piątek 12 sierpnia 2022r.   imieniny: Bądzisław, Klara, Lech

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
Image
Emanuel Lasker

Człowiek o niepowtarzalnej biografii, człowiek który wyróżniał się w społeczeństwie swą wiedzą i talentem, człowiek którego osiągnięcia są i będą pamiętane póki będzie się grało w szachy.

 

 

Takich lub podobnych laurek można wystawić tysiące, bo wszak każdy ma w swym życiu osiągnięcia niepowtarzalne, ale nie tak medialne jak szachowe mistrzostwo świata. Barlinek skwapliwie wykorzystuje fakt, że Emanuel Lasker urodził się w Barlinku i często podkreślał swoją więź z rodzinnym miastem.

Nasuwa się jednak pytanie: w jaki sposób i do jakich celów wykorzystuje się dziś jego nazwisko w naszym mieście?

Według mnie jest to działalność czysto komercyjna, służąca głównie zwiększeniu znajomości i atrakcyjności Barlinka wśród turystów. Mieszkańcy będą może gdzieś na końcu beneficjentami tych działań, jednak ... Nie realizuje się nauki gry w szkołach, nie mówiąc już o stypendiach dla najlepszych młodych szachistów w danym roczniku, nie organizuje się konkursów wiedzy o Emanuelu Laskerze, brak akcentów szachowych na rynku miejskim czy w ratuszu pozwalającym dostrzec wagę jego osoby dla miasta, szachownica na wolnym powietrzu jest chyba tylko jedna w mieście, a o miejscu jego pochówku nie można się raczej znikąd dowiedzieć. Czemu nie promuje się książki „Król z Barlinka” choćby we fragmentach cytując ją w szkołach?  Czy Barlinek posiada jakieś naprawdę cenne eksponaty po Królu Szachów?

REKLAMA

W tym kontekście nabiera wagi pasja jednego człowieka, który z niesłychana cierpliwością i drobiazgowością stworzył niepowtarzalną kolekcję poświęconą Emanuelowi Laskerowi.

Kolekcja Pana Andrzeja Mrowińskiego zdobyła srebrny medal na Krajowej Wystawie Filatelistycznej w Lesznie 4 maja 2008 r w klasie tematycznej.

Najsłynniejszy mieszkaniec Barlinka Emanuel Lasker został uwidoczniony na znaczkach pocztowych wydanych przez poczty 23 krajów świata. Wizerunek słynnego szachisty lub widok rozegranej przez niego partii szachowej można znaleźć na ponad 50 znaczkach i blokach. Wszystkie te znaczki zobaczyć można w eksponacie filatelistycznym „Emanuel Lasker - Król Szachów” autorstwa byłego mieszkańca Barlinka Andrzeja Mrowińskiego. Zobaczcie sami.

Polecamy też artykuł z Echa Barlinka.

P.S. Czy takie eksponaty nie powinny być za wszelką cenę w naszym mieście? Ile wart jest dla nas Emanuel Lasker ?

M.

Emanuel Lasker - Król Szachów:  Andrzej Mrowiński

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.