DWORZANIE Z NIEPOŁCKA
- Odsłony: 5750

Pełna roślin naczyniowych i mszaków. Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów dochodzą do 70 m n.p.m. Mowa tu o zjawiskowej Źródliskowej Dolinie Płoni, pośród której leży wieś Niepołcko.
Najstarsza informacja o średniowiecznej miejscowości Niepölzing, pochodzi z 1235 roku. Wówczas, niejaki książę Barnim I, nadał te ziemie cystersom z Kołbacza. Ci z kolei, już rok później, odstąpili je biskupowi kamieńskiemu Konradowi II, w zamian za dochody z dziesięcin w innych miejscowościach.
REKLAMA |
Ponad trzydzieści lat później, biskup Hermann von Gleichen, przekazał miejscowość w ramach Ziemi Lipiańskiej margrabiom brandenburskim. W 1300 roku, ziemie te z rąk Albrechta III, otrzymują cysterki z Pełczyc. Blisko czterdzieści lat później, jak zapisano w księgach, Niepołcko obejmowało 16 łan ziemi. Podobnie jak w przypadku Żydowa, w XVI wieku dobra klasztorne przeszły w ręce świeckie a konkretnie do rodziny von Waldow.
W 1557 roku elektor Jan Jerzy, przekazał ten majątek Veitowi von Tobelowi, po śmierci którego, wieś posiadali Adam i Gustav Rüdiger. Ani jeden ani drugi nie doczekał się potomka, więc miejscowość powróciła do elektora. W XVII wieku majątek objął Friedrich von Waldow a następnie jego syn Joachim Freidrich.
Najważniejszym elementem wsi, był wybudowany przez rodzinę w latach 1707 – 1717 dwór ryglowy. Dwór ten w 2009 roku kupiło Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn Papiernia" i przystąpiło do renowacji. Ale wróćmy do historii. W 1718 wieku odnotowano tu pięciu chałupników, pasterza oraz młynarza. W 1736 roku wsią władała córka Joachima, Luisa Julianna von Schack a czterdzieści lat później, prezydent rejencji Bernhard Gottlieb von Enkevoort.
We wsi w XVIII wieku wzniesiono kościół (uległ on zniszczeniu na przełomie lat 80. i 90. XX wieku), wewnątrz którego znajdował się ołtarz ambonowy, ławy kolatorskie i rzeźba anioła chrzcielnego. Obok kościoła postawiono dzwonnicę, nakrytą dwuspadowym dachem. Kościoła na chwilę obecną już nie ma. Ziemie te, tak jak w innych przypadkach, zmieniały właścicieli wielokrotnie, byli nimi m.in. Wilhelm Ernst von Papstein czy też Carl Ludwig Berg. W 1809 roku odnotowano tu czterech chałupników, dziewięciu zagrodników, ogrodnika, leśniczego i młynarza.
W II połowie XIX wieku, wieś była w rękach rodziny von Gramm, po których przejął ją Johann von Kehler. Zginął on podczas I wojny światowej i pochowano go w rodzinnym grobowcu. To właśnie ta rodzina podjęła się remontu dworu, zbudowała spichlerz a także wodociąg. Okres międzywojenny to nowi właściciele, a konkretnie była to Elisitia von Kehler, w imieniu której dobrami zarządzał dr Rudolf Braun. Ostatnim właścicielem ziem był dr Tuckermann.
W przypadku Niepołcka, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych rzeczy. Interesującą pamiątką jest głaz, który upamiętnia mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej. Znajduje się tu także park krajobrazowy o powierzchni ok. 6,8 ha. Sąsiedztwo Płoni powoduje, że teren ten jest podmokły. Drzewostan stanowią głównie drzewa rodzime. Jednak wśród drzew na wyróżnienie zasługują dwa pomnikowe platany klonolistne i pomnikowy dąb szypułkowy. Dwór w Niepołcku wraz z parkiem, w 2003 roku został wpisany do rejestru zabytków.
W kolejnej części, przybliżymy historię Mostkowa.
Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
monikary
Foto: Marek Kupczyński
https://barlinek24.pl/historia-barlinka/87-historia-miejscowosci/12356-dworzanie-z-niepolcka.html#sigProId7963f154ac
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.
Komentarze
MAX
Szacunek i uznanie Drodzy Państwo!
PS. Podziękowania dla Pana, który w sobotę 22 sierpnia 2020 oprowadził nas po młynie, przedstawił historię i przebieg produkcji, opowiedział o dworze w Niepołcku i historii jego restauracji. Wspaniale spędzony czas - półtorej godziny minęło niezauważenie! Dużo ciekawej wiedzy. Nasi goście z Trójmiasta jak również my (choć to nie pierwsze odwiedziny młyna) byliśmy pod wielkim wrażeniem. Tak nas Pan zainteresował, że obejrzałem nawet stronę Młyna Papiernia i profil na facebooku. Dziękujemy!
Guest
Jednak chciałbym pójść dalej. Dostrzegam w Dolinie Płoni ogromny potencjał turystyczny. Wspomniano poniżej o Lisiej Górze. Może właśnie dać się ponieść fantazji i wynieść ponad koronę drzew piękną drewnianą wieżę widokową ze ścieżkami edukacyjnymi prowadzącymi do niej. Polecam obejrzeć wieżę widokową w Krynicy Górskiej. Jest fantastyczna. Oczywiście kopiować się nie da. Krynicka wieża kosztowała ponad 15 mln. U nas nikt tyle nie da. Ale wspólnymi siłami Gminą, Nadleśnictwo, Zespół Parków Krajobrazowych i może wspomniane wcześniej Stowarzyszenie- stworzy się chociaż namiastkę czegoś wielkiego.
Powinniśmy walczyć o swoją pozycję turystyczną. Nie dorównujmy, lecz spróbujmy przewyzszyć konkurencyjne gminy. I to dosłownie !! Wiem, łatwo się mówi, a fantazja niesie dalej
Pozdrawiam
Guest
Stowarzyszenie "Młyn Papiernia" robi świetną robotę, tak przy okazji. Za uratowanie dworu w Niepołcku wszyscy powinni być im wdzięczni!
Guest
Z Janowa
Guest
Dołączam się do pytania
Guest