CHURSDORF, ŚREDNIOWIECZNE MOSTKOWO
- Odsłony: 7290

Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą świątynią a należało ono do cysterek z Recza. O jakiej miejscowości dziś piszemy?
Oczywiście o Mostkowie. W XIV wieku a konkretnie w roku 1337, wspomniane ziemie należały do kilku rycerskich rodzin a w wieku XV do rodziny Horker. Rok 1715 to nowy właściciel. Był nim zarządca dóbr domenalnych Schmidt. Majątek obejmował wówczas szesnaście łanów ziemi a we wsi było dziesięć gospodarstw chłopskich i trzynaście zagrodniczych. Nie brakowało kowala, młynarza i karczmarza.
REKLAMA |
W 1800 roku we wsi wybudowano dwór, który jednak nie zachował się do dnia dzisiejszego, bowiem zniszczony w 1945 roku, został później rozebrany. Zachowała się jednak część zabudowy gospodarczej (murowany, dwukondygnacyjny magazyn i niektóre budynki inwentarskie). W 1809 roku miejscowość przechodzi w ręce rodziny Müller. Za ich czasów we wsi znajdowało się dziesięć gospodarstw chłopskich, dwanaście zagrodniczych, szesnaście chałupniczych, kuźnia oraz wiatrak. A w sąsiedztwie, leśnictwo.
Lata 1815-1860 toczyły się pod rządami Ernestine Martini a następnie rodziny von Platen, która władała ziemiami do 1945 roku. Ostatnia właścicielka wioski to Therese von Platen, w imieniu której majątkiem zarządzał Carl Hannemann. W 1851 roku w miejscowości wybudowany został neogotycki kościół (w miejscu wcześniejszej budowli sakralnej). Wewnątrz kościoła zachował się XVIII-wieczny ołtarz (pochodzący z wcześniejszej świątyni), empora muzyczna i ławki.
W 1883 roku, do Mostkowa zawitała kolej żelazna. W 1913 roku we wsi założona została straż pożarna (reaktywowana w 1950 roku). Po zakończeniu I wojny światowej miejscowość podzielona została na gminę wiejską i okręg dworski. W latach 30. XX wieku, we wsi znajdowała się gorzelnia, karczma, sklep kolonialny oraz młyn motorowy.
Ze wspomnianym już wcześniej folwarkiem, ściśle powiązany jest park krajobrazowy o powierzchni około 3,1 ha, zakomponowany na początku XIX wieku. Niestety został on zniszczony i przetrzebiony a spora jego część, została zabudowana po II wojnie światowej.
Dziś we wsi znajduje się Biblioteka Publiczna w Barlinku filia w Mostkowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II założona w 1946 roku, Ochotnicza Straż Pożarna oraz drużyna piłkarska „Koral”. Miejscowość jest też prężnie działającym ośrodkiem kultury, bowiem odbywają się tu m.in. impreza integracyjna „Dzień Sąsiada” i coroczne wielkanocne rajdy nordic walking. Działa tu także znany zespół wokalny „Sonata”.
W kolejnej części przybliżymy Państwu historię Moczydła.
monikary
Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
https://barlinek24.pl/historia-barlinka/87-historia-miejscowosci/12464-chursdorf-sredniowieczne-mostkowo.html#sigProIdb8f274dfec
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.