Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
  • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

  • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

  • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

  • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

  • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

  • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

  • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

  • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

  • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

  • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

  • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 sobota 27 lipca 2024r.   imieniny: Alfons, Alfonsyna, Aureli

Reklama

A A A
3.3333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 3.33 (12)

Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną podróż w czasie po Dziedzicach. Miejscowość ta jest znana przede wszystkim z wydarzeń, które miały tu miejsce 30 stycznia 1945.

Na terenie tutejszego folwarku rozegrała się tragedia, w której zginęli polscy oficerowie. Czołówka pancerna Armii Czerwonej wystrzeliła pocisk w kierunku stodoły, gdzie schronili się polscy żołnierze. Wywiązała się wówczas walka pomiędzy Niemcami i Rosjanami, podczas której spalony został pałac i część zabudowań. Tych, którzy zginęli, pochowano na tutejszym cmentarzu w zbiorowej mogile. O tych wydarzeniach pamięta tutejsze Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic, organizując co roku akademie, składając kwiaty na grobie i zapraszając rodziny Woldenberczyków.

REKLAMA

Cofnijmy się jednak w czasie nieco więcej, do momentu kiedy o Dziedzicach zaczęto wspominać w kronikach. Deetz, powstały w średniowieczu w wyniku kolonizacji niemieckiej. W XIV wieku a konkretnie w 1337 roku, wspomina się o dobrach, które są w posiadaniu Kunekinusa de Brederlow, który to użytkował młyn określany mianem „Soldinsche Moele”. Tuż po nim, majątek dzierżawił Henning von Wedel, za co uiszczał stosowną zapłatę 130 grzywien srebra. Dobrami zarządzała także rodzina Runge z Jesionowa a w okresie wojny trzydziestoletniej, miejscowość została poważnie zniszczona.

W XVIII wieku majątkiem władali – 1714 r. rodzina von Hagen, 1715 r. Wilhelm von Hagen. Wówczas wieś posiadała cztery gospodarstwa chłopskie, liczne zagrody oraz wiatrak. Tuż po śmierci Wilhelma majątek przeszedł w ręce rodziny Steinweher a w 1774 roku założono tam szkołę. W latach późniejszych ziemie należały do rodziny von Wussow. Wsi nie ominęły także wojny napoleońskie i w 1806 roku, została ona splądrowana przez wojska Napoleona. W kronikach czytamy, iż trzy lata później, w miejscowości znajduje się dziesięć gospodarstw chłopskich. Mieszkało tam trzech zagrodników i czterdziestu pięciu chałupników. Nie brakowało wiatraka, kuźni i cegielni.

 

barlinek

 

Bardzo dobrym rokiem dla wsi był rok 1842, kiedy to jej właścicielami została rodzina Stuth. To oni wznieśli pałac i zbudowali zespół folwarczny. Początek XX wieku to nowi właściciele – rodzina Ramm. W latach trzydziestych XX wieku, w miejscowości znajdowała się straż pożarna, piekarnia, kuźnia, stolarnie, zakład krawiecki, przedsiębiorstwo budowlane a nawet sklep rowerowy! Ostatnim właścicielem majątku był dr Erich Ramm.

Na uwagę zasługuje znajdujący się w centrum wsi kościół, wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Budynek wybudowany został z kamienia, otynkowano go a w XVI wieku przemurowano okna.  W XIX wieku świątynia wzbogaciła się o wieżę po stronie zachodniej i przedsionek od strony południowej. Do zakończenia II wojny światowej, centralne miejsce kościoła zdobił ołtarz z 1772 r. Dodatkowo znajdowała się w nim rzeźba anioła chrzcielnego, polichromowany świecznik wyobrażający iluzjonistyczne obłoki, drewniane epitafium z I połowy XVIII wieku. Działania wojenne zniszczyły kościół. Odbudowano go w latach 1980 – 1982.

Obecnie we wsi, w byłej szkole podstawowej, mieści się Muzeum Woldenberczyków i Wsi Dziedzic, które kultywuje pamięć nie tylko o polskich oficerami poległych w wyniku ostrzału w tamtejszej stodole ale znajdują się tam również sale poświęcone dawnej szkole, kuchni, kuźni, drewutni, sypialni czy też gospodarstwa wiejskiego.  

Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"

 

monikary

 

barlinek

barlinek

 

Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.

KLAUSDORF, WIEŚ CYSTEREK

Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

RICHNOW A RZEKA MYŚLA

Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

MÜCKENBURG, WIEŚ W ŚRÓDLEŚNEJ KOTLINIE

Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

TAJEMNICZY DANKÓW - ''GDYBY DRZEWA MOGŁY  MÓWIĆ''

Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

CHURSDORF, ŚREDNIOWIECZNE MOSTKOWO

Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

TAJEMNICZY DANKÓW

Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

DWORZANIE Z NIEPOŁCKA

Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

SIEDE, WIEŚ NA SKRAJU PIĘKNEGO LASU

Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

FUNDATOR HALI Z DZIKOWA

W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

DEETZ, HISTORIA DZIEDZIC

Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

TOBELHOF, CZYLI JAK POWSTAŁO MOCZKOWO

O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Komentarze

+3

Guest

Polecam rowerową trasę Barlinek- Strąpie- Dziedzice- Dzikowo- Barlinek. (zaleta : brak turystów w części leśnej )
Najlepszy termin : start w Dzidzicach, każda niedziela 9.00 . Ból mięśni dopiero we środę ( piechurzy ).
Marek G.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież