Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
  • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

  • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

  • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

  • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

  • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

  • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

  • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

  • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

  • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

  • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

  • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 piątek 29 marca 2024r.   imieniny: Eustachy, Ostap, Wiktoryn

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
65 lat Pogoni Barlinek

65 lat temu, dokładnie 5 maja 1946 roku grupa młodych sportowców założyła Robotniczy Klub Sportowy „Pogoń”. Wtedy jeszcze w Berlinku, na zebraniu organizacyjnym podkreślono konieczność utworzenia klubu sportowego oraz uchwalono zakup 11 kostiumów oraz butów dla I drużyny. Ustalono nazwę klubu, która od tego dnia brzmiała RKS „Pogoń” w Berlinku o barwach biało – niebieskich.

 

Swój pierwszy mecz, już w nowych strojach, piłkarze rozegrali w Pełczycach 07 kwietnia 1946 r. Sparing zakończył się wielkim zwycięstwem barlineckiej drużyny – 7:0. Nasi piłkarze dotarli wówczas do Pełczyc konnymi bryczkami a liczni kibice piechotą. Już 2 czerwca 1946 roku Pogoń zostaje włączona do rozgrywek mistrzowskich piłki nożnej organizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Szczecinie. W rozgrywkach w sezonie 1946/1947 Pogoń rozpoczęła mistrzostwa w klasie C, jednak bardzo szybko awansowała do klasy B. W całym letnim sezonie 1947 drużyna rozegrała 27 spotkań mistrzowskich i towarzyskich z czego aż 21 wygranych. Wszystkie mecze rozgrywane były na stadionie przy ul. Sportowej, jednak samo boisko nie spełniało podstawowych wymogów. Przede wszystkim było bardzo zniszczone, wymagało remontu, brakowało szatni a piłkarze myli się w jeziorze. Samo boisko do meczu przygotowywali osobiście zawodnicy. Wyjazdy na mecze do miast ościennych odbywał się traktorem z przyczepą, na stanie klubu była tylko jedna piłka, którą zarówno trenowano jak i rozgrywano sparingi.

Image
Orły Kazimierza Górskiego z Pogonią Barlinek

Pierwsze mecze piłkarskie, czyli pierwszy skład Pogoni:
Łężak Władysław, Wilkoński Czesław, Kalinowski Leon, Kubicki Józef, Szczupak Jan, Szałapski Edward, Połtyn Mieczysław, Kurp Stanisław, Chlebowski Kazimierz, Bruno Bronisław oraz Topoliński Jan. Jednak skład drużyny zmieniał się bardzo szybko z powodu napływu nowych mieszkańców do Barlinka. W latach 1947 – 1949 drużyna Pogoni występowała w klasie B, grając ze zmiennym szczęściem jednak zawsze na czołowych miejscach. Lata 50-te to reorganizacja w sporcie, narzucona przez ZSRR. Po tych zmianach RKS Pogoń z końcem 1949 roku przystępuje do Związku Metalowców i staje się klubem sportowym zmieniając nazwę na ZS Stal. Ta nowa nazwa funkcjonuje do roku 1953. W drugiej połowie tego roku koło zmienia ponownie nazwę na KS Spójnia. Nazwa ta utrzymuje się do roku 1954. W tych latach równolegle działa KS Unia przy Zakładach Przemysłu Drzewnego. Po krótkim działaniu obu klubów następuje ich połączenie oraz kolejna zmiana nazwy na Terenowe Koło Sportowe Sparta. Nazwa ta funkcjonuje aż do przywrócenia nazwy pierwotnej, czyli. KS Pogoń w 1957r. 

REKLAMA

Przyjęcie mecenatu przez ZUO Bomet nad Klubem to zmiany organizacyjne i statutowe. Pogoń na długie lata stała się Zakładowym Klubem Sportowym. Od tego roku drużyna nie odnosi największych sukcesów jednak nadal utrzymuje się w lidze. Następne lata to angażowanie nowych trenerów i piłkarzy. Pewne strategie odnoszą sukces i Pogoń zaczyna piąć się w górę. W roku 1959 klub zajmuje I miejsce w lidze międzywojewódzkiej. Wtedy rozpoczęła się walka o II ligę. W roku 1960 liga międzywojewódzka została rozwiązana. Drużyny z naszego województwa rozgrywały spotkania w klasie okręgowej. W sezonie 1961/1962 Pogoń zajmuje dopiero 6 miejsce w lidze okręgowej. Sezon 1962/63 to 4 miejsce w tabeli. 1963/64 miejsce 5. Sezon 1964/65 miejsce 2 a sezon 1965/66 miejsce 4.  W sezonie 1966/67 w Lidze Okręgowej zabrakło punktu do awansu do nowo powołanej Ligi Okręgowej. Pogoń rozgrywała również wiele spotkań pucharowych i towarzyskich. Jednym z najbardziej spektakularnych spotkań, był mecz z okazji Dnia Stoczniowca. Wtedy to Pogoń Barlinek zwyciężyła z Pogonią Szczecin 4:3. Nadszedł sezon 1967/68 kiedy to nasza drużyna zdecydowanie lepiej prezentowała się na boisku. Awansowała nawet do ligi wojewódzkiej. Po tym awansie rozpoczęto modernizację i przebudowę stadionu sportowego. Sezon 1969/70 to wielka strata punktów i spory spadek drużyny. Pogoń zajmuje ostatnie miejsce i spada do ligi okręgowej. W roku 1973 Pogoń Barlinek zmienia nazwę na Stoczniowiec. Lata 1976/1977 to awans Stoczniowca do Ligii Międzywojewódzkiej. Po sezonie 1979/80 następuje reorganizacja systemu rozgrywek. Powołana zostaje III liga piłki nożnej. Niestety nasza drużyna nie awansowała do tej ligi.

Image
Kazimierz Górski odpowiada na pytania na stadionie Pogoni

W roku 1979 Stoczniowiec zdobywa Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Lata 1980/81 to występy naszej drużyny w gorzowskiej Lidze Okręgowej, gdzie zdobywają tytuł mistrzowski. 5 lipca 1981 r. Stoczniowiec awansuje do III ligi. Ten sam rok to również zdobycie w finale wojewódzkim Pucharu Polski. Stoczniowiec pokonał wówczas Stilon Gorzów 4:2. Sezon 1982/83 to kolejny Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim oraz Puchar Ligi. Następny sezon to słaba gra zawodników. Najlepsi zaczęli odchodzić do innych klubów a trener wypowiedział z klubem umowę. W roku 1991 klub ponownie zmienia nazwę wracając do pierwotnej MKS Pogoń. W 1992 roku obiekty należące do majątku klubu skomunalizowano i na podstawie corocznych umów z UMiG klub stał się ich dzierżawcą. W skład tych obiektów wchodziły plaża miejska i hotelturystyczny z opolem namiotowym, przystań żeglarska, stadion sportowy, korty tenisowe, boisko treningowe w Płonnie i hala sportowa wykorzystywana jako hala targowa.

Image

Po zakończeniu prac modernizacyjnych na tych obiektach nowa Rada oraz UMiG przekazał je w użytkowanie BOSTiR. Sezon 1992/93 to bardzo duże sukcesy Pogoni w III lidze grupy wielkopolskiej. Ale już sezon następny 1993/94 to tragiczny spadek z szóstego miejsca aż na miejsce 19. Sezon następny to powrót na miejsce 6. Rok 1995 to niezwykłe wydarzenie dla kibiców z Barlinka. Z inicjatywy Zbigniewa Szymańskiego Pogoń Barlinek zagrała z Orłami Kazimierza Górskiego. Stadion gościł wówczas ponad 5 tyś widzów. Wynik meczu 3:1 na korzyść Orłów. Sezon 1995/96 to występy Pogoni w IV lidze. Dziś drużyna Pogoni Barlinek gra w III lidze. O najnowszej historii MKS Pogoń mogą Państwo przeczytać na stronie www.pogonbarlinek.futbolowo.pl Źródło: Janusz Kowalczyk - „Miejski Klub Sportowy Pogoń 1946 – 1996”, Barlinek, wrzesień 1996, wydawca: Wydawnictwo „Rolland”, materiały dostępne w Muzeum Regionalnym. M.P.

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież