pldaenfrdeuk

 

 


 poniedziałek 2 sierpnia 2021r.   imieniny: Alfons, Alfonsyna, Borzysława

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
Image
Rowerami po Alpach
Pasjonaci dwóch kółek i aktywnego wypoczynku: Henryk Stanisz (Barlinek), Robert Suszczyński (Gorzów – zwycięzca BLK 2012 i lider BLK 2013), Piotr Kopczyński (Gorzów) i Jacek Walker (Gorzów) pojechali w wysokie Alpy (Austria), by tam na rowerze zmierzyć się ze stromymi i długimi podjazdami, do których należy najwyżej położona droga w Europie - Grossglockner Hochalpenstrasse.

 

Zamierzony cel został osiągnięty już pierwszego dnia pobytu wjeżdżając na szczyt góry i zjeżdżają na drugą stronę. Po krótkiej regeneracji sił, gdyż upalna pogoda dawała się we znaki, postanowiliśmy wjechać na nią ponownie. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się przejechać całą wysokogórską trasę dwukrotnie tego samego dnia. W 2011 roku droga ta była najtrudniejszym etapem w wyścigu kolarskim Giro Italia.

Image

To najbardziej malownicza droga w Austrii. Droga ta pnie się serpentynami do krainy wiecznego śniegu, przecinając kolejne strefy geograficzne i klimatyczne. Na odcinku 50 kilometrów pokonuje się różnicę poziomów wynoszącą 1766 metrów! Po drodze można podziwiać zmieniającą się szatę roślinną oraz poczuć malejące ciśnienie atmosferyczne. Wzdłuż całej trasy znajduje się wiele punktów widokowych i restauracji. Tą malowniczą trasą można dojechać do Franz Josefs Höhe skąd roztacza się imponujący widok na najwyższy szczyt Alp Austriackich - Grossglockner (3789m npm) oraz na najdłuższy (10 km długości !) we wschodnich Alpach lodowiec Pasterze.

REKLAMA

Drogę Wysokoalpejską wytyczono w latach 1930 - 1935, ale już w średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy między Włochami i Niemcami. Zbudowana została w zaledwie 5 lat przez około 3200 robotników. Na Grossglocknerstrasse znajduje się wiele atrakcji. Na południe od Fusch rozciąga się park dzikich zwierząt Wildpark Ferleiten, w którym żyje ponad 200 gatunków przedstawicieli świata fauny, m.in. kozice górskie, niedźwiedzie, wilki, świstaki. Najwyższe punkty trasy wysokoalpejskiej to przełęcz Hochtor (2504m npm) oraz punkt widokowy Edelweissspitze (2571m n.p.m.). Z Edelweissspitze roztacza się wspaniały widok na ponad 30 trzytysięczników (źródło: grossglocknerstrasse.eu).

{jgflv file:=[http://filmy.barlinek24.pl/austria.flv] width:=[400] height:=[300] autostart:=[false]}

Podczas czterodniowego pobytu wjechaliśmy również drogą szutrową na wysokość ponad 2500m do jeziora wysokogórskiego „Zirmsee” gdzie znajduje się elektrownia wodna. W sumie podziwiając uroki gór, rzek i wodospadów cztery razy wpięliśmy się rowerami na wysokość ponad 2500m n.p.m., przejechaliśmy ok. 300km pokonując 7000m przewyższeń.

Henryk Stanisz

Foto: Henryk Stanisz, Robert Suszczyński

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.