pldaenfrdeuk

 sobota 8 sierpnia 2020r.   imieniny: Cyprian, Cyryl, Emil

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Najpierw w głowie zrodził się pomysł. Później, został on przeniesiony na papier i szablony. Wystarczyło tylko uzyskać zgodę właściciela muru, na którym chcieli pracować i można było zaczynać. Zgodę uzyskali bardzo szybko, więc nie było już na co czekać, tylko zacząć plan wcielać w życie. Z inicjatywy dwóch młodych ludzi, mieszkańców Barlinka, Tomasza Duszyńskiego i Filipa Fijałkowskiego, w Parku im. Emanuela Laskera powstaje wyjątkowy mural.

Panowie, tworzący sztukę graffiti, uwiecznili urodzonego w Barlinku, Mistrza Świata w szachach Emanuela Laskera w starciu z drugim wielkim umysłem a prywatnie przyjacielem Laskera, Albertem Einsteinem. Jest to pierwsza taka praca, która nie tylko dotyczy historii miasta ale znakomicie wpisuje się w jego estetykę. Tomka i Filipa spotkaliśmy przy pracy 30 sierpnia. Mural tworzyli od pięciu dni i jak zapewniali za dwa, trzy dni będzie on skończony.

Zachęcamy więc mieszkańców Barlinka do spacerów parkiem im. Laskera i podpatrzenie tej wyjątkowej pracy. Może władze miasta idąc za ciosem, udostępnili by młodym artystom ściany, które oni z chęcią zagospodarowali by właśnie tą sztuką? W końcu Barlinek w swojej historii miał kilku znamienitych mieszkańców, wyjątkowe wydarzenia czy też miejsca, których dziś już nie ma a miały w przeszłości duże znaczenie.

REKLAMA

W trakcie wykonywania muralu, do Tomka i Filipa podchodzili młodzi ludzie, którzy żywo zainteresowali się tym, co powstaje na ścianie. Sami chcieli by malować, jednak nie mają możliwości, bowiem nie ma kto nimi w odpowiedni sposób pokierować, nie wiedzą w którym miejscu legalnie mogą „wyżyć się artystycznie” bądź też po prostu, prozaicznie, nie stać ich na farby. Jak zdradzili nam wykonawcy muralu Laskera z Einsteinem, pomysłów mają jeszcze bardzo dużo. Wypatrujmy więc kolejnego miejsca, w którym powstanie kolejne dzieło związane z Barlinkiem. A tak nawiasem mówiąc, nie uważają Państwo, że pamięć o urodzonym w naszym mieście dwudziestosiedmiokrotnym Mistrzu Świata w szachach, trochę się zaciera?

Wprawdzie mamy w muzeum salę poświęconą pamięci Mistrza, park jego imienia, klub szachowy, jednak gdzie te turnieje, na których zjawiali się arcymistrzowie z całego świata. Wówczas, na Międzynarodowym Turnieju Szachowym Pamięci dr Emanuela Laskera miasto udekorowane było we flagi z szachownicą, na rynku odbywały się symultany i przedstawienia teatralne. Ostatni wielki turniej odbył się kilka lat temu. W parku Laskera też nikt nie gra. Znajdujące się tam szachownice są już bardzo zniszczone, choć raczej w celach królewskiej gry nie były one używane. Duża plenerowa szachownica o figurach szachowych wie zapewne tylko ze słyszenia.

Zapomnieliśmy już o Mistrzu? Dobrze, że to graffiti choć w jakiejś części o nim przypomni.

monikary

Historia pewnej książki >>>  
Walory filatelistyczne z Emanuelem Laskerem >>>  
Rarytas kolekcjonerski z Emanuelem Laskerem >>>  
Ile wart jest dziś Emanuel Lasker? >>>  

Komentarze

+1

Guest

Świetny pomysł i wykonanie, ale to zakończenie to chyba słaby żart. W parku Laskera obok muzeum praktycznie Laskera powstaje mural z Laskerem, na domu towarowym potężny napis mówiący o tym, że jesteśmy miastem Laskera. Co wy byście chcieli jeszcze, wskrzesić typa?

Ale najważniejsze: gratuluję wyobraźni i dziękuję twórcom.
+4

Guest

A ja to oglądałam w sobotę i myślałam, że to już skończone☺, bo już wtedy mi się podobało ☺ muszę w takim razie zerknąć na ten murał teraz. Fajna sprawa. Dobrze jak są ludzie z pasją. Gratuluję talentu.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.