pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 5 sierpnia 2021r.   imieniny: Emil, Karolin, Maria

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (6)

Dookoła Barlinka powstają piękne szlaki pieszo – rowerowe i rowerowe, które już niebawem będzie można przemierzać. Kilkukrotnie pisaliśmy o projekcie „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego – Trasa Pojezierzy Zachodnich - etap II, odc. Sulimierz – Mostkowo, Pełczyce – Płotno, przejście przez Barlinek”.

Byliśmy sprawdzić na jakim etapie jest budowa odcinka Sulimierz – Mostkowo. Przypomnijmy, że ten 2,9 km odcinek drogi dla rowerów, ma zostać ukończony w październiku tego roku. I wszystko wskazuje na to, że termin ten nie zostanie przesunięty, bowiem wylana została już masa bitumiczna a kolejne etapy prac trwają.

REKLAMA

Niezwykle ciekawe projekty, prowadzi również Nadleśnictwo Barlinek. Jak powiedział nam Mirosław Czarnecki, w ramach programu „Obszary Natura 2000 szansą wzbogacenia różnorodności biologicznej Puszczy Gorzowskiej”, realizowane są dwa nowe szlaki pieszo – rowerowe.

Pierwszy z nich to „Szlak Leśnych Osad”, który przebiega przez malownicze leśne osady (Okunie, Okno, Moczydło, Lipy, Sucha, Słowicze, Więcław, Kryń). Szlak ten jest oznakowany a proponowany przez Nadleśnictwo Barlinek początek trasy to parking leśny przy trasie Barlinek-Gorzów (Moczkowo).

 

barlinek

 

Drugim szlakiem jest „Szlakiem Młynów”. Jest on w trakcie realizacji, nie jest on oznakowany ale spokojnie można z niego korzystać. Ten szlak swój początek bierze na ulicy Fabrycznej, następnie biegnie wzdłuż Młynówki do Młyna Papierni, dalej kierujemy się do spalonego młyna i ścieżką rowerową do Barlinka. A tak przy okazji tego właśnie szlaku, warto wspomnieć, że w Barlinku istniało kilkanaście młynów. Najsłynniejszy to oczywiście Młyn Papiernia jednak do dzisiejszych czasów zachował się jeszcze jeden - Korzkiew, mieszkańcom miasta znany jako Młyn Dworcowy. Pierwszym młynem wzmiankowanym w akcie lokacyjnym z 1278 roku był Młyn Przedni, który jako lenno został nadany pierwszemu włodarzowi miasta Henrykowi Toyte. 

Termin zakończenia prac prowadzonych przez Nadleśnictwo Barlinek planowany jest  w roku 2021. Część prac nie została zakończona, wobec czego prosimy o wyrozumiałość i zachowanie bezpieczeństwa na szlakach – dodał Mirosław Czarnecki.

 

monikary

 

Barlinek miastem młynów? >>>

 

 

Pin It

Komentarze

+9

Guest

Wszystko pięknie i fajnie, tylko dlaczego na mapce na pierwszym miejscu nazwy są po niemiecku? Mieszkamy w Polsce i nazwy po polsku powinny być. A dla turystów niżej bądź w nawiasie.Barlinek od lat nie jest niemiecki wiec wymawiajmy nazwy takie jakie są, a nie jakie były.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.