piątek 26 kwietnia 2024r.   imieniny: Artemon, Klaudiusz, Marcelin

Wieści z LASKERA
W dniach 20-22.11.2009r siedmioosobowa grupa szachistów z LASKERA Barlinek uczestniczyła w zawodach szachowych Heidetreff OPEN 2009 w Schneverdingen. Szachiści do Schneverdingen udali się na zaproszenie Pana Manfreda Zimann - Prezesa Klubu szachowego w Schneverdingen.

Współpraca i wymiana ta jest prowadzona od roku 1994 i zapoczątkował ją Krzysztof Kędzior- działacz i szachista z Barlinka. Do Schneverdingen udali się juniorzy w składzie Adam Borowski, Michał Szefler i Damian Borowski. Seniorzy byli reprezentowani przez Adama Góreckiego, Krzysztofa Kędziora, Waldemara Borowskiego i Krzysztofa Wolskiego.

W dniu 21 listopada 2009r rywalizowali dzieci na dystansie 7 rund po 15 minut. Po ukończeniu ostatniej rundy poznaliśmy wyniki. Juniorzy z Barlinka uzyskali  następujące wynik 7 miejsce Adam Borowski a 16 miejsce jego brat Damian w kategorii do 10 lat. Natomiast Michał Szefler zajął 11 miejsce w kategorii do lat 14. W tym miejscu należy zaznaczyć iż poziom był dosyć wysoki. Juniorzy z Laskera chcieli za wszelką cenę wygrać co w rezultacie powodowało przegranie partii. Seniorzy rozgrywali zawody w dniu 22 listopada 2009r na dystansie 9 rund po 15 minut.

Na starcie zawodów stanęło kilku mistrzów międzynarodowych i krajowych z Niemiec. Był rozgrywany jeden ogólny turniej  szachowy. Miejsca seniorów z Barlinka IV miejsce Krzysztof Kędzior – uzyskał 4,5 pkt, VI miejsce Krzysztof Wolski 4 pkt w kat. 1600 a Adam Górecki był 11 uzyskując 3 pkt. Oprócz zawodów szachowych szachiści z Barlinka uczestniczyli w spotkaniu , podczas którego zaprezentowano materiały reklamowe Barlinka – wyłożono na stoisko oraz uczestniczyli w wieczorku integracyjnym, gdzie na juniorów czakałą dużą pizza. Podczas rozmów zaproszono Pana Manfreda Zimann i jego kolegów z klubu szachowego SC 81 Schneverdingen do udziału w XVIII Międzynarodowym Festiwealu Szachowym im. Dr. Emanuela LASKERA, który odbędzie się od 17-25.07.2010r. Zaproszenie to zostało przyjęte. Wyjazd do  Schneverdingen należy zaliczyć jako udany . Było to jeszcze jedno doświadczenie  młodych szachistów na drodze szkolenia. Transport oraz paliwo do Schneverdingen zapewnił Pan Waldemar Borowski – dziękujemy.

III Jesienny turniej szachowy w Przelewicach- wygrany przez zawodników z LASKERA

W dniu 28. listopada 2009r juniorzy z Klubu szachowego LASKER Barlinek uczestniczyli w zawodach szachowych w Przelewicach, gdzie był rozgrywany III Jesienny turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. LASKER  Barlinek był reprezentowany przez juniorów: Adam Borowski, Michał Szefler, Oskar Wagner, Krzysztof Szefler, Mieszko Górecki, Dobrawa Górecka, Damian Borowski, Jakub Górecki. Opiekunem juniorów był Krzysztof Wolski. W zawodach uczestniczyli szachiści  z Przelewic, Jesionowa, Pyrzyc i Barlinka.

Organizatorem zawodów był Pan Bogusław Pecuch oraz Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne "Wyrównajmy Szanse”. Sędzią zawodów był Krzysztof Wolski i Bogdan Pecuch. Zawody rozgrywano na dystansie 9 rund po 15 minut dla zawodnika. Kojarzenie systemem szwajcarskim. Po ukończeniu 9 rundy poznaliśmy zwycięzców. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Damian Borowski z LASKERA Barlinek uzyskując 8 pkt. na 9 możliwych (7 zwycięstw i dwa remisy – bez przegranej). Drugie miejsce zajął Jakub Górecki 6, 5 pkt. z LASKERA Barlinek. Trzecie miejsce Adam Borowski uzyskując 6 pkt. – LASKER Barlinek, najmłodszy zawodnik turnieju. IV miejsce zajął Mieszko Górecki , V miejsce  zajął Krzysztof Szefler, VII miejsce zajęła Dobrawa Górecka, XI miejsce zajął Oskar Wagner – wszyscy z LASKERA Barlinek. Natomiast w kategorii szkół Gimnazjalnych zwyciężył Michał Szefler uzyskując 7 pkt. z LASKERA Barlinek.

Ogółem startowało 31 zawodników i zawodniczek. Drużynowo zwyciężył LASKER Barlinek przed uczniami z Przelewic. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz upominki ufundowane przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne "Wyrównajmy Szanse". Ponadto organizator zadbał o posiłek i napoje dla dzieci uczestniczących w zawodach szachowych. Zawody szachowe odbywały się w miłej i spokojnej atmosferze. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia.