , pracowników BARLINEK S.A (ruch ciągły 24 godz. na okrągło). Oj wybiórczo atakuje.

Zapomniałeś/łas o pracownikach ogromnych sklepów spód żywczych. Ci ludzie maja super moce chyba. Dlaczego w pierwszej kolejnosci Oni nie zostali zastrzepieni skoro codziennie maja do czynienia z ogromna iloscia ludzi

Guest

Trzeba zaznaczyć, że dyżury wyznaczone przez Starostwo miały być tylko telefoniczne, w godzinach 20.00-7.00. Co oznaczałoby, że dyżur na telefon byłby tylko pod realizację recepty (z tego samego dnia). A takich osób jest znikoma ilość. Za czasów, kiedy apteka była całodobowa, 90% pacjentów, to były osoby kupujące igły i strzykawki oraz pojemniki na mocz. W pilnych przypadkach można otrzymać pomoc na Świątecznej Opiece.
+14

Guest

COVID paraliżuje , apteki , lekarzy rodzinnych (porady telefoniczne), tylko nie rusza obsługi stacji paliw , pracowników gazowni , energetyki , pracowników BARLINEK S.A (ruch ciągły 24 godz. na okrągło). Oj wybiórczo atakuje.
+9

Guest

Cytuję Guest:
Do specjalisty i lekarza rodzinnego tylko przez teleporadę, to po co do apteki po godzinach chodzić?

Jest opieka nocna i świąteczna, recepta wystawiona i nie ma gdzie wykupić. Trzeba czekać do rana co gorsze z dzieckiem... Dużo przypadków jest w okresie weekendu i tu już pojawia się mega problem bo z goraczkujacym dzieckiem trzeba szukać apteki w Gorzowie i tam jechać po ciemku. Zanim wykupi rodzic lek i poda dziecku wraca do domu i czuwa czy te leki zaczynają działać...

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.