wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Mistrzostwa Barlinka
W dniu 29.04.2012r  zostały zorganizowane przez Klub Szachowy LASKER Barlinek Drużynowe Mistrzostwa Barlinka Juniorów do lat 16 w szachach szybkich. Patronat Honorowy nad turniejem objął Pan Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz, który ufundował puchary, natomiast patronat medialny – Portal Internetowy Barlinek24.pl.

Do Mistrzostw Barlinka zostało zgłoszonych 10 drużyn czteroosobowych tj. LASKER Przelewice I, LASKER Przelewice II, Skoczek Choszczno I, Skoczek Choszczno II, SP-3 Choszczno, STMGK Strzelce Krajeńskie I ,STMGK Strzelce Krajeńskie II, Hetman Myślibórz, LASKER Barlinek I i LASKER Barlinek II. Zawody zostały rozegrane w Europejskim Centrum Spotkań przy ulicy leśnej w Barlinku. Sędzią głównym zawodów był Krzysztof Wolski, a sędzią rundowym Jerzy Klimaszewski i Adam Górecki. Mistrzostwa Barlinka Juniorów do lat 16 zostały rozegrane na dystansie 9 rund po 15 minut dla każdego zawodnika. Taka ilość drużyn umożliwiła rozegranie turnieju systemem kołowym - „każdy z każdym”. Do rywalizacji przystąpiło 40 młodych zawodników.

Drużyna LASKERA Barlinek I była reprezentowana przez najlepszych zawodników w klubie. Na szachownicy nr 1 zagrał  Michał Szefler, na szachownicy nr 2 Krzysztof Szefler, szachownicy nr 3 Grzegorz Berliński – lat 8 najmłodszy zawodnik, natomiast na szachownicy nr 4 Jakub Górecki.  LASKERA Barlinek II reprezentowali nowi członkowie Uczniowskiego Klubu Szachowego tj. Marta Łodygowska, Paweł Łodygowski, Wiktoria Brodowicz i Marcel Kalota.

Przystępując do turnieju mięliśmy niemałe obawy o wyniki naszych drużyn. Po bardzo długiej przerwie wzięliśmy udział w zawodach innej formuły, mianowicie zawodach drużynowych, gdzie nie liczy się tak bardzo indywidualna siła gry zawodników, lecz wyrównany poziom  gry w całej drużynie. Faworytem zawodów byli zawodnicy Skoczka Choszczno, Hetmana Myślibórz – trenowani przez mistrza międzynarodowego Nikolaja Aliavdina oraz zawodnicy STMGK Strzelce Krajeńskie. LASKER Barlinek miał nadzieję na nawiązanie walki z najlepszymi, aby zmieścić się w pierwszej trójce. Okazało się jednak, że LASKER Barlinek liczył się w grze. W drugiej rundzie zawodnicy LASKERA I pokonali wyżej notowana drużynę Skoczka Choszczno I w stosunku 3:1. Po trzech rundach mieliśmy 6 punktów, tyle samo, co drużyna STMGK Strzelce Krajeńskie I. W czwartej rundzie LASKER Barlinek I zagrał z STMGK Strzelce Krajeńskie I. Ten mecz jak się później okazało zadecydował o kolejności miejsc w Mistrzostwach Barlinka Juniorów. Mecz przegraliśmy 1,5 pkt. do 2,5 pkt. Do końca turnieju LASKER Barlinek I wygrał wszystkie mecze zdobywając w rezultacie 16 punktów. Po rozegraniu wszystkich rund poznaliśmy zwycięzców.

Na najwyższym stopniu podium znalazła się pierwsza drużyna STMGK Strzelce Krajeńskie zdobywając 18 punktów (wygrali wszystkie 9 meczów), wyprzedzając pierwszą drużyną LASKER Barlinek. Trzecie miejsce zajęła pierwsza drużyna SKOCZEK Choszczno I (zdobyła 13punktów). Czwarte miejsce zajęła drużyna z LASKERA Przelewice I. Słaby występ zanotowała drużyna Hetmana Myślibórz zajmując dopiero 6 miejsce. Poniżej tabela końcowa zawodów szachowych.

10         7 Lasker Barlinek II 1000 0.0 4.0 0

Pierwsze trzy drużyny otrzymały puchary oraz pamiątkowe dyplomy. Ponadto nagrodzono najlepszych zawodników na poszczególnych stołach. Zawodnicy ci otrzymali koszulki ufundowane przez Portal Barlinek24.pl. Na stole nr 1 zwyciężył Pyka Sławomir z STMGK Strzelce Krajeńskie. Na stole nr 2 zwyciężył Maciej Gożdzicki – STMGK Strzelce Krajeńskie. Obaj zawodnicy zdobyli po 9 punktów. Na Stole nr 3 prymat wiodła zawodniczka ze Strzelec Krajeńskich Justyna Partyka, która zdobyła 8,5 punktu. Tyle samo punktów zdobył Grzegorz Berliński z LASKERA Barlinek. Na stole nr 4 zwyciężył Jakub Andrzejewski – Skoczek Choszczno. Wymieniony zdobył 8 punktów, tyle samo co Jakub Górecki z LASKERA Barlinek.

Druga drużyna LASKERA Barlinek dzielnie walczyła w każdym meczu, ale brakowało doświadczenia i fachowej wiedzy szachowej. Wymienieni zdobyli cenne doświadczenie. Podczas turnieju zawodnicy mieli zapewniony obficie zaopatrzony bufet z napojami i słodyczami. Zawody odbyły się w miłej i spokojnej atmosferze. Juniorzy z LASKERA Barlinek nie zawiedli zdobywając II miejsce w tak prestiżowym i dobrze obsadzonym turnieju. Zarząd Klubu Szachowego LASKER Barlinek dziękuje sponsorom i wszystkim osobom za pomoc przy organizacji turnieju szachowego. Opracował: