sobota 27 kwietnia 2024r.   imieniny: Anastazy, Andrzej, Bożebor

Wieści z LASKERA
Dwa puchary dla Barlinka w Turnieju Mikołajkowym w Myśliborzu. Dobre szachy w wykonaniu Grzesia Berlińskiego. To był nasz ostatni wyjazd na turniej w bogatym w wyjazdy roku 2011. Tradycyjnie już, podobnie jak w roku poprzednim, kończyliśmy sezon grając w sobotę 17 grudnia 2011r. w Turnieju Mikołajkowym w Myśliborzu.

Dojechaliśmy do Myśliborza w szóstkę: Krzysztof Wolski, Jerzy Klimaszewski, Piotr Niciński, Bolesław Niezgoda, Krzysztof Szefler i  najmłodszy w ekipie – Grzesiu Berliński lat 7.

W tym roku wystartowało wyjątkowo mniej szachistów, bo tylko 25-ciu, co spowodowało, że wszyscy, zarówno seniorzy jak i juniorzy, grali w jednej grupie. Turniej odbywał się w pięknie przystrojonej Sali Myśliborskiego Ośrodka Kultury. Sędzią głównym zawodów był Nikolai Aliavdin, któremu pomagał jako sekretarz zawodów Dariusz Abratański  – prezes HETMAN Myślibórz. Zawody rozegrano na dystansie 9 rund, po 15 min. dla każdego zawodnika na całkowite zakończenie partii.

Od początku było wiadomo, że faworytami zawodów będą, znajdujący się w świetnej formie zawodnik LASKER Barlinek – Piotr Niciński oraz Cezary Walukiewicz z klubu MECHANIK Stargard Szczeciński. Natomiast Skoczek Choszczno liczył, że swój dobry dzień będzie miał niekwestionowany lider choszczeńskich szachów – Krzysiek Sielicki. Zwycięstwo przypadło Piotrowi Nicińskiemu z LASKERA Barlinek. Drugie miejsce zajął Cezary  Walukiewicz z Mechanika Stargard Szczeciński. Natomiast trzecie miejsce zajął zawodnik Hetmana Myślibórz Adam Paszczuk. Krzysztof Sielicki z Skoczka Choszczno zajął IV miejsce.

W kategorii juniorów zwyciężył najmłodszy zawodnik Grzegorz Berliński z LASKERA Barlinek. Grzesiu naprawdę miał swój dzień. W pierwszej rundzie trafił na Pana Bolesława Niezgodę ranking  1905. Wygrał ten pojedynek, aby następnie trafić na dwóch najlepszych juniorów z Hetmana Myślibórz Wojtka Abratańskiego (ranking 1800) i Oskara Rosłona ze Skoczka Choszczno (ranking 1740). Grzesiu wygrał! Największą niespodzianką była wygrana w ostatniej rundzie z Krzysztofem Dłużyńskim ranking 1800 ze Skoczka Choszczno. To był dzień Grzesia. Drugie miejsce zajął wspomniany wcześniej Wojtek Abratański, a trzecie Oskar Rosłon.

Tak swoja grę ocenia kol. Krzysztof Dłużyński po przegranej z Grzesiem Berlińskim cyt. „Moja  gra w ostatnim tegorocznym turnieju przyniosła mi rozczarowanie, chociaż było ono w pewnym sensie bezwiednie „zaprogramowane”. Nie da się wygrywać ważnych partii w turnieju, kiedy ponad miesiąc nie znalazło się czasu na studiowanie szachów. Można w kilku partiach liczyć na szczęście, można w trudnych chwilach podeprzeć się doświadczeniem, jednak w pewnym momencie „szydło z worka i tak wyjdzie”. Od samego początku moja gra była słaba i taką pozostała do końca. Ukoronowaniem tego była moja porażka w ostatniej rundzie z 7-mio letnim Grzesiem Berlińskim z LASKER Barlinek – największą rewelacją tego turnieju. Porażka, która dla wielu obserwatorów z naszego mikroświatka była sensacją, chociaż ja tego tak nie odebrałem. Obserwowałem wyczyny Grzesia przez dobre pół roku, aby stwierdzić, że trafił się LASKEROWI Barlinek prawdziwy diament do oszlifowania. Nawet przypadkowemu obserwatorowi z boku rzuci się w oczy niezwykła szybkość gry Grzesia oparta na błyskawicznym liczeniu wariantów. Przy takiej progresji w sile gry, przy odpowiednim szkoleniu, w krótkim czasie Grzesio nie będzie miał sobie równych w swojej kategorii. Myślę, że to poważny problem dla władz klubu, jak pokierować jego karierą, aby taki talent nie został zmarnowany.”

W tym dniu podsumowany został turniej Grand Prix Myśliborza 2011. W kategorii seniorów zwyciężył kol. Piotr Niciński z LASKERA Barlinek. Drugie miejsce zajął Piotr Czaczka Hetman Myślibórz. Trzecie miejsce przypadło dla wieloletniemu zawodnikowi LASKERA Barlinek kol. Jerzemu Klimaszewskiemu. W kategorii juniorów I miejsce zajął Wojtek Abratański Hetman Myślibórz, II miejsce zajął Michał Szefler, a trzecie Jakub Górecki z LASKERA Barlinek. Wymienieni zawodnicy otrzymali puchary, medale i upominki świąteczne.