pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 5 sierpnia 2021r.   imieniny: Emil, Karolin, Maria

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4)

04 września w Muzeum Regionalnym w Barlinku, odbyła się uroczystość przekazania sztandaru „Cechu Rzemieślniczego w Berlinku”. Sztandar ten został przekazany przez Alicję i Henryka Błażów, którzy ufundowali również do niego gablotę.

Pod oficjalnym przekazaniem, podpisali się również Andrzej Szram, Zygmunt Kalota, Wiktor Kupczyk oraz Mirosław Plenzner. Oprócz sztandaru, na ręce Dyrektor BOK Brygidy Liśkiewicz oraz pracowników muzeum, wręczono także historyczne dokumenty dotyczące cechu. Na spotkanie zaproszenie przyjął też Jan Chojnacki, który przekazał muzeum sztandar NSZZ „Solidarność” ZUO Bomet oraz Stanisław Rewers, który podarował sztandar ZUO Bomet. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

REKLAMA

Sztandar „Cechu Rzemieślniczego w Berlinku”, został ufundowany przez skupiających się wówczas około pięćdziesięciu członków. 27 lipca 1947 roku, uroczyście go poświęcono i wbito pamiątkowe gwoździe fundatorów – założycieli. Zarząd cechu tworzyli wówczas – J. Woźny, B. Czarnecki, F. Dolny, S. Maćkowiak, P. Leśny, W. Fiks i J. Walczak. Uchwałą Zarządu Cechu Rzemieślniczego z dnia 29 kwietnia 1951 roku, zawieszono koło a sztandar przekazano do kościoła, gdzie spędził wiele lat. Następnie został przekazany na ręce członków nowego związku – Cechu Rzemiosł Różnych w Barlinku a nastąpiło to w 1989 roku. Cech ten dziś już nie istnieje a sztandar był przechowywany przez państwa Błażów w domu. Od dziś, mogą go Państwo zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Barlinku.

monikary

 

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.