pldaenfrdeuk

 

 


 poniedziałek 2 sierpnia 2021r.   imieniny: Alfons, Alfonsyna, Borzysława

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
Image
Historia pewnej książki

Emanuel Lasker - wybitny szachista, mistrz świata, urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia – 24.12.1868 roku w Barlinku. Tutaj też ukończył szkołę powszechną. Do gimnazjum uczęszczał w Gorzowie Wlkp. Po jej ukończeniu przeniósł się do Berlina, gdzie studiował matematykę i filozofię. W szachy nauczył go grać starszy brat, Berthold.

 

Karierę szachową rozpoczął w roku 1889 we Wrocławiu. Był wyjątkową postacią wśród szachowych mistrzów świata. Wybitny szachista, doskonały matematyk, filozof, psycholog (stosował taktykę psychologiczną wobec swoich szachowych przeciwników), teoretyk i publicysta. Mistrzostwo świata utrzymał przez 27 lat /1894-1921/ co było ewenementem w jego ponad czterdziestoletniej karierze szachowej /1889-1936/. Zmarł 11 stycznia 1941 roku.

Pierwsza wzmianka o tym wybitnym a zapomnianym szachiście ukazała się w Echu Barlinka w grudniu 1991 roku z okazji 50-tej rocznicy jego śmierci. Artykuł ten spotkał się z niedowierzaniem wielu osób. Kilka lat później opublikowano książkę „Król z Barlinka” autorstwa K. Hoffmanna i Z. Milera. Dlaczego ten tytuł? Pierwotnie miał on brzmieć "Szachowy Król z Barlinka". Postanowiono jednak skrócić tą nazwę a tym samym podkreślić lokalny patriotyzm okrzykniętego Królem Emanuela Laskera.

REKLAMA

Poszukiwania informacji do tej książki trwały kilka lat. Przeszukano różne archiwa od Poczdamu do Szczecina aż w końcu trafiono na prawdziwą perełkę i to niedaleko, bo w Gorzowie Wlkp. – nieznany nikomu na świecie akt urodzenia Emanuela Laskera i jego rodziny. Wiadomość ta bardzo zelektryzowała cały świat szachowy a w szczególności naszych sąsiadów zza Odry. Od tamtej pory oni również rozpoczęli intensywnie odkrywać historię tego sławnego szachisty.

Dotarli do kilku odkryć tym samym wzbogacając wiedzę o Emanuelu Laskerze. W 2001 roku w Poczdamie odbyła się Międzynarodowa Konferencja poświęcona życiu, dorobkowi naukowemu, szachowym sukcesom i historii dr Emanuela Laskera. Wzięło w niej udział 230 osób a wśród nich sami wybitni naukowcy, matematycy, historycy i arcymistrzowie szachowi. Jedną z tych osób był Kazimierz Hoffmann. Wygłosił on referat o Laskerze a po jego zakończeniu sala wybuchła burzą oklasków i owacjami na stojąco. Podczas tejże konferencji Kazimierza Hoffmanna okrzyknięto „kimś nadzwyczajnym konferencji” a jego książki i przygotowane wcześniej egzemplarze dwujęzyczne referatu rozeszły się w mgnieniu oka. To właśnie wystąpienie na konferencji w Poczdamie, a przede wszystkim książka „Król z Barlinka” stała się początkiem odkrywania historii Emanuela Laskera przez Niemców. Przywrócenie pamięci o tym wybitnym szachiście nastąpiło nie gdzie indziej a właśnie w Barlinku. I z tego powinniśmy być dumni.

Kilka lat temu w Instytucie Mendelssohna zrodził się pomysł napisania książki, w której znajdzie się pełna historia życia Emanuela Laskera, jego pasje, książki oraz opisane partie szachowe. Jednym słowem wszystko w Laskerze. Zbieranie materiałów do niej trwało ponad dwa lata a jej  premiera miała miejsce pod koniec listopada 2009 roku. Autorami tej książki jest 26 osób oraz kilkudziesięciu współautorów z całego świata - wybitnych postaci z różnych dziedzin nauki. Jest ona podzielona na 26 działów a całość to bagatela 1100 stron formatu A4, wagi blisko 4 kg na niespotykanym do tej pory jakościowo papierze.

Wśród tych 26 głównych autorów jest Polak Tomasz Lissowski pełniący w PZSzach funkcję Przewodniczącego Komisji Historycznej, prywatnie przyjaciel Kazimierza Hoffmanna. Wśród autorów warto również zauważyć tak znane postacie świata szachowego jak Raj Tischbierek, Robert Hubner, Isaak Linder. Rozdział I tego monumentalnego dzieła dotyczy związku Emanuela Laskera z Barlinkiem. Autorami tego rozdziału są dr Wolfgang Kamm, Tomasz Lissowski, Richard W. Drill, znakomity historyk prof. Kazimierz Wajda oraz Kazimierz Hoffmann. Rozdział ten zawiera opis życia Laskera w Barlinku jak i drzewo genealogiczne rodziny Laskerów.

Godne uwagi rodzinne zdjęcia, fotografie starego i współczesnego Barlinka. Pozostałe rozdziały dotyczą takich tematów jak m.in. "Lasker jako Mistrz Świata", matematyk, filozof, brydżysta... Jego taktyka gry, problemy, inne gry, jego podróże po Wielkiej Brytanii, Ameryce, Kubie i Rosji.  Obszerne fragmenty książki poświęcono analizie meczów. Książka ta napisana jest w języku niemieckim i na dzień dzisiejszy nie jest niestety do kupienia w Polsce. Gratulujemy Kazimierzowi Hoffmannowi kolejnej wspaniałej publikacji i czekamy na kolejne.

M.P.

Pin It

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.