BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 wtorek 7 lutego 2023r.   imieniny: Romuald, Ryszard, Sulisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4)
75 LAT POGONI BARLINEK

5 maja 1946 roku, na stałe zapisał się w historię barlineckiego sportu. Wydarzenie, które w tym dniu miało miejsce, poprzedzone zostało kilkoma spotkaniami koleżeńsko – organizacyjnymi i spotkaniem grupy inicjatywnej.

 

REKLAMA

 

Dziś mija dokładnie 75 lat, odkąd jak pisał Janusz Kowalczyk, „grupa odważnych, przedsiębiorczych, wychowanych w tradycjach przedwojennych, tęskniących za sportową walką młodych ludzi, którzy z różnych stron Polski przyjeżdżali się osiedlać do Barlinka, założyła Robotniczy Klub Sportowy „POGOŃ”. Jeszcze zanim klub został oficjalnie zawiązany, drużyna rozgrywała mecze towarzyskie. Pierwsze ze spotkań rozegrane zostało w Pełczycach i zakończyło się wysoką wygraną Pogoni 7:0.

Piłkarze wystąpili nawet w specjalnie uszytych już strojach. Jak czytamy we wspomnieniach, nasi sportowcy udali się na mecz czterema konnymi bryczkami. Kibice, przeszli ten odcinek pieszo. Prawie wszyscy wracali już razem, szczęśliwi i z pieśnią na ustach. Rozgrywane przez Barlinek mecze towarzyskie w okresie wiosny i lata 1946, z reguły kończyły się zwycięstwem naszych piłkarzy. Przegraliśmy tylko z drużyną Wicher Lipiany, jednak miesiąc później to nam udało się wygrać. Remisem zakończyło się spotkanie ze Startem Myślibórz, natomiast z reprezentacją Armii Radzieckiej z Kluczewa, wygraliśmy 7:0.

 

75 LAT POGONI BARLINEK

 

W czerwcu 1946 roku, drużyna Pogoni, została włączona do rozgrywek mistrzowskich piłki nożnej, zorganizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Szczecinie. W sezonie 1946/1947 w klasie C, drużyna uzyskała awans do klasy B. W całym sezonie letnim 1947 Pogoń rozegrała 27 spotkań, zarówno mistrzowskich jak i towarzyskich, z czego tylko 3 przegrała i 3 zremisowała. Mecze rozgrywano na stadionie przy ul. Sportowej. Dodajmy, że zniszczonym stadionie. Zawodnicy sami przygotowywali boisko do gry, przebierali się na trawie a kąpali w jeziorze. Na mecze jeździli traktorem z przyczepą a na wyposażeniu klubu była jedna piłka, która służyła do rozgrywek i treningów.

 

75 LAT POGONI BARLINEK

 

Pierwszymi zawodnikami Pogoni byli – Władysław Łężak, Czesław Wilkoński, Leon Kalinowski, Józef Kubicki, Jan Szczupak, Edward Szałapski, Mieczysław Połtyn, Stanisław Kurp, Kazimierz Chlebowski, Bronisław Bruno oraz Jan Topolnicki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że skład bardzo często się zmieniał. Pierwszym prezesem został Olbracht Maksymowicz, kierownikiem I drużyny Leonard Nowicki a trenerem Alfred Pluszczyk. W archiwum Muzeum Regionalnego, znaleźliśmy dokumenty z pierwszych lat działalności Pogoni Barlinek. Kilka, możecie obejrzeć na fotografiach.

Więcej o historii Pogoni >>>

 

Źródło – archiwum Muzeum Regionalnego, Janusz Kowalczyk „50 lat Pogoń Barlinek 1946-1996”.

 

M.Przybylska

  

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.