sobota 20 kwietnia 2024r.   imieniny: Agnieszka, Czesław, Czech

Heide Open 2010
W dniach 19-21.11.2010 r siedmioosobowa grupa szachistów z LASKERA Barlinek uczestniczyła w zawodach szachowych Heide Schach OPEN 2010 w Schneverdingen. Szachiści do Schneverdingen udali się na zaproszenie Pana Manfreda Zimanna - Prezesa Klubu szachowego SC81 Schneverdingen.

Współpraca i wymiana ta jest prowadzona od roku 1993 i zapoczątkował ją Krzysztof Kędzior - działacz i szachista  z Barlinka. Skład drużyny przedstawiał się następująco: juniorzy w składzie: Adam Borowski, Michał Szefler i Paweł Stadnik, seniorzy byli reprezentowani przez Adama Góreckiego, Krzysztofa Kędziora, Waldemara Borowskiego i Krzysztofa Wolskiego.

W dniu 20 listopada 2010 r na szachownicach rywalizowały dzieci na dystansie 7 rund po 15 minut. Po ukończeniu ostatniej rundy poznaliśmy wyniki. Juniorzy z Barlinka uzyskali następujące wyniki: 6 miejsce zajął Adam Borowski w kategorii do 10 lat.  W kategorii do lat 14 Michał Szefler zajął 16 miejsce, natomiast bardzo dobry wynik uzyskał Paweł Stadnik zajmując 4 miejsce. Poziom zawodów był wysoki. Na starcie stanęło 96 juniorów. Na szachownicach boje toczyła młodzież z Hamburga, Hanoveru, Schneverdingen i innych silnych klubów szachowych Niemiec. W dniu 21 listopada 2010r został otwarty turniej szachowy, który był rozgrywany na dystansie 9 rund po 15 minut.

Turniej ten zgromadził również bardzo silną obsadę, do rywalizacji stanęło m.in. czterech arcymistrzów i siedmiu mistrzów międzynarodowych. W turnieju tym bardzo dobrze spisali się juniorzy z Barlinka. Michał Szefler lat 14 wygrał rywalizacje w grupie do 1600 - zajął I miejsce zdobywając 4,5 pkt., natomiast Adam Borowski lat 8 w grupie do 1350 zajął wysokie IV miejsce. Wymienieni juniorzy otrzymali nagrody pieniężne oraz dyplomy. Miejsca seniorów z Barlinka - IV miejsce Adam Górecki – uzyskał 4 pkt., V miejsce Krzysztof Wolski 4 pkt ., a Krzysztof Kędzior był VI uzyskując 3,5 pkt. Seniorzy grali w grupie do 1900.

Oprócz zawodów szachiści z Barlinka uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego zaprezentowano materiały reklamowe Barlinka oraz uczestniczyli w wieczorku integracyjnym, gdzie na juniorów czekała duża pizza. Podczas rozmów zaproszono Pana Manfreda Zimann i jego kolegów z klubu szachowego SC 81 Schneverdingen do udziału w XIX Międzynarodowym Festiwalu Szachowym im. dr Emanuela LASKERA, który odbędzie się w roku 2011.

Start na turnieju w Schneverdingen należy uznać za udany. Było to jeszcze jedno doświadczenie młodych szachistów na długiej drodze szkolenia. Transport oraz paliwo do Schneverdingen zapewnił kolega szachista Waldemar Borowski – dziękujemy.