BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 25 września 2022r.   imieniny: Franciszek, Kleopatra

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
1.64 1 1 1 1 1 Ocena 1.64 (25)

Jednym z tematów sesji barlineckiej Rady Miejskiej, która obyła się 30 stycznia br. było ustalenie nowych stawek za wywóz śmieci. O projekcie uchwały pisaliśmy w artykule "Opłaty za śmieci w górę". Przypomnijmy, że stawki zaproponowane to kwoty odpowiednio, za śmieci segregowane 21 zł od osoby w rodzinie, za śmieci niesegregowane to kwota 42 zł.

Zanim doszło do glosowania, radni w tym temacie dyskutowali i zadawali pytania. radny Michał Antosiewicz pytał, jak naliczone zostały takie stawki? Pytał o koszt wywozu odpadów z domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Pytał, czy nie lepiej byłoby ustalić wysokość opłat za śmieci według zużytej wody w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Radna Bernarda Lewandowska pytała m.in. o odpowiedzialności zbiorową, w chwili stwierdzenia, że śmieci nie są prawidłowo segregowane. Chociażby na terenach spółdzielni mieszkaniowych. Także radny Sylwester Łuczak apelował o zastanowienie się czy nie lepszą metodą byłoby określenie cen za odpady na podstawie zużycia wody. Radny Cezary Krzyżanowski mówił m.in. o konieczności przebudowy całego systemu zbiórki odpadów na terenie gminy. Według radnego zły system sprawia, że cena jest tak wysoka, a konsekwencje tego ponoszą indywidualni mieszkańcy.

Na cześć pytań odpowiadał przewodniczący RM Mariusz Maciejewski. Bronił m.in. pracowników, którzy odbierają śmieci i zdarza się, że do śmieciarki trafiają odpady bio i zmieszane. Wspominał o metodach rozliczania i tym, że żadna nie będzie sprawiedliwa. Mówił o fakcie, że pojawi sie odpowiedzialność zbiorowa w budynkach wielorodzinnych. O rozczulanie się kwotą podwyżki 8 zł na osobę, mówił radny Rafał Szczepaniak. W swojej wypowiedzi wspomniał o 500 plus, 13. emeryturze, podwyżce minimalnych zarobków. Podkreślił, że na obecną chwilę nie ma lepszej propozycji.

Radny Romuald Romaniuk bronił projektu uchwały, mówiąc m.in., że innej możliwości nie ma. Wskazując, że tylko jedna firma przystąpiła do przetargu na wywóz odpadów, PGK Sp. z o.o., które musi zbilansować wpływy z wydatkami. W trakcie dalszej dyskusji radny C. Krzyżanowski zaproponował nowy projekt uchwały obniżający stawki do 17 i 34 zł. Jak twierdził zostało to przez niego wyliczone. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby te propozycje przyjąć, a tym samym podwyżki nie będą tak drastyczne dla mieszkańców.

Pod projektem uchwały podpisali się radni: Bernarda Lewandowska, Michał Antosiewicz, Piotr Stanisławski i C. Krzyżanowski. W trakcie głosowania, większością głosów projekt został odrzucony. W dalszej części radni przegłosowali projekt uchwały przedstawiony przez burmistrza Dariusza Zielińskiego.

Za głosowali: Rafał Szczepaniak, Jerzy Symela, Cezary Michalak, Grzegorz Zieliński, Mariusz Maciejewski, Sylwester Łuczak, Romuald Romaniuk.

Przeciwko: Cezary Krzyżanowski, Michał Antosiewicz, Bernarda Lewandowska i Piotr Stanisławski.

Od głosu wstrzymała się radna Alicja Kowalewska.

Tym samym nowe, wyższe stawki za odbiór śmieci wejdą w życie 1 marca 2020r. 

Całą dyskusję można obejrzeć w materiale filmowym.

js 

 

 

Komentarze

Guest

Za smieci jak i wode placi sie od osoby ,to jak mozna oszukac nie placac od osoby.Wystarczy ze urzednik kliknie i juz wie ile osob jest zameldowanych.
+1

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Dzieci tez wytwarzają śmieci - pampersy itp.


Wytwarzają ale pieniądze z 500+ nie powinny być przeznaczone na opłatę za śmieci. Na same pampersy i inne rzeczy dla małego dziecka ledwo starczają...

Ja wychowałem dziecko bez 500plus i bez żadnej pomocy ze strony państwa a teraz jeszcze studentowi opłacać drugie mieszkanie w Poznaniu i życie nazwa domy i jedzenie, bilety, iwszystko co młody człowiek potrzebuje. Pampersy z tymi wydatkami to pikuś. A nam nikt nie dopłaca, nie pomaga... Też by nam się to 500 przydało, chociaż na ten drugi czynsz, bo bardzo ciężko
+1

Guest

Cytuję Guest:
po co te kłótnie niech za śmieci płaci się za KILOGRAMY WYTWORZONYCH Odpadów i to jest sprawiedliwe wtedy ludzie zaczeliby myśleć przy zakupach.Pozdrawiam .

A masz wagę do tego?No chyba ,że przyjedziesz ze swoją.
-2

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Też jestem zła na podwyżkę .Ale nie widzisz różnicy między szpitalem,radiowozem a podwyżką śmieci ?

Tak jak dopłacić 2 miliardy na tv zamiast na onkologie

Przypomnij sobie lepiej jakie były nakłady za czasów twoich pupilów jak lekarz Arłukowicz kazał posłowi Sowie sprzedać 4 szpitale i przyjść po pieniądze. Porównaj z dzisiejszymi nakładami na onkologię chyba ,że matematyki nie miałeś w szkole. Ile byś nie wlał do tej studni jaką jest służba zdrowia to ciągle będzie mało.
+1

Guest

Cytuję Guest:
Nie rozumiem tak dużej podwyżki za wywóz śmieci, jeżeli teraz bez problemu można ściągać zaległe należności i dobrze ktoś zwrócił uwagę, że na terenach wiejskich płacimy tyle samo, a wywożą co dwa tygodnie. I moi drodzy radni kto w ogóle wpada na pomysł zrównania opłaty z faktem zużycia wody. Co ma piernik do wiatraka. To chyba Ci co mają awersję do wody, prania i mycia się. Bo fakt zużycia wody w domu nie ma nic wspólnego z segregacją odpadów, a najlepiej zabrać ludziom wszystko i tylko nałożyć opłaty. Chciałam zwrócić uwagę, że są grupy społeczne, które nie dostają dodatkowych pieniędzy od państwa, ani 500+, ani 13 emerytury i też muszą opłacać tak samo jak Ci co mają dodatkowe profity.

Zużycie wody ma o tyle związek ze śmieciami, że ludzie OSZUKUJĄ na liczbie zamieszkałych osób w mieszkaniu. A zużycie wody pokazuje w jakimś stopniu ile osób naprawdę mieszka i za ile osób powinni również płacić wywóz śmieci. Ot i cała tajemnica.
+2

Guest

Cytuję Guest:
Też jestem zła na podwyżkę .Ale nie widzisz różnicy między szpitalem,radiowozem a podwyżką śmieci ?

Tak jak dopłacić 2 miliardy na tv zamiast na onkologie
+6

Guest

Nie rozumiem dlaczego ja z mężem, 2 osoby, miałyby płacić tyle samo co duża rodzina skoro mamy mniej śmieci? Całe życie będziemy dokładać się do tych, których więcej? Dlaczego? Już i tak państwo im płaci 500plus itp ulgi, a my ciągle w d... I zapieprz... Jak wół na wszystkich
+8

Guest

po co te kłótnie niech za śmieci płaci się za KILOGRAMY WYTWORZONYCH Odpadów i to jest sprawiedliwe wtedy ludzie zaczeliby myśleć przy zakupach.Pozdrawiam .

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.