piątek 12 sierpnia 2022r.   imieniny: Bądzisław, Klara, Lech

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
Image
Historia pewnej książki

Emanuel Lasker - wybitny szachista, mistrz świata, urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia – 24.12.1868 roku w Barlinku. Tutaj też ukończył szkołę powszechną. Do gimnazjum uczęszczał w Gorzowie Wlkp. Po jej ukończeniu przeniósł się do Berlina, gdzie studiował matematykę i filozofię. W szachy nauczył go grać starszy brat, Berthold.

 

Karierę szachową rozpoczął w roku 1889 we Wrocławiu. Był wyjątkową postacią wśród szachowych mistrzów świata. Wybitny szachista, doskonały matematyk, filozof, psycholog (stosował taktykę psychologiczną wobec swoich szachowych przeciwników), teoretyk i publicysta. Mistrzostwo świata utrzymał przez 27 lat /1894-1921/ co było ewenementem w jego ponad czterdziestoletniej karierze szachowej /1889-1936/. Zmarł 11 stycznia 1941 roku.

Pierwsza wzmianka o tym wybitnym a zapomnianym szachiście ukazała się w Echu Barlinka w grudniu 1991 roku z okazji 50-tej rocznicy jego śmierci. Artykuł ten spotkał się z niedowierzaniem wielu osób. Kilka lat później opublikowano książkę „Król z Barlinka” autorstwa K. Hoffmanna i Z. Milera. Dlaczego ten tytuł? Pierwotnie miał on brzmieć "Szachowy Król z Barlinka". Postanowiono jednak skrócić tą nazwę a tym samym podkreślić lokalny patriotyzm okrzykniętego Królem Emanuela Laskera.

REKLAMA

Poszukiwania informacji do tej książki trwały kilka lat. Przeszukano różne archiwa od Poczdamu do Szczecina aż w końcu trafiono na prawdziwą perełkę i to niedaleko, bo w Gorzowie Wlkp. – nieznany nikomu na świecie akt urodzenia Emanuela Laskera i jego rodziny. Wiadomość ta bardzo zelektryzowała cały świat szachowy a w szczególności naszych sąsiadów zza Odry. Od tamtej pory oni również rozpoczęli intensywnie odkrywać historię tego sławnego szachisty.

Dotarli do kilku odkryć tym samym wzbogacając wiedzę o Emanuelu Laskerze. W 2001 roku w Poczdamie odbyła się Międzynarodowa Konferencja poświęcona życiu, dorobkowi naukowemu, szachowym sukcesom i historii dr Emanuela Laskera. Wzięło w niej udział 230 osób a wśród nich sami wybitni naukowcy, matematycy, historycy i arcymistrzowie szachowi. Jedną z tych osób był Kazimierz Hoffmann. Wygłosił on referat o Laskerze a po jego zakończeniu sala wybuchła burzą oklasków i owacjami na stojąco. Podczas tejże konferencji Kazimierza Hoffmanna okrzyknięto „kimś nadzwyczajnym konferencji” a jego książki i przygotowane wcześniej egzemplarze dwujęzyczne referatu rozeszły się w mgnieniu oka. To właśnie wystąpienie na konferencji w Poczdamie, a przede wszystkim książka „Król z Barlinka” stała się początkiem odkrywania historii Emanuela Laskera przez Niemców. Przywrócenie pamięci o tym wybitnym szachiście nastąpiło nie gdzie indziej a właśnie w Barlinku. I z tego powinniśmy być dumni.

Kilka lat temu w Instytucie Mendelssohna zrodził się pomysł napisania książki, w której znajdzie się pełna historia życia Emanuela Laskera, jego pasje, książki oraz opisane partie szachowe. Jednym słowem wszystko w Laskerze. Zbieranie materiałów do niej trwało ponad dwa lata a jej  premiera miała miejsce pod koniec listopada 2009 roku. Autorami tej książki jest 26 osób oraz kilkudziesięciu współautorów z całego świata - wybitnych postaci z różnych dziedzin nauki. Jest ona podzielona na 26 działów a całość to bagatela 1100 stron formatu A4, wagi blisko 4 kg na niespotykanym do tej pory jakościowo papierze.

Wśród tych 26 głównych autorów jest Polak Tomasz Lissowski pełniący w PZSzach funkcję Przewodniczącego Komisji Historycznej, prywatnie przyjaciel Kazimierza Hoffmanna. Wśród autorów warto również zauważyć tak znane postacie świata szachowego jak Raj Tischbierek, Robert Hubner, Isaak Linder. Rozdział I tego monumentalnego dzieła dotyczy związku Emanuela Laskera z Barlinkiem. Autorami tego rozdziału są dr Wolfgang Kamm, Tomasz Lissowski, Richard W. Drill, znakomity historyk prof. Kazimierz Wajda oraz Kazimierz Hoffmann. Rozdział ten zawiera opis życia Laskera w Barlinku jak i drzewo genealogiczne rodziny Laskerów.

Godne uwagi rodzinne zdjęcia, fotografie starego i współczesnego Barlinka. Pozostałe rozdziały dotyczą takich tematów jak m.in. "Lasker jako Mistrz Świata", matematyk, filozof, brydżysta... Jego taktyka gry, problemy, inne gry, jego podróże po Wielkiej Brytanii, Ameryce, Kubie i Rosji.  Obszerne fragmenty książki poświęcono analizie meczów. Książka ta napisana jest w języku niemieckim i na dzień dzisiejszy nie jest niestety do kupienia w Polsce. Gratulujemy Kazimierzowi Hoffmannowi kolejnej wspaniałej publikacji i czekamy na kolejne.

M.P.

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.