BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 29 stycznia 2023r.   imieniny: Franciszek, Hanna, Zdzisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
4.5 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (8)

Barlinek rozkwit powojennej turystyki, odczuł w latach sześćdziesiątych. Co roku miasto odwiedzały kolonie, obozy, turyści zarówno polscy jak i zagraniczni. Pomimo pewnych chwilowych, zrozumiałych dla tych czasów braków, wakacje raczej należało zaliczyć do udanych. Zastanawialiście się czego mogło brakować?

 

REKLAMA

Jak pisał w latach 70-tych Lech Sarosiek, autor jednego z artykułów dotyczących turystyki w Barlinku, zmian potrzeba wiele. Gastronomia – ówczesna skromna baza restauracji, nie była w stanie podołać obecnym potrzebom. Konieczne są lokale folklorystyczne, wyglądające atrakcyjnie, pięknie wyposażone, posiadające regionalną kuchnię. Autor zwrócił również uwagę na fakt, że brakuje atrakcyjnego obiektu letniego, umiejscowionego na jednej z wysp Jeziora Barlineckiego. Gości do tego miejsca dowoziłby oczywiście statek. Konieczna też byłaby winiarnia w jakiejś starej kamienicy a jeden z domów można by było zaadoptować na gospodę „Pod gąsiorem” z wywieszoną na zewnątrz, kutą w metalu tablicą. Specjalnością gospody będzie oczywiście gęsina.

 

barlinek

 

Kolejnym punktem jest brak bazy noclegowej. Konieczne jest więc wybudowanie nowoczesnego hotelu z salą konferencyjno – bankietową i pracownią cukierniczą. Brakuje campingu i schroniska szkolnego. Barlinek powinien być przyozdobiony zielenią i elementami ceramicznym. Niektóre z tych planów udało się ziścić. Lech Sarosiek pisał o stateczku pływającym po jeziorze – jest, o powołaniu informacji turystycznej – jest, o wypożyczalni sprzętu pływającego – też są. Zwrócił także uwagę na to, iż Barlinek potrzebuje basenu pływackiego i kręgielni oraz własnego pamiątkarstwa w postaci m.in. wykorzystywanych i obrabianych na cele pamiątek, odpadów z zakładów drzewnych.

 

barlinek

 

Tyle o historii, planach i turystyce. Dziś nie trzeba o niej wiele mówić, bowiem nasze miasto odwiedzają co roku tłumy turystów. Zarówno z Polski jak i z zagranicy. Dziś mamy stateczek, plażę, wypożyczalnie sprzętu pływackiego, korty, boiska i blisko 1000 miejsc noclegowych.

 

Źródło: kroniki Cz. Paśnika, „Jantarowe szlaki” maj 1975 r.

M.Przybylska

 

WYPOCZYNEK SPRZED LAT - CZ. II  >>>

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.