piątek 19 sierpnia 2022r.   imieniny: Bolesław, Jan, Julian

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
4.8709677419355 1 1 1 1 1 Ocena 4.87 (31)

„Barlineckie kamienie pamięci. Historia społeczności żydowskiej” – to najnowsza książka dotycząca historii naszego miasta. Autorem pozycji jest Andrzej Mrowiński. 30 maja w Europejskim Centrum Spotkań, odbyło się spotkanie autorskie związane z promocją książki, zorganizowane przez Muzeum Regionalne oraz Gminę Barlinek.

W publikacji, możemy przeczytać o społeczności żydowskiej zamieszkującej Berlinchen. Znajdziemy więc informacje m.in. o Emanuelu Laskerze, Maximilianie Riess (fundator Gęsiarki), rodzinach Messow (właściciele fabryki beczek) i Neunstein (właściciele fabryki krzeseł). Przeczytamy tam również wstrząsającą listę nazwisk osób narodowości żydowskiej, mieszkających w dawnym Berlinchen, które zmarły lub zginęły w czasie II wojny światowej.

REKLAMA

Są tam ofiary holokaustu, które dzięki tej książce mają szansę być niezapomniane. Do każdego z tych nazwisk dopisano historię ich życia, które zostało przerwane wywózką do Treblinki czy też Auschwitz. Książka, w całości została sfinansowana przez Gminę Barlinek a jej nakład wynosi 1000 szt. Podczas spotkania można było otrzymać ją za darmo wraz z dedykacją Andrzeja Mrowińskiego.

monikary

 

Komentarze

+9

Marceli

jakże ważna praca. Barlinek nie powstał 30 stycznia 1945 roku. Świadomość, że nie byliśmy pierwszymi Jego mieszkańcami, pozwala na inne spojrzenie w przyszłość.
+24

jola.mioduszewska@op.pl

Człowiek z pasją.
Pisarz, historyk, dokumentalista, badacz.
To, co robisz to perełka w świecie komercji.
Andrzej dziękuję i gratulacje !!! :-)
+26

Guest

Warto posłuchać ludzi, którzy mają coś do powiedzenia. Dzięki temu spotkaniu, chociaż częściowo poznałam historię Barlinka.
Pozdrawiam Pana Andrzeja.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.