pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 15 kwietnia 2021r.   imieniny: Bazyli, Wacław, Wiktoryn

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
Image
Wyprawa do Włoch
Harcerze Hufca ZHP Myślibórz, przede wszystkim z inicjatywy harcmistrza Zbigniewa Zięby, od wielu lat odwiedzają Włochy. Głównym celem tych wyjazdów jest uczczenie pamięci żołnierzy 2. Korpusu polskiego, którego szlak bojowy wiódł przez doliny i szczyty Apeninów podczas II wojny światowej.

 

Najważniejszym wydarzeniem tej kampanii była bitwa o klasztor benedyktyński znajdujący się na górze Monte Cassino. Jego zdobycie przez żołnierzy gen. Władysława Andersa 18 maja 1944 r. pozwoliło wojskom alianckim zdobycie Rzymu.

W tym roku w przygotowaniu uroczystości pomogli także harcerze z 23. Barlineckiej Drużyny Harcerskiej „Leśni” wchodzący w skład reprezentacji Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP oraz całego Związku Harcerstwa Polskiego. Dzień przed uroczystościami zajęliśmy się porządkowaniem pomnika 5. Kresowej Dywizji Piechoty na wzgórzu 575 oraz przygotowaniem drogi do niego. Natomiast podczas uroczystości pełniliśmy służbę ratowniczą i porządkową. W uroczystościach wzięli udział m. in. prezydent RP Lech Kaczyński, z-ca szefa Sztabu Generalnego adm. Mathea, ambasador RP w Rzymie, przedstawiciele władz włoskich, a przede wszystkim liczni kombatanci przybyli z Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

Image

Wyprawa, wraz z dojazdem autokarem, trwała od 11 do 21 maja 2009 r. Oprócz głównego punktu programu – pobytu na Monte Cassino, podczas którego pełniliśmy służbę, a także zwiedziliśmy teren bitwy oraz klasztor benedyktyński, mieliśmy możliwość odwiedzenia szeregu miejsc, które we Włoszech zobaczyć trzeba. Pierwszy dzień pobytu w Italii spędziliśmy w Alpach w pobliżu miejscowości Gemona, następnie w drodze na południe obejrzeliśmy San Gimignano – „średniowieczny Manhattan” - miasto wież, Sienę wraz z jej niedokończoną katedrą i placem Il Campo. Kolejne dwa dni przeznaczone były na Rzym. Obóz rozbiliśmy w nadmorskiej miejscowości Castel Fusano i rano pociągiem podmiejskim wyruszaliśmy na zwiedzanie m. in. Koloseum, Forum Romanum, Kapitolu, Fontanny di Trevi, Watykanu wraz z wizytą przy grobie papieża Jana Pawła II, Panteonu, czy Kwirynału. Pewną przeszkodą był strajk komunikacji miejskiej, od której zależał nasz powrót do obozu, jednak okazało się, że Włosi nie potrafią przeprowadzić porządnego strajku i pociągi zaczęły jeździć wcześniej, niż miały.

REKLAMA

Korzystając z pobytu na Monte Cassino pojechaliśmy również do Pompei, gdzie spacerowaliśmy po zasypanym przez popiół z pobliskiego Wezuwiusza w I wieku n.e. rzymskim mieście, dziś już odkopanym. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również w Asyżu, mieście św. Franciszka i św. Klary, a także w Wiedniu, w którym najwięcej czasu spędziliśmy w Muzeum Historii Naturalnej oraz przy katedrze św. Szczepana.

Po Włoszech poruszaliśmy się dwoma autokarami wraz z pozostałymi członkami reprezentacji Chorągwi Zachodniopomorskiej – 20. Drużyną Harcerską „Lotna” z Myśliborza, 42. Drużyną Harcerską „Wędrowcy” z Lipian, 20. Świnoujską Drużyną Starszoharcerską „Szare i wilki”, Powiatowym Związkiem Drużyn z Wałcza, Szczepem Sosnowej Szyszki ze Szczecina oraz gościnnie 21. Drużyną Harcerską „Klon” z Rzepina (Chorągiew Ziemi Lubuskiej). Łącznie nasza ekipa liczyła 92 osoby w wieku od 11 lat do ... wieku najstarszego instruktora.

Image

Warto również zaznaczyć, że podczas pożegnania Wyprawy w Myśliborzu burmistrzowie Myśliborza i Lipian przekazali wyprawki szkolne dla poszkodowanych w niedawnym trzęsieniu ziemi w Abruzii we Włoszech. Zostały one przekazane podczas Festynu Polskiego w mieście Cassino 18 maja 2009 r. Natomiast burmistrz Barlinka zadeklarował wsparcie finansowe uczestników Wyprawy z 23. Barlineckiej Drużyny Harcerskiej „Leśni”. Wsparcie otrzymaliśmy także od pana Mirosława Kaliszuka, właściciela sklepu komputerowego PHU „Reset” w Barlinku.

Wyjazd na te uroczystości był wspaniałą okazją do sprawdzenia umiejętności harcerskich w drużynie, nawiązania przyjaźni z innymi drużynami, a także znakomitą nauką historii, zarówno starożytnej i średniowiecznej, jak i z okresu II wojny światowej.

pwd. Kuba Syroka
drużynowy 23. Barlineckiej Drużyny Harcerskiej „Leśni”

Foto: Kuba Syroka

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.