BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 29 stycznia 2023r.   imieniny: Franciszek, Hanna, Zdzisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
3.6666666666667 1 1 1 1 1 Ocena 3.67 (3)
''NIEOCZYWISTE'' - KOLEJNA ODSŁONA

Katarzyna Mielcarek jest wszechstronnie utalentowaną mieszkanką Barlinka. Wielokrotnie  dała się poznać jako twórca i to także w innych miastach, prezentując swoje artystyczne dokonania. W Polsce zaprezentowała siedem indywidualnych wystaw fotografii. Jest również animatorką wielu różnorodnych działań w dziedzinie sztuki. Od wielu lat prezentuje swoje widzenie świata i dzieli się nim z innymi osobami. Tworzy obrazy malarskie i fotograficzne.    

 

REKLAMA

  

„Nieoczywiste” – wystawa fotografii jej autorstwa, miała swój wernisaż w Muzeum Regionalnym w Barlinku 7 lutego 2019 r. Była ona również prezentowana już 26 października 2018 r., podczas wernisażu w Galerii GTF – Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografie te, można było również zobaczyć na wystawach w Domu Kultury „Na Skarpie” w Poznaniu, w siedzibie Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach oraz w mniejszych cyklach na wielu wystawach zbiorowych. Tak o prezentowanych zdjęciach pisała autorka: „Badam właściwości światła i jego relacje z materią. Różnorodne refleksy załamania, rozszczepienia i odbicia światła stanowią znakomite pole eksploracji oraz poszukiwań”. Inspiracją są dla niej prace Władysława Strzemińskiego.

 

Obecnie autorka, można powiedzieć, poszła o krok, Oj! o wiele kroków, czy o wiele mil  dalej. Nowe fotografie są niesamowite. Prezentacja nosi tytuł „Nieoczywiste rytmy natury”. Stanowią one rozwinięcie „Nieoczywistych”. Jak podaje fotografka „Jest to zbiór obrazów namalowanych przez naturę, sfotografowanych na krótkim czasie naświetlania, powodującym zatrzymanie w obrazie wielu zjawisk, przemieszczania się fragmentów wody wywołanych wiatrem, pływaniem ptaków. Ta fotografia ukazuje obraz, którego nie można zobaczyć gołym okiem”. Wernisaż odbył się 28 kwietnia 2022 r.

Teraz może kilka słów o miejscu, gdzie można prace zobaczyć. Wystawa jest prezentowana w pięknym foyer, najbardziej prestiżowego budynku w Gorzowie Wlkp. przy ul. Dziewięciu Muz 10 – w Filharmonii Gorzowskiej. Działalność artystyczną Filharmonii zainaugurowało wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena 18 maja 2011 roku. Sam obiekt zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Budowa Roku 2011”, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Inwestycja otrzymała najwyższe oceny spośród 60 budów zrealizowanych wówczas w kraju.

 

 

Katarzyna Mielcarek jest pierwszą barlinianką, która we wnętrzach tego interesującego obiektu zaprezentowała szerszej publiczności swoje artystyczne dokonania. Duże formaty fotografii pozostawiają na oglądających silne wrażenie. Pobudzają wyobraźnię, która podpowiada przeróżne spostrzeżenia. Zapewniam, że dla każdego z widzów inne, zaskakujące nawet ich samych. Wiem, bo wynikało to m.in. z rozmów prowadzonych podczas wernisażu. Jak się dowiedziałem – jest to pierwsza budząca tak silne, skraje emocje wystawa pokazywana w tym budynku przez jedenastoletni okres jego kulturalnej działalności.

Będąc w Gorzowie zachęcam do podziwiania bryły oryginalnego budynku Filharmonii. Ale nie można, będąc tak blisko, nie zobaczyć „Nieoczywistych rytmów natury”. Wystawa jest dostępna do końca czerwca 2022r. 

Zachęcam również do obejrzenia programu Gorzowskiej telewizji „Ekstraklasa kulturalna” 05.05.2022.

 

Grzegorz Przybylski

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.