RICHNOW A RZEKA MYŚLA
- M.Przybylska
- Odsłony: 4347

Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na prawie niemieckim, z wymienionymi w dokumentach 64 łanami ziemi.
REKLAMA |
Istniało tu lenno rycerskie a sama miejscowość, stanowiła uposażenie myśliborskiej kolegiaty. Rychnów, bo o nim mowa, po reformacji przeszedł pod urząd domeny państwowej w Karsku. Na początku XVIII wieku, wieś liczyła sobie dziewiętnaście gospodarstw wiejskich i dziesięć zagrodniczych.
Kiedy w 1809 roku, w Rychnowie było siedemnaście gospodarstw chłopskich, dziesięć zagrodniczych i trzydzieści cztery chałupnicze (mieszkał tam także kowal), wieś określano mianem wsi sołtysiej. W latach 20. XX wieku, we wsi był folwark, dzierżawiony przez Hansa Wiewega. Wraz z folwarkiem związany był dwór.
Nie zapominajmy także o kościele. Znajduje się on pośrodku miejscowości, na niewielkim wzniesieniu. Powstał on prawdopodobnie pod koniec XIII wieku, o czym świadczy budulec i sposób jego obróbki. Z tego samego okresu pochodzą otwory okienne we wschodniej elewacji i dekoracja szczytu. Kościół był przebudowywany. W XVI wieku powiększono w nim okna w podłużnych elewacjach a w drugiej połowie XIX wieku dodano czworoboczną wieżę i kruchtę. We wnętrzach kościoła zachował się drewniany strop, empora muzyczna oraz ławki. Niegdyś, w pobliżu świątyni, znajdował się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym na frontach I wojny światowej.
W południowej części wsi, znajduje się cmentarz, jednak do dnia dzisiejszego nie zachowały się na nim żadne historyczne nagrobki. Do czasu zakończenia II wojny światowej, w Rychnowie znajdowała się piekarnia, warsztat ślusarski, kołodziejski oraz gospoda. Cała zabudowa wsi, pochodzi w dużym stopniu z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Warto również wspomnieć o prawobrzeżnym dopływie Odry, rzece Myśli. Za początek tej rzeki, przyjmuje się obszar źródliskowy i cieki wypływające właśnie spod Rychnowa.
W kolejnym odcinku historia Płonna.
Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
M.Przybylska
Foto: Marek Kupczyński
https://barlinek24.pl/historia-barlinka/87-historia-miejscowosci/12580-richnow-a-rzeka-mysla.html#sigProId1915b23935
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas
Komentarze
Guest