Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 17 maja 2024r.   imieniny: Herakliusz, Sławomir, Wiktor

Reklama

Sodaspeed

A A A
Image
Zajęcia JS 4037
Jednostka Strzelecka (oddział ZSS OSW) przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku (ZSP nr 1) powstała 26 stycznia 2009r. Dzień ten jest świętem jednostki. Początkowo zajęcia odbywały się na bazie miejscowej szkoły, a młodzież uczyła się: pierwszej pomocy, strzelania z broni pneumatycznej, samoobrony i musztry.

 

Nawiązana została współpraca z Barlineckim Klubem Krótkofalarskim, gdzie młodzi strzelcy zapoznają się z zasadami nadawania wiadomości i przechodzą szkolenia z zakresu łączności. Biorą także udział w zajęciach z topografii terenu i doskonalą swoje umiejętności pracy z przyrządami orientacyjnymi. W czerwcu 2009 roku brali udział w zabezpieczeniu ogólnopolskiej imprezy „Srebrne Muszkiety” w Zielonej Górze za co otrzymali podziękowanie w rozkazie Szefa Sztabu.

REKLAMA

W sierpniu 2009 wzięli udział w Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, gdzie czterech z nich zdobyło Międzynarodowe Certyfikaty Instytutu Ratownictwa Medycznego w Krakowie i pełnili na marszu służbę medyczną. We wrześniu 2009 przeszli 70 kilometrowy, nocny marsz na trasie Barlinek – Gorzów i z powrotem, za co otrzymali odznaki rozpoznawcze oddziału tzw. „oddziałówki”. W czerwcu 2010 zostali zmobilizowani do akcji powodziowej w gminie Boleszkowice, za co otrzymali pochwałę starosty myśliborskiego. W sierpniu 2010 ponownie maszerowali Szlakiem 1 Kompanii Kadrowej, oraz czynnie zaangażowali się w prace przy powodzi w Sandomierzu.

Strzelcy swoją obecnością uświetniają lokalne uroczystości takie jak Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada, Święto 3 Maja, gdzie pełnią warty honorowe. Uczestniczyli także w święcie Woldenberczyków 26 września 2010 oraz w obchodach 35-lecia Barlineckiego Klubu Krótkofalarskiego (czerwiec 2010).

Image

W roku 2014 wzięli udział w ogólnopolskich manewrach pod kryptonimem „Obrońca 2014” w Międzyrzeczu i zawodach snajperskich „Cold Wind II” w Kalsku. Jednostka co roku bierze udział w Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, gdzie pełni najtrudniejszą służbę jako mobilny patrol medyczny. Miarą przydatności naszej medycznej służby są liczne podziękowania ze strony Komendy Marszu oraz uznanie i wdzięczność uczestników Marszu.

Mimo krótkiej historii, bo zaledwie 6 letniej historii Jednostka Strzelecka 4037, dzięki zaangażowaniu dowódcy oraz aktywnej pracy młodzieży związek ten został zauważony nie tylko na terenie powiatu myśliborskiego gdzie działa, ale również poza jego granicami o czym świadczyć mogą liczne pochwały i podziękowania.

Dnia 07. marca odbyły się kolejne zajęcia JS 4037 w Barlinku. Niezwyczajne, bo przybył na nie szef wyszkolenia Pomorskiego Okręgu Strzeleckiego, zawodowy żołnierz, uczestnik Misji w Afganistanie. Przeprowadzono zajęcia z „zielonej taktyki” (marsz ubezpieczony), „czarnej” (wchodzenie do pomieszczeń) oraz pracy w parach i zespole. Oprócz tego strzelcy zapoznali się z budową AKMS (składanie i rozkładanie, usuwanie zacięć, wymiana magazynka).

Image

Geneza organizacji - lata 1910-1914
Pierwsze jawne stowarzyszenie – Związek Strzelecki – założono w 1910 r. we Lwowie. Jego statut zatwierdziło Namiestnictwo 23 kwietnia 1910 r. a na przewodniczącego wybrano Władysława Sikorskiego. W tym samym roku Eugeniusz Kiernik założył Towarzystwo „Strzelec”. Wkrótce powstał kolejny Związek Strzelecki w Brzeżanach. W 1912 r. Komendantem Głównym ZS został wybrany Józef Piłsudski.                   

Wybuch I Wojny Światowej został uznany za szansę dla Polaków. Jednak marzenia niepodległości były tak nierealne, że tylko niewielka grupa, nazywanych szaleńcami czy marzycielami, przystąpiła do konkretnych działań. 2 1914 roku sierpnia powołano pod broń czynnych członków wytypowanych oddziałów, którzy mieli się niezwłocznie stawić w Krakowie. 6 sierpnia  ogłoszono powszechną mobilizację strzelców. Na miejsce koncentracji przybyło 4,5 tysiąca członków Związku Strzeleckiego, Polskich Drużyn Strzeleckich i ochotników. Już 3 sierpnia zorganizowana została, licząca 144 osoby,  I Kompania Kadrowa, która 6 sierpnia przekroczyła granicę zaboru rosyjskiego. Strzelcy jako pierwsi ruszyli do boju o wolną Polskę.

Image 

Ruch strzelecki stał się bazą wyjściową dla dowództwa późniejszych Legionów Polskich. Strzelcy pełnili ważną rolę w konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), brali udział w walkach na froncie I Wojny Światowej a w II Rzeczpospolitej tworzyli elitę wojska.

Związek Strzelecki w II RP
Odrodzenie organizacji w II RP było inicjatywą czołowych działaczy niepodległościowych sprzed I WŚ, legionistów i członków POW. Prace nad odtworzeniem „Strzelca” zainicjowane zostały, za aprobatą Piłsudskiego, przez grup 8 osób pod kierownictwem Wacława Sieroszewskiego w sierpniu 1919 r. 7 listopada 1919r. powstanie Związku Strzeleckiego zostało zatwierdzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wojskowych. W lipcu 1920r. 10 tys. członków Związku Strzeleckiego wstąpiło do Wojska Polskiego, dywersyjnego Związku Obrońców Ojczyzny i milicji obywatelskiej w reakcji na defensywę bolszewicką. Organizacja przestała działać, ale nie na długo. Już w sierpniu postanowiono zreorganizować Związek. Jednak pracę należało znów zacząć od podstaw. Związek Strzelecki wspomagało Ministerstwo Spraw Wojskowych, które w wyniku wydarzeń na froncie wydało rozkaz udzielania mu wszelkiej pomocy. W przeddzień wybuchu II Wojny Światowej w jego szeregach było już około 500 tys. osób. Nie było w Polsce powiatu, w którym nie działałyby jego oddziały.

AS

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież