TOBELHOF, CZYLI JAK POWSTAŁO MOCZKOWO
- Odsłony: 8575

O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany 25 stycznia 1278 roku. W legendzie, napisanej przez Romanę Kaszczyc, możemy przeczytać, że duch Henryka Toyte nawiedza miasto, gdy tylko dzieje się w nim coś złego.
Dowodem tego mają być wybuchające gdzieniegdzie pożary. Są one sygnałem, że w miasteczku nie dzieje się najlepiej. To czas na przemyślenia i zmianę. Tyle jeśli chodzi o legendę o rycerzu Henryku Toyte. Spacerując ówczesnym Neu-Berlyn czy też Berlinchen, napotykano wiele ciekawych miejsc, które do dziś przypominają lata świetności dawnego kurortu wypoczynkowego.
REKLAMA |
Na kartach historii zapisano jeden z takich spacerów, do którego powstała legenda. Odnosi się ona do dawnej siedziby rycerskiej Tobelhof, które przeniesiona z ul. Gorzowskiej na wzgórze w kierunku Gorzowa, do dziś nosi tą samą nazwę, czyli polskie Moczkowo.
Legenda o tym miejscu głosi:
Legenda legendą a jakie są fakty? Wspomniana niemiecka nazwa miejscowości, pochodzi od nazwiska jej właściciela, którym był Veit Tobel z Drezdenka i dosłownie oznacza „Dwór Tobela”. Skąd dwór? Tobel otrzymał go z rąk elektora Jana Jerzego w zamian za wierną służbę. Tutejszy folwark trafił w jego ręce w 1577 roku. W połowie XVII wieku po wygaśnięciu linii rodu, dobra ponownie wróciły na własność skarbu państwa i zarządzał nimi urząd domeny państwowej w Karsku. Na kartach historii miejscowość wymieniana jest ponownie w 1718 roku, przy okazji wzmianki o jednym łanie ziemi wolnej od podatku. Ziemia ta należała do miejscowego owczarza. Niedługo potem, właścicielami tych terenów została rodzina Dreyer. Zarządzali tymi ziemiami do 1836 roku, kiedy majątek przeszedł w ręce Johanna Friedricha Nestroffa. W połowie XIX wieku majątek Tobelhof, obejmował 282 ha ziemi. W latach późniejszych stanowił własność Barlinka oraz częściowo rozparcelowano go na mniejsze gospodarstwa chłopskie. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Paul Schröder.
Źródło:
- FührerdurchBerlinchen Und Umgebung, 1934 r. Przewodnik po Barlinku i okolicach (Muzeum Regionalne w Barlinku)
- Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
monikary
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.
Komentarze
Guest
Guest
ps. kiedyś była tam szkoła, teraz świetlica