MÜCKENBURG, WIEŚ W ŚRÓDLEŚNEJ KOTLINIE
- M.Przybylska
- Odsłony: 5581

Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś Państwu przybliżyć.
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1589 roku, kiedy to w księgach odnotowano dwór myśliwski należący do margrabiego. W XVIII wieku, prawdopodobnie w miejscu tego dworu, istniała siedziba królewskiego nadleśniczego na rewir moczydłowski. Mückenburd administrowana była przez urząd domeny państwowej w Karsku. W roku 1830 utworzona została, składająca się z 237 ha ziemi, gmina wiejska z dwoma szkołami. Zamieszkiwali ją głównie drwale.
REKLAMA |
W latach 30. XX wieku, w Moczydle działała gospoda, zakład szewski, sklep rowerowy, przedsiębiorstwo transportowe, zakład masarski oraz straż pożarna. Do najcenniejszych budynków, znajdujących się z miejscowości, należy przede wszystkim leśniczówka, pochodząca z 2 połowy XIX wieku. Z wsią, związane się też dwa cmentarze. Pierwszy z nich, położony jest na rozwidleniu dróg, w północno – wschodniej części miejscowości. Zachowane tam zostały relikty nagrobków a w 2011 roku cmentarz uporządkowano oraz ustawiono krzyż i tablicę. Drugi z cmentarzy położony w południowej części wsi, powstał w 2 połowie XIX wieku.
Na szczególną uwagę, zasługuje położony w pobliżu Moczydła, Rezerwat „Markowe Błota”. Jego powierzchnia wynosi ok. 193,4 ha a został założony w 1994 roku. Przedmiotem ochrony są tam ekosystemy wodne, leśne i bagienne (z uwagi na obniżenie poziomu wód gruntowych, znajdujące się tam bagna są w odwrocie). Występują w nim siedliska ptaków drapieżnych oraz żurawia i gągoła.
Będąc więc w Moczydle, warto spojrzeć w niebo i rozejrzeć się za rybołowami i sokołami wędrownymi. Licznie reprezentowane są także populacje roślin chronionych i zagrożonych, takich jak m.in. konwalia majowa, grążel żółty, grzybienie białe, pływacz zwyczajny czy też kozłek dwupienny.
W chwili obecnej we wsi, trwa realizacja projektu „Rewitalizacja centrum miejscowości Moczydło”, który zakłada m.in. remont budynku komunalnego Moczydło 18 na potrzeby jego mieszkańców oraz na potrzeby miejsca spotkań mieszkańców wsi, w tym termomodernizację budynku, modernizację przydomowej oczyszczalni ścieków oraz adaptację dawnego lokalu handlowego na cele świetlicy wraz z jej wyposażeniem; zagospodarowanie terenu w centrum wsi przy świetlicy wiejskiej poprzez utwardzenie terenu przy budynku, wykonanie nasadzeń zieleni i montaż elementów małej architektury, wykonanie boksu śmietnikowego, wykonanie ogrodzenia terenu posesji i remont budynku gospodarczego; zapewnienie dostępu komunikacyjnego centrum wsi poprzez budowę ciągów pieszo-jezdnych do świetlicy wiejskiej i placu zabaw z miejscami parkingowymi. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca tego roku. Wartość tego zadania to 1.347.946,65 zł z czego dofinansowanie wynosi 870.672,79 zł.
W kolejnym odcinku historia Rychnowa.
Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
monikary
W artykule wykorzystane zostały archiwalne zdjęcia Moczydła nadesłane przez naszą czytelniczkę. Serdecznie dziękujemy. Jeżeli posiadają Państwo fotografie dawnego Rychnowa prosimy o nadsyłanie na naszą skrzynkę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zdjęcia wykorzystamy w kolejnej części naszego cyklu.
Foto: Marek Kupczyński
https://barlinek24.pl/historia-barlinka/87-historia-miejscowosci/12533-mueckenburg-wies-w-srodlesnej-kotlinie.html#sigProIddff0c6f7ef
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.
Komentarze
Guest
Guest
Guest
Znowu marudzenie. Jesień idzie? ;)
Daj coś od siebie, pokaż że potrafisz. Najłatwiej krytykować :)
Guest