niedziela 28 maja 2023r.   imieniny: Augustyn, Wiktor, Wiktoriusz

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
Image
XVIII Festiwal Szachowy

W dniu 25 lipca 2010r o godzinie 15.00 na Rynku w Barlinku rozpoczęła się uroczystość zakończenia  XVIII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego poświęconego pamięci dr Emanuela LASKERA.

 

Na uroczyste zakończenie festiwalu szachowego przybył Starosta Powiatu Myśliborskiego Andrzej Potyra, Burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Barlinka Dariusz Zieliński, Sekretarz Zachodniopomorskiego Związku Szachowego Waldemar Rydzewski oraz sponsorzy i mieszkańcy Barlinka wraz z Emanuelem LASKEREM w którego postać wcielił się Kazimierz Iwachów. Wszystkich zaproszonych gości i szachistów przywitała prowadząca uroczyste zakończenie Katarzyna Mielcarek oraz dyrektor festiwalu Krzysztof Wolski. Następnie głos zabrał Burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz. Sędzią głównym zawodów był Pan Rafał Siwika, który przedstawiał wyniki poszczególnych turniejów szachowych. W całym Festiwalu szachowym zostały rozegrane cztery turnieje szachowe.

Turniej szachów szybkich i był rozgrywany na dystansie 7 rund w tempie 15 minut dla zawodnika. W turnieju szachów aktywnych startowało 39 zawodników i zawodniczek w tym trzech przyjaciół z Niemiec (Schneverdingen) z Panem Prezesem Manfredem Zimann. System kojarzenia szwajcarski. Po ukończeniu 7 rundy poznaliśmy zwycięzców. Kolejność przedstawiała się następująco: Evgeny Sharapov – arcymistrz z Ukrainy zdobywając 5,5 pkt. na 7 możliwych
Vidmantas Malisauskas – arcymistrz z Litwy zdobywając 5,5 pkt.
Alexander Sokalsky z Ukrainy, który również zdobył 5,5 pkt.

REKLAMA

Tyle samo punktów zdobył czwarty zawodnik Vitali Koziak- mistrz międzynarodowy z Ukrainy. W turnieju tym wysokie 8 miejsce zajął Piotr Niciński z LASKERA Barlinek, który zdobył 5 pkt. Turniej ten odbył się w dniu 17.07.2010r

W dniu 18. Lipca 2010 odbył się turniej szachów błyskawicznych BLitz. Na starcie stanęło 41 zawodników. Tempo gry 3 minuty plus 2 sekundy za wykonanie ruchu (60 posunięć daje 2 minuty). Dystans 11 rund, system szwajcarski. Zwycięzcami zostali:
1. Evgeny Sharapov – arcymistrz z Ukrainy zdobywając 10 punktów na 11 możliwych
2. Vitali Koziak - mistrz międzynarodowy z Ukrainy, który zdobył 9,5 pkt.
3. Vidmantas Malisauskas - arcymistrz z Litwy zdobywając 8,5 pkt.
4. Nikolai Aliavdin z Białorusi reprezentujący Hetmana Myślibórz.

W dniu 23.07.2010r odbył się turniej szachów Fischera. Szachy te są inna odmianą szachów tradycyjnych. W tym przypadku ustawienie figur jest losowane przez komputer. W turnieju tym startowało 14 zawodników tempo gry 10 minut na dystansie 7 rund. Po rozegraniu wszystkich rund zwyciężyli:
1. Grzegorz Przytuła z Rawy Mazowieckiej
2. Jacek Gigoła – Start Gorzów Wlkp.
3. Aleksander Kiełbratowski z LKS Caissa Lubsko
Szachy Fischera są mało znane i przez zawodników traktowane przeważnie jako zabawa. W każdej partii ustawienie figur jest inne i nie można stosować popularnych debiutów szachowych.

Przez 9 dni trwał turniej główny w poszczególnych kategoriach:
OPEN A – turniej arcymistrzowski, liczba zawodników 15. W Openie tym startuje 3 arcymistrzów, 5 mistrzów międzynarodowych i mistrz FIDE.
OPEN B liczba zawodników 40. Najwyższy ranking w tej grupie posiada Mariusz Mazalon 2093 z BKS Chemik Bydgoszcz, a Serhiy Remez z Ukrainy 2018.
OPEN C – jest to turniej szachowy skierowany do dzieci do lat 14 i nazwany „Młode Telenty”. W Open C startuje 13 dzieci reprezentując kluby z Barlinka, Strzelc, Myśliborza i Choszczna. Turniej główny jest rozgrywany na dystansie 9 rund. System kojarzenia szwajcarski. Po ukończeniu 9 rundy poznaliśmy zwycięzców: OPEN A:
1. Vidmantas Malisauskas -7 pkt. na 9 możliwych (Litwa)
2. Evgeny Sharopov – 6pkt. (Ukraina)
3. Nikolai Aliavdin – 6 pkt. (Białoruś)
4. Vitali Koziak - 6 pkt. (Ukraina)
5. Tadeusz Juroszek -5,5 pkt.(KSAZS Gliwice)
6. Jakub Jóżwicki – 5,5 pkt. (KS Bydgoszcz) OPEN B:
1. Przytuła Grzegorz – 9,5 pkt. (Rawa mazowiecka)
2. Mazelon Mariusz – 7 pkt. (BKS Chemik Bydgoszcz)
3. Remez Serhiy -6,5pkt. (Ukraina)
4. Kamecki Mateusz - 6,5pkt. (UKS Kościelec)
5. Gigoła Jacek – 6pkt. (Start Gorzów Wlkp)
6. Mazalon Mariusz - 6 pkt. (BKS Chemik Bydgoszcz) OPEN C:
1. Oskar Rosłon – 8 pkt. (Skoczek Choszczno) 
2.  Krzysztof Szefler - 7 pkt. (LASKER Barlinek)
3. Damian Borowski – 7pkt. (LASKER Barlinek)
4. Justyna Partyka – 6 pkt. (STMGK Strzelce Kraj)
5. Dobrawa Górecka - 5 pkt. (LASKER Barlinek)
6. Jakub Górecki - 4,5 pkt. (LASKER Barlinek)

Wymienieni zawodnicy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Myśliborzu i Urząd Miasta Barlinka. Nagrody wręczali zawodnikom Starosta Powiatu Myśliborskiego Andrzej Potyra, Burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Barlinka Dariusz Zieliński oraz Waldemar Rydzewski i Królowa Puszczy Barlineckiej.

Nagrody specjalne otrzymali: Andrzej Majkowski i Adam Borowski.
Najlepszym zawodnikiem w grupie do 2000 został Grzegorz Przytuła.
W grupie zawodników do 1800 najlepszym zawodnikiem został Adam Górecki z LASKERA Barlinek.
Najlepszą juniorką została Marta Śliwa z klubu Skoczek Choszczno.
Najmłodszym zawodnikiem był Grzegorz Berliński lat 6 z LASKERA Barlinek, który zdobył 3 pkt.

Najstarszym zawodnikiem był Stanisław Jabłoński lat 85.
Pan Andrzej Potyra – Starosta Powiatu Myśliborskiego ufundował dla najlepszego zawodnika OPEN A statuetkę - popiersie Emanuela LASKERA.

W trakcie uroczystości Pan Waldemar Rydzewski- Sekretarz Zachodniopomorskiego Związku Szachowego wręczył brązowe odznaki PZSzach dla Zygmunta Siarkiewicza, Krzysztofa Kędzior i Jerzego Klimaszewskiego. Odznaki te zostały przyznane przez PZSzach na wniosek prezesa Klubu szachowego LASKER Barlinek za rozwijanie sportu szachowego na terenie Miasta i Gminy Barlinek. Natomiast Krzysztof Wolski otrzymał z rąk Burmistrza Barlinka Zygmunta Siarkiewicza upominek i list z podziękowaniem za zorganizowanie XVIII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego pamięci E.LASKERA.
 
Całej imprezie towarzyszyły występy artystyczne. Występowała Emilia Tylkowska, zespół śpiewaczy Sonata oraz Classic Band Pana Zbyszka Bociana.

W tym miejscu należy podziękować za pomoc przy organizacji XVIII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Pani Danucie Tomiałojć - dyrektor Szkoły Podst. Nr 1 w Barlinku, Panu Mirosławowi Kaliszuk – Portal Barlinek24, Panu Waldemarowi Borowskiemu, Krzysztofowi Kłosowicz i Aldonie Horoszewicz oraz pracownikom Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Opracował: Krzysztof Wolski

Foto: M.P.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.