BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 wtorek 7 lutego 2023r.   imieniny: Romuald, Ryszard, Sulisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Drogerie JAWA

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (10)
ALBIN KOŃCZY 26 LAT

Król barlineckich łabędziAlbin, w tym roku obchodzi swoje 26 urodziny i jest najstarszym obrączkowanym łabędziem w Polsce. Jest on łabędziem niemym „odmiany polskiej” (czyli immutabilis), która charakteryzuje się różowymi nogami oraz białym upierzeniem piskląt i młodych.

 

REKLAMA

Ptak przyszedł na świat w 1996 roku jako „białe kaczątko”, natomiast czwórka jego rodzeństwa była odmiany zwykłej (były szare). Łabędzie wykluły się na stawie Gintera Hoffmana. Swoją pierwszą i druga zimę, przezimował na Jeziorze Barlineckim, choć pozostali członkowie rodziny odlecieli. 04.08.1998r. został schwytany na wspomnianym akwenie i zaobrączkowany jako samiec odmiany polskiej w drugim kalendarzowym roku życia. Nadałem mu imię ALBIN.

W grudniu 1999 roku, Albina stwierdzono na Jeziorze Miejskim w Międzychodzie. Ptak powrócił do Barlinka w lipcu 2000 roku i tu pozostał. W 2001r. mając pięć lat osiągnął dojrzałość płciową i zaczął rozglądać się za partnerkami. Pierwszą była Kulejąca Róża – samica w czwartym kalendarzowym roku życia. Rok później, Albin po raz pierwszy został ojcem. Miał trójkę potomstwa – dwie samiczki odmiany polskiej i jednego samca odmiany zwyczajnej. W sumie z sześcioma partnerkami (Kulejąca Różą, Wiktorią, Władysławą, Matyldą, Konstancją i Apolonią), dochował się czterdziestu jeden piskląt, z których pierwszy, najtrudniejszy miesiąc, przeżyło dwadzieścia osiem. Sześć piskląt było odmiany polskiej – wszystkie okazały się samiczkami.

 

 

W fachowej literaturze ornitologicznej wyczytałem, iż możliwą przyczyną rzadkiej obecności odmiany polskiej wśród ptaków dorosłych, jest większa śmiertelność białych młodych. Czyżby Albin miał podzielić los ostatniego króla z dynastii Piastów Kazimierza Wielkiego, który mając cztery żony (Aldona Anna Giedyminówna, Adelajda Heska, Krystyna Rokiczana, Jadwiga Żagańska), spłodził tylko pięć córek i nie doczekał męskiego potomka – następcy tronu?

 

Apolonia na gnieździe - 16.05.2020r.

 

Śledząc losy Albina, doczekałem się ornitologicznej sensacji! W roku 2011 na Jeziorze Barlineckim, Albin zapoznał samicę Konstancję, urodzoną u nas w 2006r. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Konstancja okazała się jego wnuczką! W sezonach lęgowych 2011 – 2013 para wyprowadziła z lęgów jedenaście piskląt. W historii polskiej ornitologii jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek – ale ptaki to nie ludzie. Koleją ciekawostką jest to, iż w roku 2014, mając siódemkę swoich piskląt, przejął od innej pary dwa pisklaki znacznie mniejsze od swoich. Jak to zrobił – nie wiem. Miałem taki przypadek na Jeziorze Klukom w Choszcznie, kiedy to samiec Arnold mając sześć swoich piskląt, przejął od drugiej pary jeszcze cztery.

 

Wypuszczenie osłabionego Albina - 05.08.2019r.

 

Obecnie Albin jest w Delcie Młynówki. Nie wypływa na jezioro, bowiem tam czeka na niego samiec ochrzczony przez barlineckich strażaków imieniem Florian. Na wodach barlineckiego jeziora, może więc dojść do bitwy na śmierć i życie. Albin jest dokarmiany przez kilka osób, ale w szczególności dba o niego pani Agnieszka, która odwiedza go każdego dnia. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy dbają o nasze skrzydlate pociechy. Zaobrączkowanie 1167 łabędzi, w końcu przynosi efekty.

 

Florian i Flora z młodymi - 21.07.2019r.

 

W ramach ciekawostki dodam, że najstarszy łabędź niemy (z niemiecką obrączką HELGOLAND 111617) został znaleziony martwy w Danii. Ptak przeżył 28 lat i 7 miesięcy.

 

Piotr Adamiok – Polska Grupa Badania Łabędzia Niemego

 

Król barlineckich łabędzi kończy 26 lat (19.02.2022r.)

Opublikowany przez Barlinek24.pl Poniedziałek, 21 lutego 2022

 

Poznajcie Albina i Apolonię, niezwykłą parę z Jeziora Barlineckiego.

Poznajcie Albina i Apolonię, niezwykłą parę z Jeziora Barlineckiego.

Opublikowany przez Barlinek24.pl Środa, 7 października 2020

 

Komentarze

+13

Boryna

Od tylu lat mijając się na wodzie, on syczy ostrzegawczo, ja mruczę przyjaźnie. Tyle lat, tyle walk na jeziorze, tyle szarych maluchówi. Dzięki Piotrze za przypomnienie, że czas ucieka a łabędzie są wieczne. Pięknie to wybrzmiało
+24

Guest

Jak to dobrze jest poczytać o czymś przyjemnym, ładnym, ciekawym a nie ciągle o dziurach w jezdni, wypadkach samochodowych czy jeszcze innych sprawach, które prowokują tyle negatywnych komentarzy i emocji. Dziękuję za ten artykuł :)

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.