czwartek 25 kwietnia 2024r.   imieniny: Jarosław, Marek, Wasyl

Wieści z LASKERA
W dniach 16-18.11.2012r. siedmioosobowa grupa szachistów z LASKERA Barlinek uczestniczyła w zawodach szachowych Heide Schach OPEN 2012 w Schneverdingen. Szachiści do miasta partnerskiego Barlinka udali się na zaproszenie Pana Manfreda Zimanna – Prezesa Klubu szachowego SC81 Schneverdingen.

Współpraca i wymiana ta jest prowadzona od roku 1993 i zapoczątkował ją Krzysztof Kędzior- działacz i szachista z Barlinka. Do Schneverdingen udała się grupa zawodników  w składzie: Grzegorz Berliński, Michał Szefler, Wojciech Abratański, Krzysztof Wolski, Stanisław Jabłoński, Dariusz Abratański i Nikolaj Aliavdin. Nikolaj Aliavdin jest Białorusinem i posiada aktualnie tytuł mistrza międzynarodowego. Podczas wyjazdu reprezentował barwy klubu LASKER Barlinek.

W Schneverdingen podczas oficjalnego spotkania zostały omówione dalsze formy współpracy między Klubem LASKER Barlinek, a klubem SC81 Schneverdingen. Między innymi omówiono przyjazd szachistów z Niemiec w miesiącu lipcu 2013r na XIX Międzynarodowy Turniej Szachowy im. E. LASKERA. Ponadto przedstawiono ciekawą propozycję wydania w języku niemieckim albumu o Laskerze autorstwa Andrzeja Mrowińskiego oraz uczestniczeniu szachistów z Barlinka w święcie wrzosu. Spotkanie to odbywało się w miłej atmosferze mimo pewnych barier językowych.

Trzy puchary dla LASKERA
W dniu 17 listopada 2012r na szachownicach rywalizowali juniorzy na dystansie 7 rund po 15 minut dla zawodnika. Juniorzy grali w 5 grupach wiekowych. LASKER Barlinek wystartował w trzech grupach do lat 10 był reprezentowany przez 8 letniego Grzesia Berlińskiego, do lat 14 Wojtka Abratańskiego i do lat 16 Michała Szeflera. Od samego początku rewelacją tego turnieju był Grzesiu Berliński, który przez cały czas grał na stoliku nr 1 wygrywając wszystkie 7 partii szachowych. W tej grupie wiekowej startowało 20 zawodników z 8 klubów niemieckich i LASKERA Barlinek. Grzesiu zajął I miejsce i otrzymał piękny puchar. W grupie do 14 lat Wojciech Abratański zajął III miejsce, a Michał Szefler w grupie do 16 lat uplasował się na wysokiej II pozycji. Wymienieni otrzymali puchary i dyplomy. Należy podkreślić, że przy wysokim poziomie zawodów juniorzy z Laskera wykonali maksymalnie swoje zadanie. Bardzo dobrze wypadli na tle innych juniorów z Hamburga, Hanoveru,  Schneverdingen i innych silnych klubów szachowych z Niemiec.

W dniu 18 listopada 2012r został przeprowadzony turniej szachowy Heide Open 2012. Turniej ten był rozgrywany na dystansie 9 rund po 15 minut. Na starcie zawodów stanęło czterech arcymistrzów z samym Aleksandrem Naumanem z rankingiem powyżej 2500, pięciu mistrzów międzynarodowych i 24 zawodników z rankingiem powyżej 2000 - bardzo silna obsada turnieju (wystartowało ogółem 88 zawodników). Uzyskane wyniki przez zawodników LASKERA mogą świadczyć, że w tak doborowej stawce nie sprzedali tanio skóry, mimo iż uplasowali się w dalszej części tabeli. Na 7 miejscu uplasował się kol. Nikolaj Aliavdin, mistrz międzynarodowy, zdobywając 7 punktów na 9 możliwych.

Podsumowując chciałbym pogratulować postawy i zajętych miejsc naszym zawodnikom w mocno obsadzonym i wyczerpującym turnieju rozgrywanym w Schneverdingen. Zarząd Klubu Szachowego LASKER Barlinek pragnie podziękować Panu Zygmuntowi Siarkiewicz - Burmistrzowi  Miasta Barlinek za dofinansowanie wyjazdu do Schneverdingen  oraz Pani dyrektor Barlineckiego Domu Kultury Brygidzie Liśkiewicz za przekazanie upominków z ceramiki. Dziękujemy.