niedziela 3 grudnia 2023r.   imieniny: Franciszek, Kasjan, Ksawery

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
barlinek
Rarytas kolekcjonerski

Mało kto wie, że w 2002 roku, z okazji odbywającego się w Barlinku jubileuszowego - X Międzynarodowego Festiwalu Szachowego pamięci Emanuela Laskera została wydana karta telefoniczna upamiętniającą to wydarzenie. Na karcie widnieje patron turnieju - Emanuel Lasker nad partią szachów, a w tle widzimy barlinecki rynek - przedwojenne kamienice i symbol Barlinka - fontannę z gęsiarką.

 

 

Okolicznościową kartę, która była wydana tylko w 50 egzemplarzach udało nam się odnaleźć w zbiorach Pana Jana Klimańca, znanego barlineckiego kolekcjonera i społecznika. Ten kolekcjonerski rarytas jest elementem pamiątki festiwalowej przyznawanej sponsorom ówczesnego festiwalu. Podziękowania dla sponsorów były składane przez organizatora – Fundację Międzynarodowych Festiwali Szachowych w Barlinku, której Prezesem był Józef Jerzy Faliński. Pamiątkę do zbioru przekazał Pan Zygmunt Siarkiewicz, ówczesny Burmistrz Miasta i Gminy.

Pierwszy turniej im. Emanuela Laskera w Barlinku odbył się w 1966 roku w Sali Leśnika przy ulicy Gorzowskiej. Turniej przypadał w 25-tą rocznicę śmierci mistrza i odbywał się w jubileuszowym roku 1000-lecia państwa Polskiego. Organizatorem i pomysłodawcą turnieju był właśnie Pan Jan Klimaniec. Zwycięzcą turnieju został Ryszard Rudnicki, II-miejsce zajął Pan Kordys, III-miejsce Pan Jarosław Kossak.

REKLAMA

Drugi turniej odbył się dopiero po dziesięciu latach, w roku 1976, 35 lat od śmierci mistrza. Miejscem rozgrywek był klub Limba, a organizatorem Pan Jan Kander. Główną nagrodą był Puchar Dyrektora BPPD (funkcję tą pełnił Wiesław Nadowski), natomiast zdobywca II miejsca otrzymał puchar Prezesa PSS Społem (stanowisko piastował Jan Klimaniec). Te dwa turnieje zakończyły pierwszy - amatorski okres rozgrywek szachowych pod patronatem E.Laskera.

Po kilku latach do pomysłu promocji miasta przy pomocy imienia znanego szachowego mistrza urodzonego w Barlinku powrócił Jan Klimaniec. W roku 1990 w pierwszym numerze Echa Barlinka czytamy: "Ojcom miasta pod rozwagę. (...) w 1993 roku przypada 125 rocznica jego urodzin. Z tej okazji można by zorganizować Turniej szachowy jego imienia, który by rozsławił nasze miasto.”
Pomysł został zrealizowany i w 1993 roku odbył się I Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Emanuela Laskera.

Image
Do kolekcji Jana Klimańca przekazał Pan Mieczysław Marciniak

W 2002 roku - X Memoriał im.E.Laskera w Barlinku był najmocniej obsadzonym otwartym turniejem szachowym w Polsce!!

Kultywowanie tej tradycji w Barlinku jest ze wszech miar pożądane. Na przestrzeni lat ukazało się wiele pamiątek związanych z Memoriałem i z sama postacią wielkiego mistrza. Jeżeli posiadacie Państwo takie pamiątki prosimy o ich udostępnienie - niech jeszcze raz przysłużą się Barlinkowi pokazane na naszej stronie internetowej lub na wystawie.

Z opowieści naocznych świadków wiemy, że na „Żydowskiej górze” - gdzie niegdyś mieściła się siedziba rycerskiego rodu von Tobel, a późniejszym cmentarzu żydowskim, obok Szkoły Podstawowej nr 1, tuż po II Wojnie Światowej znajdowała się kamienna tablica pamiątkowa poświęcona Emanuelowi Laskerowi. Na kamieniu, poniżej nazwiska widniał w języku niemieckim napis „Moje serce zawsze w Barlinku”. Widać, że nasze miasto dawniej i dziś budzi w zakochanych w nim mieszkańcach takie same uczucia!

MIKA

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież