niedziela 3 grudnia 2023r.   imieniny: Franciszek, Kasjan, Ksawery

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (5)
HISTORIA KARATE W BARLINKU

W 1987 roku, w naszym mieście powstaje sekcja karate. Przez te wszystkie lata, treningi odbywały się w wielu miejscach w Barlinku. W sali „Stoczniowca”, w sali sportowej koło Limby, sali sportowej w SP1, SP2 i SP4, w przedszkolu na Podgórnej, w harcówce za Pałacykiem Cebulowym, na Polanie Lecha, na górce w lesie za SP2, na Górnym Tarasie w lokalu, na korytarzu SP4, w sali sportowej ZSZ i Europejskim Centrum Spotkań.

 

REKLAMA

 

Lata lecą i przyszła chwila na podsumowanie tego wszystkiego w jednym miejscu. Przez ten długi okres czasu, Barlinek odwiedzili instruktorzy sztuk walki tacy jak: Wacław Antoniak (Szczecin), Marek Kiełbasa (Szczecin), Tomasz Kacperski (Warszawa), Jarosław Dekert (Witnica), Robert Plichta Aikido (Szczecin), Karwatowicz jujitsu (Gorzów Wlkp.), Jarosław Prządka (Stargard), Sylwester Gibowski (Kostrzyn n/o), Tomasz Grąbczewski (Gryfino).
Oczywiście obowiązkowo trzeba wspomnieć tu Józefa Romanowskiego z Recza, u którego zaczynał treningi Krzysztof Wojciechowski (Piech).

 

Kowary 1994 Krzysztof Wojciechowski (Piech) pierwszy od lewej. Foto: Jacek Drewniak

 

Początki karate w naszym regionie, wspomina prezes PZK Wacław Antoniak obecnie posiadacz 8 Dan:

 

„Zaczynałem trenować w Szczecinie. Praktycznie pierwsze zajęcia były w Wyższej Szkole Morskiej. Prowadził je Czornyj (instruktor judo - ćwiczenia ogólnorozwojowe), natomiast ćwiczenia karate, prowadzone były z podręczników z zagranicy. Ponadto mieliśmy wspólne treningi z TKKF Orkan. Szefem sekcji był Kazimierz Krukowski, a zajęcia prowadził Krzysztof Milewski. Zajęcia w WSM prowadzili zaproszeni trenerzy - z Czechosłowacji, Austrii, Jugosławii, Niemiec i Japonii. Pierwszy egzamin na dan prowadził prof. Ilija Jorga w 1976 roku. Od 1978r przyjeżdżał Giuseppe Beghetto.”

W latach osiemdziesiątych Józef Romanowski, który ćwiczył u Mirosława Ciesielskiego (ucznia Wacława Antoniaka), otwiera swoją sekcję karate w Reczu i chwilę później w Choszcznie. Następnie pałeczkę w prowadzeniu sekcji karate w Choszcznie przejmuje Krzysztof Wojciechowski (Piech), który w 1986 roku zdaje na czarny pas w Szczecinie u Giuseppe Beghetto. Na początku lat 80-tych w Choszcznie zaczynają swoje treningi Konrad Śmigasiewicz i Edward Burakowski, którzy w listopadzie 1987 roku otwierają sekcję karate w Barlinku.

 

Zawody Choszczno 1988-89r. Sędzia Krzysztof Wojciechowski (Piech).

 

To od nich swoją przygodę ze sztukami walki rozpoczęli Jacek Drewniak, Sebastian Rozpędek, Cezary Michalak, Sławek Landziński, Bartek Olszewski i Jacek Słowiński. 2 października 1990 roku Edward Burakowski i Konrad Śmigasiewicz zdają egzamin na czarny pas przed Giseppe Begetho w Szczecinie w sali Wyższej Szkoły Morskiej na Wałach Chrobrego (kiedy otwierali sekcje mieli brązowe pasy, miałem przyjemność oglądać ich egzamin na 1 dan). Przez te wszystkie lata treningów stopnie mistrzowskie uzyskali (mam na myśli osoby pochodzące z Barlinka): Jacek Drewniak 1995 (up. instruktora), Sebastian Rozpędek 1995 (up. instruktora), Bartek Olszewski (up. instruktora) 1997, Cezary Michalak 1999 (up. instruktor), Ewa Dzierbunowicz 1999, Adam Dzierbunowicz 1999, Sławomir Landziński 2000, Paweł Suszek 2003 (up. instruktora), Jacek Słowiński 2015 (up. instruktora oraz licencja trenera w PZK), Patryk Powązka 2019, Damian Michalski 2019. Karate w Barlinku to nie tylko Edward Burakowski ale i Konrad Śmigasiewicz, który gdyby nie zawirowania w latach 90 w naszym kraju, miałby dziś z pewnością wysoki stopień mistrzowski. To u niego zaczynał Bartek Olszewski, który obecnie posiada 5 Dan w karate oraz 1 Dan w Jiu Jitsu. Przez ten sport przewinęło się w Barlinku od 1987 roku około tysiąca osób.

 

Fotografia wykonana w SP2 w 1991 rok, od lewej: Jacek Drewniak, ks. Piotr Briks, Konrad Śmigasiewicz, Sebastian Rozpędek u dołu od lewej: Sławomir Landziński, Bartłomiej Olszewski.

 

Karate zawitało do naszego kraju w latach 1970-1972. Pierwsze sekcje powstały w 1972 roku w Poznaniu (Przemysław Ilukowicz), Warszawie (Leszek Drewniak), Szczecinie (Kazimierz Krukowski), Łodzi (Andrzej Juśkiewicz) i Krakowie (Andrzej Drewniak - Kyokushinakai). We wrześniu 1976 roku odbył się pierwszy w Polsce egzamin na stopnie mistrzowskie, który przeprowadził dr Ilija Jorga /4 Dan/ z Jugosławii. Jednak pierwszy czarny pas w Polsce zdobył Andrzej Drewniak, zdając egzamin w 1974 roku w Holandii przed Loek Hollandrem. W 1978 roku po raz pierwszy przyjeżdża do Polski Hideo Ochi /6 Dan/. W tym samym roku po długich staraniach założono Centralną Komisję Karate przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej (TKKF) w Warszawie. Kilka lat później, 22 stycznia 1980 roku, powołano Polski Związek Karate z redaktorem Januszem Świerczyńskim jako prezesem związku. W 1981 roku Polskę odwiedzają: Keigo Abe /6 Dan/, Yoshiharu Osaka /5 Dan/, Takenori Imura /4 Dan/, Takayuki Tsuchi /3 Dan/. W 1982 roku Prezesem PZK wybrano inż. Wacława Antoniaka (obecnie 8 Dan), który pełni tę funkcję aż po dzień dzisiejszy.

W 1983 roku w ramach PZK powołano komisje stylowe: shotokan, kyokushinkai, taekwondo, kendo, kick-boxing, jiu-jitsu, aikido i kung-fu. Związek zrzeszał wtedy ok. 85 klubów z całego kraju. Z czasem PZK został przyjęty do World Union of Karate Organisations (WUKO). Od 1981 roku rozgrywa są oficjalne mistrzostwa Polski (początkowo wg. systemu WUKO aktualnie wg. przepisów WKF) oraz mistrzostwa stylowe (początkowo w shotokan, kyokushinkai, taekwondo, kick-boxing oraz kendo - aktualnie w shotokan i kyokushinkai). Takie były początki. Później nastąpiło wiele zmian. Za dużo by tu pisać o tym wszystkim.

 

Warto wspomnieć: 

Marek Kiełbasa (Szczecin) - w 1990r. odwiedził Barlinek na zaproszenie Edwarda Burakowskiego. Zajęcia odbyły się w sali koło Limby. Czterokrotny mistrz i wicemistrz Świata w karate Shotokan (1993/Sarbrucken-Germany, 1995/Sunderlund-England, 2001/ Amman-Jordan), czterokrotny Międzynarodowy Mistrz Holandii, 2xNakayama-Cup (ESKA),Puchar Włoch (Riminni), Super Puchar Niemiec (Hamburg), Międzynarodowy Mistrz Szwajcarii. 2 x Mistrz Litwy, dwudziestokrotny Mistrz Polski. Ostatni tytuł: Akademicki Mistrz Polski (2005), trener reprezentacji Landów Berlina, Brandenburgii, trener kadry Polski (kadet, junior). Zwycięzca Plebiscytu ''Kuriera Szczecińskiego" Najlepszy Sportowiec roku 1995, Zwycięzca Plebiscytu Sportowego Ziemi Pyrzyckiej 1995. Uczestnik Gali ''Night of Budo'' w Berlinie z J.C.Van Damme.

 

Pamiątkowa fotografia z wyjazdu na Puchar Świata w Miscolcu na Węgrzech w 1993 roku. Wyjazd z opiekunem sensei Krzysztofem Wojciechowskim (Piech). W koszulce z napisem stoi Marek Kiełbasa obok po lewej stoi Jacek Słowiński (zielony pas), Piotr Osóbka pierwszy od prawej (niebieski pas).

 

Tomasz Grąbczewski 7 Dan (Gryfino)- 19-krotny Mistrz Polski w karate - kumite, były trener kadry Polski.

Waldemar Nogalski (Poznań) 8 DAN. Jest on najbardziej utytułowanym zawodnikiem tej dyscypliny sportowej w naszym kraju. W 1994 roku wraz z Sebastianem Rozpędkiem (stoi pierwszy od prawej), Jarosławem Dekertem (w pozycji siedzącej pierwszy od prawej) z Witnicy, jeździliśmy wspólnie z Waldemarem Nogalskim (po środku z brodą) w jednym samochodzie na treningi z Niemcami do Frankfurtu, to były czasy! Jacek Drewniak pierwszy od lewej w pozycji siedzącej).

 

 

Leszek Drewniak był absolwentem AWFw Warszawie. Jeden z członków założycieli PZK, w latach 1981-1984 był kierownikiem wyszkolenia Związku. Był również trenerem Kadry Polski Seniorów (1981-1991), trenerem akademickiego Klubu Karate Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2001-2007 był trenerem Akademickiej Kadry Polski AZS w karate. Leszek Drewniak posiadał stopnie mistrzowskie: VII dan w karate i IV dan w jujitsu. Wychował około 5 tysięcy zawodników. Po śmierci Leszka Drewniaka, Józef Sikora wystąpił do Sensei Giuseppe Beghetto z wnioskiem o nadanie stopnia 7 dan. Stopień został zatwierdzony. Leszek był też funkcjonariuszem Grupy Wsparcia Taktycznego Biura Ochrony Rządu. Ukończył "The Special Training Group Counterterrorist Tactical Unit Course" – dwuletni kurs działań antyterrorystycznych prowadzony przez operatorów ze Stanów Zjednoczonych. W 1990 roku pomagał w tworzeniu polskiej jednostki specjalnej GROM. Miałem okazję być na treningu w dojo Leszka w Warszawie.

 

Zgrupowanie w Kowarach z Kenneth Funakoshi 1997 r. Fotografia z Waldemarem Nogalskim. Pamiętam jak dziś - ostatni samochód jaki wyjechał w czasie powodzi z Kowar wiózł nas. Po naszym przejeździe droga zniknęła pod wodą. Drugi od prawej Marcin Kopij zginął tragicznie na motorze pod Szczecinem.

 

Dzisiaj kontynuatorem tego co zaczęło się w 1987 roku w Barlinku jest Barlinecka Akademia Karate.

Jeżeli kogoś pominąłem to przepraszam, ale to tylko z winy pamięci, jakby nie było te 30 lat z hakiem robi swoje.

Na zakończenie, zapraszam wszystkich do zajrzenia na nowo utworzony fanpage na portalu społecznościowym facebook „Karate Barlinek” oraz do serwisu YouTube, gdzie stworzyłem profil o tej samej nazwie. Wiele osób, może tam zobaczyć samych siebie na filmach sprzed blisko 30 lat. Fanpage jest zbiorem dokumentacji fotograficznej, jaka uzbierała się od 1987 roku, kiedy to po raz pierwszy w Barlinku utworzono sekcję karate.

 

Jacek Drewniak /3 Dan2007 Wrocław/

 

Sala "Stoczniowca" 1987-88r.

Opublikowany przez Karate Barlinka Czwartek, 2 grudnia 2021

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież