pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 5 sierpnia 2021r.   imieniny: Emil, Karolin, Maria

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4)
75 LAT POGONI BARLINEK

5 maja 1946 roku, na stałe zapisał się w historię barlineckiego sportu. Wydarzenie, które w tym dniu miało miejsce, poprzedzone zostało kilkoma spotkaniami koleżeńsko – organizacyjnymi i spotkaniem grupy inicjatywnej.

 

REKLAMA

 

Dziś mija dokładnie 75 lat, odkąd jak pisał Janusz Kowalczyk, „grupa odważnych, przedsiębiorczych, wychowanych w tradycjach przedwojennych, tęskniących za sportową walką młodych ludzi, którzy z różnych stron Polski przyjeżdżali się osiedlać do Barlinka, założyła Robotniczy Klub Sportowy „POGOŃ”. Jeszcze zanim klub został oficjalnie zawiązany, drużyna rozgrywała mecze towarzyskie. Pierwsze ze spotkań rozegrane zostało w Pełczycach i zakończyło się wysoką wygraną Pogoni 7:0.

Piłkarze wystąpili nawet w specjalnie uszytych już strojach. Jak czytamy we wspomnieniach, nasi sportowcy udali się na mecz czterema konnymi bryczkami. Kibice, przeszli ten odcinek pieszo. Prawie wszyscy wracali już razem, szczęśliwi i z pieśnią na ustach. Rozgrywane przez Barlinek mecze towarzyskie w okresie wiosny i lata 1946, z reguły kończyły się zwycięstwem naszych piłkarzy. Przegraliśmy tylko z drużyną Wicher Lipiany, jednak miesiąc później to nam udało się wygrać. Remisem zakończyło się spotkanie ze Startem Myślibórz, natomiast z reprezentacją Armii Radzieckiej z Kluczewa, wygraliśmy 7:0.

 

75 LAT POGONI BARLINEK

 

W czerwcu 1946 roku, drużyna Pogoni, została włączona do rozgrywek mistrzowskich piłki nożnej, zorganizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Szczecinie. W sezonie 1946/1947 w klasie C, drużyna uzyskała awans do klasy B. W całym sezonie letnim 1947 Pogoń rozegrała 27 spotkań, zarówno mistrzowskich jak i towarzyskich, z czego tylko 3 przegrała i 3 zremisowała. Mecze rozgrywano na stadionie przy ul. Sportowej. Dodajmy, że zniszczonym stadionie. Zawodnicy sami przygotowywali boisko do gry, przebierali się na trawie a kąpali w jeziorze. Na mecze jeździli traktorem z przyczepą a na wyposażeniu klubu była jedna piłka, która służyła do rozgrywek i treningów.

 

75 LAT POGONI BARLINEK

 

Pierwszymi zawodnikami Pogoni byli – Władysław Łężak, Czesław Wilkoński, Leon Kalinowski, Józef Kubicki, Jan Szczupak, Edward Szałapski, Mieczysław Połtyn, Stanisław Kurp, Kazimierz Chlebowski, Bronisław Bruno oraz Jan Topolnicki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że skład bardzo często się zmieniał. Pierwszym prezesem został Olbracht Maksymowicz, kierownikiem I drużyny Leonard Nowicki a trenerem Alfred Pluszczyk. W archiwum Muzeum Regionalnego, znaleźliśmy dokumenty z pierwszych lat działalności Pogoni Barlinek. Kilka, możecie obejrzeć na fotografiach.

Więcej o historii Pogoni >>>

 

Źródło – archiwum Muzeum Regionalnego, Janusz Kowalczyk „50 lat Pogoń Barlinek 1946-1996”.

 

M.Przybylska

  

 

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.