TOBELHOF, CZYLI JAK POWSTAŁO MOCZKOWO
- Odsłony: 5707

O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany 25 stycznia 1278 roku. W legendzie, napisanej przez Romanę Kaszczyc, możemy przeczytać, że duch Henryka Toyte nawiedza miasto, gdy tylko dzieje się w nim coś złego.
Dowodem tego mają być wybuchające gdzieniegdzie pożary. Są one sygnałem, że w miasteczku nie dzieje się najlepiej. To czas na przemyślenia i zmianę. Tyle jeśli chodzi o legendę o rycerzu Henryku Toyte. Spacerując ówczesnym Neu-Berlyn czy też Berlinchen, napotykano wiele ciekawych miejsc, które do dziś przypominają lata świetności dawnego kurortu wypoczynkowego.
REKLAMA |
Na kartach historii zapisano jeden z takich spacerów, do którego powstała legenda. Odnosi się ona do dawnej siedziby rycerskiej Tobelhof, które przeniesiona z ul. Gorzowskiej na wzgórze w kierunku Gorzowa, do dziś nosi tą samą nazwę, czyli polskie Moczkowo.
Legenda o tym miejscu głosi:
Legenda legendą a jakie są fakty? Wspomniana niemiecka nazwa miejscowości, pochodzi od nazwiska jej właściciela, którym był Veit Tobel z Drezdenka i dosłownie oznacza „Dwór Tobela”. Skąd dwór? Tobel otrzymał go z rąk elektora Jana Jerzego w zamian za wierną służbę. Tutejszy folwark trafił w jego ręce w 1577 roku. W połowie XVII wieku po wygaśnięciu linii rodu, dobra ponownie wróciły na własność skarbu państwa i zarządzał nimi urząd domeny państwowej w Karsku. Na kartach historii miejscowość wymieniana jest ponownie w 1718 roku, przy okazji wzmianki o jednym łanie ziemi wolnej od podatku. Ziemia ta należała do miejscowego owczarza. Niedługo potem, właścicielami tych terenów została rodzina Dreyer. Zarządzali tymi ziemiami do 1836 roku, kiedy majątek przeszedł w ręce Johanna Friedricha Nestroffa. W połowie XIX wieku majątek Tobelhof, obejmował 282 ha ziemi. W latach późniejszych stanowił własność Barlinka oraz częściowo rozparcelowano go na mniejsze gospodarstwa chłopskie. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Paul Schröder.
Źródło:
- FührerdurchBerlinchen Und Umgebung, 1934 r. Przewodnik po Barlinku i okolicach (Muzeum Regionalne w Barlinku)
- Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
monikary
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas
Komentarze
Guest
Guest
ps. kiedyś była tam szkoła, teraz świetlica